Son 24 saatte koronavirüse ayın en düşük kaybı verildi

24 saatte verilen 61 kişilik bu kaybın ayın en düşük rakamı olduğunu belirtti.

Son 24 saatte koronavirüse ayın en düşük kaybı verildi

Türkiye Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle 61 kişinin hayatını kayıp ettiğini ve 24 saatte verilen 61 kişilik bu kaybın ayın en düşük rakamı olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını sebebiyle toplamda 3,397 kişinin hayatını kaybettiği ülkemizde toplamda ölen kişi sayımız 3,397 oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 66. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Pazar günü 1670 vakanın daha doğrulandığını belirterek toplamda enfeksiyon sayısının 126,045’e ulaştığını söyledi. Günlük artışın bir ayın en düşük tırmanışı olduğu işaret edildi. Ancak uygulanan testlerin sayısı da her geçen gün azaltılıyor olduğu bir gerçek.

Türkiye sekizinci sırada

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre Türkiye, yetiş edilmiş olan vakalarda dünyada sekizinci sırada yer alıyor. Fakat uzmanlar rapor edilenden daha fazla vakanın olduğunu düşünüyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca pazar günü 4,892 kişinin taburcu edildiğini ve ülke çapında toplam iyileşme sayısının 63,000’in üzerinde olduğunu söyledi.

Türkiye, Nisan ayı başında ülkeye girişteki kısıtlamaları uzattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü verileri ve tedbirleri gözden geçirene kadar tüm Türkiye çapında toplamda 31 şehirde giriş ve çıkış yasakları hala sürecek.

 

Tüm dünya Koronavirüs’e karşı savaş veriyor

SARS-CoV-2 koronavirüsü tarafından oluşan COVID-19 tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya çapında bugüne kadar 3 milyon 490 bin kişinin koronavirüsü taşıdığını saptandı. 1 milyon 110 bin kişinin koronavirüs sonrası iyileştiği ve toplamda tüm dünyada 246 bin kişinin koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybettiği istatistikler tarafından belirtiliyor.

Kişiden kişiye yayılan koronavirüs genelde nefes alınıp verildiğinde oluşan parçacıkların öksürük ya da aksırık yoluyla bir başka kişiye geçmesi sonucu yayılıyor. Bu parçacıklar yakında olan kişinin ağzına ya da burnuna değdiğinde ya da havadan soluma yoluyla alındığında koronavirüs yayılıyor. Yayılma mutlaka insanlar yakın etkileşim durumlarına kendilerini soktuklarına vuku buluyor. Bu sebeple uzmanlar her insanın birbirinden en azından 1.5 metre mesafede bulunması gerektiğini söylüyor. COVID-19 virüsünün bulunduğu herhangi bir yüzeye, bu bir masa, sandalye, kapı kolu olabilir, dokunulması sonucuylada geçen salgına karşı çok dikkatli olunması gerekiyor.

Koronavirüs hiç şüphesiz ki bugüne kadar insanlığın karşılaştığı en ölümcül virüs olmasada, en kolay yayılan virüslerden bir tanesi. Koronavirüs ile yaptığımız bu mücadelede maske ve eldiven kullanmayı unutmamalı ve istisnasız tüm insanlar ile en azından 1.5 metre uzak durma mesafesini korumalıyız.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 02:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER