Türkiye'de Meslek Liseleri Ayda 2 Milyon Adet Maske Üretecek

Mesleki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğrencilerin katkıları ile yapılan maskelerin ilk olarak yaşlı ve bakıma muhtaç olan kişilere yollanacağının altı çizildi.

Türkiye'de Meslek Liseleri Ayda 2 Milyon Adet Maske Üretecek

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan hastalıkla alakalı olarak yeni önlemlerin alınması devam ediyor. Tıbbi malzemelerin her geçen gün daha da önemli hale geldiği salgın dönemi için önemli bir açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı olan Mahmut Özer yapmış olduğu açıklamada meslek liselerinde maske üretimi yapacaklarını duyurdu. Maske üretimine geçmek için çalışmaların sürdüğü ve denemelerin ise tamamlandığı bildirildi. Ayda ortalama 2 milyon adet maskenin üretilmesini hedeflediklerini de açıklayan Özer kapasite hesaplaması yaptıklarının da altını çizdi.

Yaşlı ve Muhtaç Kişilerden Ücret Alınmıyor

Mesleki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğrencilerin katkıları ile yapılan maskelerin ilk olarak yaşlı ve bakıma muhtaç olan kişilere yollanacağının altı çizildi. Bu konuda farkındalık oluşturmak istediklerini ve bu nedenden dolayı da öğrencilere bu bilinci aşıladıklarını söyleyen Özer öğrenci ve öğretmenlere ise teşekkürlerini iletti. Böylece öğrencilerin birey olma sorumluluğunun da arttığı bu dönemlerde vatanlarına yardımcı olmalarının da önemi vurgulandı.

21 İlde 37 Okul

Corona virüs kapsamında alınan önlemler için destek olmak amacıyla yapılan maske üretimi ağına orta öğretim meslek lisesi öğrencileri de dahil edildi. Öğrencilerin üretime katkı sağlaması için yapılan çalışmalar ilk olarak 21 ilde deneme projesi olarak hayata geçirildi. Ardından okulların bu konuda ne kapasite ile çalışacaklarını ölçmek amaçlı yapılan üretimlerde ilk olarak 100 bin adet cerrahi maske üretiminin başarılı olarak yerine getirildiği sonucuna ulaşıldı. 37 okulun da başarılı şekilde sürece ortak oldukları kısa süre içinde ortaya koyuldu. Ayrı bir gelişim projesi olarak konumlandırılan bu durum sonucunda okul sayısının artırılmasına karar verildi.

50 Okula Çıkarıldı

Maske üretimine destek olan okulların cerrahi maske üretiminde oldukları destekten dolayı okul sayısının 50'ye çıkarılması kararı alındı. Ayrıca özel eğitim veren kurumların da kapsam içine alındığı belirtildi. Bu şekilde öğrencilerin korona virüs salgını döneminde sağlık personeline yardımcı olması da sağlanıyor. Maskelerin dağıtımında öncelik üretim yapılan yerlere yakın alanlardan başlayarak giderek genişletilmesi şeklinde özetleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER