Sigaranın vücudumuza etkileri nelerdir?

Ne şekilde tüketilirse tüketilsin nikotinin vücut üzerinde etkisi olumsuzdur. Herhangi bir tütün içerikli üründe güvenilir bileşenler yoktur.

Sigaranın vücudumuza etkileri nelerdir?

Ne şekilde tüketilirse tüketilsin nikotinin vücut üzerinde etkisi olumsuzdur. Herhangi bir tütün içerikli üründe güvenilir bileşenler yoktur. İçeriğinde asetondan zifte, karbonmonoksit gibi zararlı içeriklerden bolca mevcuttur. Dumanla alınan bileşenler sadece akciğerler için değil tüm vücuda karşı zarar oluşturur. Sigara içmek vücutta birçok komplikasyona yol açar. Ayrıca uzun yıllar kullanılması beden üzerine olan olumsuz etkilerini hemen ortaya çıkarır. Pipo, pro veya nargile gibi tütün içerikli maddeleri tüketmek zararı aza indirmez.

Merkezi sinir sistemine etkisi

Tütünün ruh haline başka şekle dönüştüren bileşenlerden birisi de nikotin adlı uyuşturu maddesidir. Nikotin beyne saniyeler içisinde hemen ulaşır. Bir süreliğine enerjik olmanıza destek verir. Ancak etkisi geçtiği esnada daha yorgun ve daha fazlasını hisseder hale geçersiniz. Nikotin bağımlılık yapıcı bir maddedir bu yüzden insanlar sigarayı bırakma konusunda güçlük çekerler. Nikotin bunun yanında baş ağrısı yapar ve uykusuzluk sebeplerinden de birisidir.

Solunum sistemi üzerine etkisi

Dumanı her içerinize çektiğinizde akciğerleriniz ciddi şekilde zarar görür. Zaman içerisinde bu etki farklı problemleri de meydana getirir. Çok sayıda enfeksiyon yanı sıra kronik ve geri dönüşü olmayan birçok akciğer hastalıklığına sahip olunulması kaçınılmazdır. Akciğer kanseri, KOHA, anfizem gibi hastalıkları meydana getirir.

Tütünden bir süre uzak kalmak kalıcı tıkanmalara ve solunum yolu problemlerine yol açabilir. Çünkü akciğer ve nefes yollarınız iyileşmeye başlamıştır. Sigarayı bıraktıktan sonra bir dönem balgam salınımı gerçekleşmesi solunum sistemi için doğal ve toparlayıcı bir süreçtir.

Kalp damar sistemine olan etkisi

Sigara tüketilmesi tüm kalp ve damar sisteminizdeki mekanizmalara zarar verir. Kan damarlarınız daralmaya başlar ve kan akışınız azalır. Zaman içerisinde çoğalan daralma damar tıkanıklıklarına meydan olur. Devamlı tütün kullanılması tansiyonu yükselttiği gibi damar duvarlarını zayıflatır. Oluşan pıhtılanmayı azaltır ve inme riski ile karşı karşıya gelebilir duruma gelirsiniz.

Sigara tüketmek sadece sizin kalp damar sağlınıza değil aynı zamanda pasif içici olan yani hiç sigara içememiş birini de etkiler.

Cilt, saç ve tırnaklara etkisi

Sürekli tüketilen sigara sonucunda oluşan görünür etkilerden birisi de cildinizdir. Tütün içerisindeki bulunan maddeler cildinize kötü şekilde zarar verir. Cilt kanseri riskini arttırmakla kalmaz aynı zamanda birçok hastalık için zemin hazırlar. Tırnaklarınız da bu durumdan etkilenir ve mantar oluşumu riskini attırır. Bir çalışma sonucu saçların azalmaya başladığı ve beyazlamaya teşkil edildiği ortaya konulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER