Yerli Solunum Cihazının Seri Üretimi Başladı

Koronavirüs hastalığının tedavi aşamasında hayati önem taşıyan solunum cihazı için müjdeli haber geldi.

Yerli Solunum Cihazının Seri Üretimi Başladı

Koronavirüs hastalığının tedavi aşamasında hayati önem taşıyan solunum cihazı için müjdeli haber geldi. Yerli solunum cihazının seri üretimine başlandı. Modül Grup tarafından üretilen solunum cihazından, Sağlık Bakanlığı’na Mayıs sonuna dek 5000 adet teslim edilecek.

Koronavirüs Salgınında Tıbbi İhtiyaçlar

Koronavirüs pandemisi, ABD, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkeleri bile büyük bir çaresizliğe sürükledi. Bu ülkeler, ciddi anlamda tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyorlar. Maske, eldiven ve koruyucu kıyafet konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bunların yanın sıra, en önemli eksiklik ise solunum cihazı konusunda yaşanıyor. Türkiye ise tıbbi malzeme konusunda pek çok ülkeye kıyasla daha iyi bir durumda bulunuyor.

Koronavirüs Akciğeri Vuruyor

Koronavirüs salgınının normal bir gripten daha tehlikeli olmasının iki nedeni var. İlki hızlı yayılması, ikincisi ise zatürreye sebep olmasıdır. Hastalığın ilerleyen aşamasında, hasta solunum cihazına bağlanıyor. Ancak, ülkelerin elindeki solunum cihazları hiçbir şekilde yeterli olmuyor ve bu sebeple büyük sorunlar yaşanıyor. Türkiye’de hastaneler tamamen dolmadı. Buna rağmen, tedbirli davranarak solunum cihazı üretimine başlandı. Yerli solunum cihazının seri üretimi büyük bir hızla devam ediyor.

 

Yerli Solunum Cihazı Üretimi Başladı

Türkiye, tüm dünya gibi, koronavirüsle amansız bir mücadele veriyor. Mücadelede yerli kaynaklar da sonuna kadar kullanılıyor. Bu kapsamda yerli solunum cihazının seri üretimine başlandı. Modül Grup tarafından üretilen solunum cihazı sosyal medyadan paylaşıldı. Yerli solunum cihazının adı ise Oxivent olarak açıklandı. Ekip üyeleri, seri olarak üretilen cihazın önünde toplu şekilde poz vererek yerli solunum cihazını tanıttılar.

Sağlık Bakanlığına 5 Bin Cihaz Verilecek

Modül Grup, solunum cihazı üretimine ara vermeden devam ediyor. Önlerinde önemli bir hedef var. Mayıs sonunda dek, 5 bin adet solunum cihazı üretecek olan ekip, bunu Sağlık Bakanlığı’na teslim edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, sosyal mesafeden ve izolasyondan bahsediyorlar. Hastalığın yayılmaması için alınması gereken önlemler çok önemlidir.

Ancak, en kötüsüne hazırlıklı olmak bakımından yerli solunum cihazının üretilmesi de faydalı bir adım olarak görülüyor. Hastalık hızında aşırı bir artış meydana gelse bile solunum cihazlarının yeterli sayıda olması sağlıkçıları rahatlatıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER