Tevfik Özlü virüs için senaryoları paylaştı

Ülkemizin de yaşamakta olduğu coronavirüs için Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’den açıklamalar geldi.

Tevfik Özlü virüs için senaryoları paylaştı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüsü salgını hakkında olası en iyi ve en kötü senaryoları kamuoyu ile paylaştı.

Yaz gelince salgın bitecek

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile, korona virüsü salgını hakkında olabilecek en iyi ve en kötü senaryoları paylaştı. Olası en iyi salgın senaryosu için “Yaz gelince salgın da bitecek” diyerek tahminde bulunan Tevfik Özlü, en kötü senaryo hakkında ise “Mutasyona dayanıklı kalarak bağışıklıktan kurtulup, yayılmaya devam edecek” dedi.

Senaryo tahminleri şaşırttı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgını için beklenen en iyi ve en kötü senaryoları halk ile paylaştı.

Özlü, iyiden kötüye doğru ilerleyen korona virüs salgını senaryolarını şu sıralama ile paylaştı.

  • Yaz gelince salgın da bitecek
  • Korona virüs mevsimsel hastalığa dönüşecek ve diğer hastalıklar gibi görülecek
  • Aşı bulununcaya dek salgın dalgalar halinde görülmeye devam edecek ve aşı bulunduktan sonrası daha sonra değerlendirilecek
  • Aşı bulunmayacak, sürü bağışıklığı oluşup bağışıklık sağlanana dek yayılacak
  • Mutasyonla bağışıklıktan kurtulup, yayılmaya ve aynı zamanda can almaya devam edecek

Korona virüsü için Türkiye’de son istatistikler

Aralık ayında ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, 11 Mart günü Türkiye’ ye sıçrayarak ülke geneline yayılmaya başlamıştı. Türkiye’ de görülmesinden itibaren ülkenin bir numaralı gündem durumu haline gelen ölümcül salgın Covid-19, şimdiye kadar ülkemizde 138 bin 657 vatandaşımıza bulaştı.

Alınan her türlü önleme rağmen yayılmaya ve bulaşmaya devam eden salgın 3 bin 786 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açtı. Üzüntü ve korku veren bu hastalıkla sağlık ekiplerimizin yoğun çalışması ve devlet tarafından kararlaştırılan önemler devam ederken bin 154 hasta yoğun bakımda yaşam savaşı vermeye devam ediyor.

Virüse yakalanmış olan 92 bin 961 hastamızın iyileşerek taburcu edilmesi sevindirici haberler arasında ilk numarada yer alıyor. Salgının devam ettiğini hatırlatarak her türlü önleme sadık kalınmasını tavsiye ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER