Şeker hastaları için mor baklava üretildi

Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezinin geliştirdiği ”Sankara Mormiks” formülü ile hayata geçen baklava diyabet hastaları için çok iyi bir alternatif olarak sunuluyor.

Şeker hastaları için mor baklava üretildi

İstanbul Üniversitesi Teknokent himayesinde faaliyetini sürdüren Sankaya Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi yaptığı uzun çalışmalar neticesinde meyve ve sebzelerden kullandığı formüllerle mor baklava üretti. Şeker hastaları bu baklavayı rahatlıkla yiyebilir olacak. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, bu konu hakkında yorum yaptı. Yıldırım, bu baklavanın şeker hastaları için müthiş bir çözüm olduğunu dile getirdi. 7 milyon diyabet hastalığı olan vatandaşımız artık rahatlıkla baklava yiyebilecek dedi.

Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezinin geliştirdiği ”Sankara Mormiks” formülü ile hayata geçen baklava diyabet hastaları için çok iyi bir alternatif olarak sunuluyor. Bundan böyle artık diyabet hastaları da baklava yiyebilecek.

Mor meyve ve sebzelerden üretiliyor

Ahududu meyvesi, incir, kırmızı lahana gibi meyve ve sebzelerin özlerinden üretilen baklava, tüketen şeker hastalarında şeker konusunda herhangi bir yükselmeye sebep vermiyor. Bu yeni formül, tatlı üretenler tarafından çığır açan bir buluş olarak özümseniyor.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım bu buluş hakkında şöyle yorum yaptı. Artık şeker hastaları baklava yemekten korkmasın. Ürünün ekmek hamuruna katıldığı zaman sadece şeker hastalarına özel bir hamur olmadığını belirtiyor. Yıldırım, aynı zamanda baklavayı tüketen kişilerin şekerini dengelediğini belirtti.

Ankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. İhsan Kara ise bu formülde meyve ve sebzelerden üretilen bir içerik olduğunu dile getirdi. Bu ürünü hayatımıza dahil konuma getirirsek birçok hastalığın önüne geçebileceğimizi dile getirdi. Aynı zamanda daha uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olacağımızı da ekledi.

Mor baklava satışına başlanıldı mı?

Yaklaşık 1 yıldır bu baklavanın üzerine çalıştıklarını bildiren Yıldırım, ramazan ayına yetiştirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Diyabet ve hipertansiyon hastalığına sahip olan kişilerin kolaylıkla tüketebileceği baklava, satışa başlatılmış durumda.

Ramazan ayında özellikle paket servisli satışlarda iyi bir geri dönüş alacağını düşünüyor.

Mor baklavayı nereden temin edebiliriz?

Mor baklavanın satışı İstanbul İkitelli’de yer alan Baklavacı Mehmet Yıldırım adlı üretim ve satış yerinde bu ürünler satışa başlamış durumda. Bu ürünün sektöre yayılacağı hakkında yorumlar yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER