Türk kahvesinin 5 mükemmel özelliği

Türkiye’de yetişmediği halde Türklere özgü pişirme şekline sahip olduğundan dolayı Türk kahvesi adını alan, kahvenin bizlere oldukça faydaları vardır.

Türk kahvesinin 5 mükemmel özelliği

Türkiye’de yetişmediği halde Türklere özgü pişirme şekline sahip olduğundan dolayı Türk kahvesi adını alan, bazen şekerli, bazen lokumlu da ikram ettiğimiz Türk kahvesinin bizlere oldukça faydaları vardır. Gelin hep beraber vücudumuza faydalarına bakalım…

Kalbi korur

Türk kahvesinin içerisinde bulunan antioksidanlar dolasıyla kalbi iyi korur. Araştırmalar düzenli olarak Türk kahvesi tüketenlerde, kalp ve lenf damarlarının onarılması görülüyor. Buna bağlı olarak da kalp rahatsızlığı risklerinin azaldığı görülüyor. Kahvenin içerisinde bulunan kafein kalp hücrelerini korurken aynı zamanda kalp krizi olayından sonra kalbi iyileştirici süreçlerin başında geliyor. Araştırmalar sonucu her gün birkaç fincan kahve içen biriyle az içen veya içmeyen birisi karşılaştırılmış. Sonuç olarak kahveyi daha çok içen kişilerde özellikle de atardamar duvarlarında bulunan kalsiyum birikmesinin olduğundan daha az olduğu tespit edilmiş.

Şeker hastalığı riskiyle savaşır

Alman bilim adamlarının bir araştırmasına göre gün içerisinde 4 fincan kahve tüketen biri ve günde 1 fincan veya daha az tüketen biri karşılaştırıldığında, kahve tüketenlerin tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre ise günde 3-4 fincan kahve tüketen kadınlarda tip 2 şeker hastalığı riski %29, erkeklerde ise bu oran %27 daha az olarak bulundu.

Kansere karşı koruyor

Son yapılan araştırmalarda bulunan sonuçlar doğrultusunda Türk kahvesinin içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde tümör ve kanseroid hücrelerin gelişimin durduğu görülmüştür. Kansere yol açabilen serbest radikallar, Türk kahvesi içerisinde bulunan klorojenik asitler, kafeik asitler, fitoöstrojenler, ve kafein sayesinde vücuttan uzaklaşmasını gerçekleşiyor. Kadınlarda meme kanserine, erkeklerde ise prostat kanserine karşı koruyor.

Yağ yakımını gerçekleştiriyor ve kasları koruyor

Spor yapmadan yarım saat önce içilen bir fincan Türk kahvesi, içeriğinde bulunan kafein sayesinde yağ yakımını hızlandırıyor. Adrenalin hormonunu salgılatarak kalp ve dolaşım sistemimizi koruyor. Daha fazla enerji ve kalori yakımını sağlıyor.

Alzheimer hastalığına karşı koruyor

Yapılan araştırmalar sonucu düzenli ve uzun dönemde kahve tüketen insanların nöral hücrelerinin korunduğu ve hafızasının çok daha iyi olduğu ortaya çıktı. Sabah saatlerinde içilen 1 fincan Türk kahvesi zihinsel foknsiyonlara etki ederek ezber gücünü ve konsantrasyon gücünü arttırıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER