Bernie Sanders, Başkanlık için Joe Biden’ı destekliyor

ABD eski başkan yardımcısı Joe Biden’in Başkan olmasını isteyen Bernie Sanders,bir sonraki seçimlerde Donald Trump’ı yenmek için Joe Biden’e yardım sözü verdi.

Bernie Sanders, Başkanlık için Joe Biden’ı destekliyor

Amerika Birleşik Devleri eski başkan yardımcısı Joe Biden’in Başkan olmasını isteyen Bernie Sanders, Pazartesi günü bir sonraki genel seçimlerde Donald Trump’ı yenmek için Joe Biden’e yardım sözü verdi. İkili, politika konularında birlikte çalışarak başkanlığa giden yolda çalışmak için bir dizi görev gücü başlatmaya karar verdi.

“Gerçek şu ki Beyaz Saray’da sana ihtiyacımız var ve ben bunun gerçek olduğunu ve seni burada Başkan olarak görene kadar senin için elimden gelen her şeyi yapacağım Joe.” dedi Sanders. Joe Biden’in internet sitesindeki ve sosyal medya hesapları üzerinden yürütülen kampanyanın canlı yayını esnasında Joe Biden’in Demokratik olan rakibi tarafından direkt olarak onaylanması Başkan Donalp Trump ile birleşmeye ve Kasım ayı için odak sahibi olmaya çalışan Demokratlar için çok önemli bir anı işaret etmekte.

Sanders daha önce aynısını yapmıştı

Sanders, kendi kampanyasını durdurduktan sonraki beş gün içerisinde Nisan ayının ortasında Biden’i doğrudan desteklemesi, 2016 yılında demokratik yarış sırasında Sanders’ın Hilary Clinton ile olan savaşına Haziran ayına kadar sürdürerek, Temmuz ayında Clinton’ı desteklemesine benzetildi.

Eski başkan yardımcısı Joe Biden ve Vermont senatörü Bernie Sanders’ın destekçi kitlesinin bazılarının Biden’e karşı olarak sağlık ve dış politika gibi konularda defalarca çatıştığı kampanyasından sonra oluşturmuş olduğu güvensizliği erkenden ele almaya çalıştılar.

 

Joe Biden, cevap vererek Bernie Sanders’a “Fikrim şu ki onayınız gerçekten çok şey ifade ediyor, bu benim için çok önemli. Bence toplum, insanlar, bazı konularda ne kadar da ayrı olduğumuza şaşırırlarken, bir sürü konuda da ne kadar birbirimize yakın olduğumuzu gözlemleyecekler. Sana ihtiyacım olacak ve sadece kazanabilmek için değil, ayrıca yönetmek içinde. şeklinde konuştu.

Yeni ittifak ikilisi, politika konularında derinlemesine çalışabilmek için ittifak alt görev güçleri oluşturmaya başladıklarını belirtti ve bu çalışma grupları, ceza adaleti, göç, eğitim, ekonomi, ve sağlık hizmetlerini kapsayacak detaylı bir çalışma olacak.

Sanders, “Aramızdaki malum farklılıklar ne bizim ne de insanlar için asla büyük sırlar değiller. Joe ve onları kağıt haline getirmeyeceğiz çünkü bunlar gerçek. Ancak bu görev güçlerimizin kampanyalarımızdaki en iyi zihinleri ve insanları kullanarak bu çok ama çok önemli sorunlara gerçekten doğru çözümler üretebilmek amacıyla bir araya geleceğimizi umut ediyorum.

Biden, Sanders’a, “Sizinle çalışabilmeyi dört gözle bekliyorum ve hepinizi hayal kırıklığına uğratmayacağım ve elimden geleni yapacağım.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER