Vaka ve Ölüm Oranları Orantısı Hakkında Bilim Kurulu’ndan Açıklama

Koronavirüsle mücadele devam ederken her gün ölüm ve vaka sayısı arasındaki oranın yüzde 0,021 olarak kalması merak konusu haline geldi.

Vaka ve Ölüm Oranları Orantısı Hakkında Bilim Kurulu’ndan Açıklama

Koronavirüsle mücadele devam ederken her gün ölüm ve vaka sayısı arasındaki oranın yüzde 0,021 olarak kalması merak konusu haline geldi. Türkiye günlük vaka sayısı ve ölüm oranlarında belirli bir seviyeyi aşmadı. Ülkemiz açısından sevindirici bir durum olan bu mesele ayrı bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Şöyle ki her gün yaklaşık olarak vaka sayısına göre ölüm oranının belli bir yüzdede sabitlenmesi çok tartışıldı. Yapılan bu tartışmalar sonucunda bilim kurulu üyesi Ateş Kara konuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Ateş Kara ve Ölüm Oranı Açıklaması

Ateş Kara bu konuda öncelikle hem vaka sayısında hem de ölüm oranında büyük bir dalgalanma olmamasının önemli olduğuna dikkat çekti. Asıl önemli olanın ise ölüm oranının yükselmemesi olduğunu da belirtti. Büyük bir dalgalanma yaşanmadığı için ölüm oranı ve vaka sayısı arasında belirli bir orantı olmasının normal olduğunu da söyledi. Bu konuyu arabanın yokuş inme ve çıkma durumunda harcadığı enerjinin çok uzun bir yolda sabitlenmesine benzeten Kara bu örneğin iyi bir örnek olmasa da durumu aydınlattığını söylüyor.

Türkiye’deki Vaka Sayıları ve Ölüm Oranı

Türkiye’de her gün 3000 ve 4000 arasında yeni vaka sayısı belirleniyor. Ölüm oranı ise ilk başta 70 ve 80 arasında iken artık ne yazık ki 90 ve 100 arasında. Ama Türkiye henüz ölüm ve vaka sayısında çok yüksek oranlara sahip değil. Bu durum oldukça sevindirici ama alınan önlemler konusunda tedbirli olmak hala önemli bir zorunluluk.

Çünkü tüm dünyayı etkisi altına almış olan bu virüs hakkında halen az şey biliyoruz ve tehlike halen devam ediyor. Ateş Kara bu tehlikeye dikkat çekerken ölüm oranında çok yüksek bir artış olmamasının da önemli olduğunu vurguluyor.

Dolayısıyla ölüm oranı ve vaka sayısı arasında böyle bir orantı olmasını da olağan karşılıyor. Virüs büyük oranda kontrol altında olsa da önlem ve tedbirlerin hala büyük bir önemi var. Bu yüzden herkesin bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER