AVM'lere kimler gidebilecek?

Koronavirüs konusundaki tedbirlerin rahatlatılması konusunda ilk yapılacak değişiklerden birisi de AVM’lerin açılması.

AVM'lere kimler gidebilecek?

Koronavirüs konusundaki tedbirlerin rahatlatılması konusunda ilk yapılacak değişiklerden birisi de AVM’lerin açılması. Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye büyük ölçüde korona virüsünü kontrol altına alabildi. Bu açıklama herkesi sevindirdi. Ama 11 Mayıs tarihinden itibaren AVM’lerin açılacağı haberi bazı kişileri sevindirse de aynı zamanda kaygı yarattı. Bu kaygı ve AVM’lerin açılması ile ilgili haberler Sağlık bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Koca’nın yaptığı açıklamalar 11 Mayıs itibariyle AVM’lerin tamamen açılacağını yanlışlıyor.

AVM’ler açılacak mı?

Koronavirüs herkesin hayatını etkiledi. AVM’ye gidip restoranda oturduğumuz günler çok uzakta kalmış gibi görünüyor. Yeniden normale dönme ise o kadar da kısa sürede olmayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aslında AVM’lerin kapanması ile ilgili kesin bir karar olmadığını belirtti. AVM’lerin kapanması aslında içerisinde yer alan işletmelerin kapanması ile gerçekleşmişti. Yani aslında kapatılmaları ile ilgili bir karar yoktu diye bir açıklamada bulundu. Açılmalarına ilişkin ise herkesin AVM’ye gitme gibi bir durumunun olmayacağını belirtti. Yani Koca’nın söylediğine göre AVM’ye giriş konusunda bazı sınırlamalar getirilecek. Bu sınırlamalar konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı. Koca, bu konuda yakın bir zamanda kesin bir açıklama yapılacağını da belirtti.

AVM’ler nasıl açılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından anlaşıldığı üzere AVM’de yer alan bütün restoran, kafe, berber ve kuaförler de hemen açılmayacak. Hangi işletmelerin açılacağı ve bu konudaki sınırlamalar konusunda da henüz net bir karar alınmış değil.

Bu yüzden vatandaşların hemen AVM’lere gidilip eski günlere dönüleceğini düşünmemesi gerekiyor. Koronavirüs konusundaki tedbirlerin kaldırılması için zaman gerekiyor. Bu süreç biraz daha yavaş ilerleyecek ve hemen herkesin istediği gibi her yere gidebilmesi gibi bir durum da mümkün değil. Türkiye bu süreci kontrol altına almış olsa da alınan tedbirlerin boşa gitmemesi ve salgının tekrar yayılmaması için biraz daha zaman gerekiyor.

Bu yüzden AVM’lerin 11 Mayıs itibariyle tamamen açılıp eski günlere dönüleceği beklentisi yanlış. tamamen normale ve eski günlere dönülmesi için daha zaman gerekiyor. Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı tarafından bütün bu konularda yakın bir zamanda tekrar bir açıklama yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER