Uzmanlar Uyardı: Yellenme Koronavirüs Bulaşmasına Neden Olabilir!

Koronavirüsün nasıl bulaştığına dair bilim insanlarının yaptığı açıklamalar dikkat çekiyor.

Uzmanlar Uyardı: Yellenme Koronavirüs Bulaşmasına Neden Olabilir!

Koronavirüsün nasıl bulaştığına dair bilim insanlarının yaptığı açıklamalar dikkat çekiyor. Dünya genelinde hızla yayılan ve özellikle kronik hastalığı olanları etkileyen salgında, insanların en çok merak ettikleri konunun başında bulaşma yolları geliyor. Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor!

Bugüne kadar damlacık yoluyla bulaştığı bilinen koronavirüsün yellenme yoluyla da bulaşabileceği iddia edildi. Havada asılı kalarak insanları enfekte eden virüs, bilim insanlarının yaptığı yeni çalışmalarla her geçen gün daha yakından tanınıyor.

İngiltere’den tüm dünyaya yayılan bilgi kaynağına göre; yellenmek virüsün başka kişilere bulaşması için yeterli oluyor. Daily Star gazetesinde çıkan habere göre ölümcül özelliğe sahip olan virüsün yellenme yoluyla bulaşma ihtimali çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor.

Kovid-19 Hastalarının Testleri İnceleniyor

Hastaların dışkısında Kovid-19 virüsünün bulunması çeşitli soruları da beraberinde getiriyor. Yellenme esnasında açığa çıkan küçük parçalar halindeki dışkı, virüsün yayılmasına neden olabilir. Tartışmanın sosyal medyaya kaymasıyla birlikte tüm dünyada hızla yayılan bilgi evinde kalarak bireysel karantina uygulayanların da risk altında olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bilim insanları son bulgunun ardından kişilere çıplakken ve yiyeceklerin bulunduğu ortamda gaz çıkarmama tavsiyesinde bulundu. Virüs taşıyan hastaların dışkılarında görülen virüs, bu alanda yapılacak mücadeleye yenilerinin eklenmesine neden oluyor.

 

Düşük Bir İhtimal Olsa da Dikkate Değer!

Yapılan son klinik bulguların ardından ortaya atılan görüşle insanların her ortamda daha dikkatli ve titiz olması gerektiği ortaya çıkıyor. Gaz çıkarma esnasında nesneler üzerinde oluşan itme hızı, virüsün dış ortama yayılmasına neden oluyor.

Dışkıyla Koronavirüse maruz kalanların 17 güne kadar asemptomatik belirtiler göstermesi bekleniyor. Yellenme esnasında uzun mesafeler kat edebilecek olan virüs, yine önerilen kişisel hijyen kurallarına tam uyulması halinde risk olmaktan çıkabilir.

Bilim Otoriteleri Bu Konuda Daha Fazla Kanıta İhtiyaç Duyuyor!

Yellenme şiddetine göre değişecek etkiden koruyucu ekipman kullanarak güvende kalmaya çalışan sağlık personelleri, cerrahi işlem esnasında yaşanabilecek risklerin de ortaya çıkmasını istiyor. Giysilerin, yellenme esnasında açığa çıkan virüsün diğer kişilere bulaşmasını engelliyor olması önerilen tedbirlerin doğru şekilde alınmasıyla bertaraf edilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER