Sağlık Bakanı Koca Açıkladı, 26 Vatandaşımız İyileşti

Düzenli olarak toplanan Sağlık Bilim Kurulu ardından Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları merakla beklenir hale geldi.

Sağlık Bakanı Koca Açıkladı, 26 Vatandaşımız İyileşti

Düzenli olarak toplanan Sağlık Bilim Kurulu ardından Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları merakla beklenir hale geldi. En son yapılan açıklamaya göre 26 vatandaş yapılan tedaviler sonucunda iyileşti ve karantina sürecini evlerinde geçirmek şartıyla taburcu edildi. Yoğun bakımda tutulan hastalardan da iyileşmeler olduğunu dile getiren Koca, Çin'den alınan ilaçların da yoğun bakım hastalarına uygulanmaya başladığını söyledi. İlaçla alakalı olarak henüz değerlendirme yapmak için erken olduğunu da vurgulayan bakan sonuçları değerlendirdiklerini dile getirdi.

60 Yaş Üstü 2 İyileşen Vatandaş

Yoğun bakımda bulunan ve iyileşen vatandaşlardan iki tanesinin 60 yaş üstünde olmasına rağmen hastalıktan kurtulduğunu da yineleyen bakan toplamda 26 hastanın evlerine gönderildiğini ve tamamen iyileştiğini de aktardı. Yoğun bakımda tutulan 136 hasta için ise hala tedavilerin devam ettiği yönünde açıklamalarda bulundu. Yoğun bakım ve entübe sayısı arasındaki farkı da aktaran Koca eski sağlığına kavuşan hastaların da olmaya başladığını söyledi.

İlk Vakaların Taburcu Olması

İlk vakalardan olan 65 yaşındaki erkek hastanın tedavisinin ardından taburcu olduğunu da belirten Koca ardından 70 yaşında ikinci vakanın da evine gönderildiğini duyurdu. Toplamda 7 gün tedavi alan bu hastaların sağlıklarına kavuşmaları ise oldukça umut verici bir durum olarak değerlendirildi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk'la eş zamanlı olarak kamera karşısına geçen Koca birlikte açıklamalarına devam etti. Bu arada okulların yeniden tatil edilmesi de gündemde oldu.

3750 Kutu İlaç

Bakan Çin'den gelen ilaçların ise yoğun bakımda uygulanmaya başladığını söyledi. Ortalama bir dozun 1 hasta için olduğunu söyleyen Koca şuan için değerlendirmede erken bir dönem olduğu ve birkaç haftaya daha ihtiyaç olduğunu söyledi. 3750 kutu ilaç sipariş ettiklerini ve bunların da yoğun bakım hastalarına uygulanmasının söz konusu olduğunu da ekledi. Virüsün yaşla alakalı bir ayrım yapmadığı ve sosyal izolasyon konusunun da çok önemli olduğunu söyleyen Koca gerekli önlemler konusunda Cumhurbaşkanı'na gereken bilgileri de sunduğunu söyledi. Bunlara uygun olarak ek önlemlerin alınıp alınmayacağı da yapılacak olan açıklama ile netleşecektir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER