Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır, Doğru Zaman Hangisidir?

Saç ekimi ne zaman yapılır? Saç ekimi için en doğru zaman hangisidir? Saç ekimi öncesi ve sonrası hakkında merak edilen bilgileri içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır, Doğru Zaman Hangisidir?

Saç ekimi zamanını belirleyen bazı durumlar aşağıda verilmiştir:

  • Dökülme seviyesi
  • Bireyin yaşı
  • Bireyin cinsiyeti
  • Kişisel programı
  • Sosyal hayatı
  • İçinde bulunulan mevsim
  • Sağlık koşulları
  • Psikolojik durumu
  • Mali durumu
  • Doktorunun görüşü

Saç ekimi zamanı, saç dökülmesinin durduğu zamandır. Birçok faktörü göz nünde bulundurarak doğru zaman belirlenmelidir. Kellikle sonuçlanan saç dökülmelerinden de saç ekimi ile beraber başarılı sonuç alınabilmektedir. Kol, bacak, göğüs gibi vücudun farklı bölgelerinden alınan kıl kökleri ile beraber saç ekim işlemi yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Zamanının Doğru Belirlenmesinin Önemi

Saç ekimi için doğru zamanın belirlenmesi için saç dökülmesinin başladığı dönemde bir doktora muayene olunması gerekmektedir. Uygun zaman belirlenirken kişinin sağlık koşulları da dikkate alınmaktadır. Bilinen ve özellikle saç dökülmesine sebep olan bir hastalığı var ise; öncelikle bu hastalık için bir tedavi uygulanmaktadır. Tedavinin tamamlanması ile beraber saç ekimine başlanmaktadır. Saç ekimi işlemi sonucunda başarı elde edebilmek için operasyona başlanacak zamanın doğru belirlenmesi gerekmektedir.

Epilepsi, mental rahatsızlık, anestezik ilaçlara duyulan alerji, AIDS, Hepatit B-C, HIV, kanser gibi hastalıkları olanlara saç ekimi yapılmamaktadır. Şeker, kalp, tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları olanlar ise doktor tarafından muayene edilmektedir ve doktorlarının herhangi bir sakınca olmadığına dair izin vermesi durumunda saç ekimi tedavisi görebilmektedirler.

Saç Ekimi Zamanını Belirlerken Dökülme Seviyesinin Önemi

Saç ekimi için dökülme seviyesine bakmak, saç ekimine ne zaman başlanması gerektiğini belirlemek için önemli faktörlerden biridir. Kellikle noktalanması öngörülen saç dökülmeleri; devamlı ilerlemekte ve daha geniş bir seyir izlemektedirler. Saç dökülmesi ancak belirli bir seviyeye geldikten veya durduktan sonra bu işleme başlanabilmektedir. Saç dökülmesi için pasif dönemler geldiğinde ekim işlemi yapılabilmektedir.

Norwood ölçeği; saç ekimi yapılacak olan kişilerin saç dökülme seviyelerinin belirlenebilmesi için kullanılan bir ölçektir. Saç dökülmelerini 8 farklı sınıfa ayırmıştır. Dökülmenin tamamen son bulduğu aşama ise; Tip VIII saç dökülmesidir. Bu aşamaya ulaşanların dökülmeleri ise artık saç ekimine başlanması için uygun seviyeye gelmiş bulunmaktadır.

Ayrıca kalın bağırsak kanseri hakkında merak edilenlere bakabilirsiniz.

Saç Ekimi Zamanında Cinsiyetin Rolü

Saç ekimi için cinsiyetin önemine bakıldığında; erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri farklı olabileceği için saç ekiminin zamanı belirlenirken de bu dikkate alınmaktadır. Erkeklerde androjen hormonu, saç dökülmesine sebep olduğu için saç ekimi yapılmasını gerektirmektedir. Erkeklerin büyük bir çoğunluğunun saçları bu sebeple dökülmektedir. Ancak kadınların saç dökülmelerinin sebebi, stres ağırlıklıdır. Bu sebeple saç ekimi yapılsa dahi saçın dökülmesinin tamamen engellenebilmesi için ortadan kaldırılması gereken faktörler farklı olmaktadır. Saç ekiminden önce başka tedavilere de başvurulabileceği için kadınlarda saç ekiminin ne zaman yapılacağı konusunda kararsızlık yaşanabilmektedir. Erkeklerde saç ekimi ile beraber kalıcı bir sonuç elde edebilmek, kadınlar ile kıyaslandığında daha mümkündür.

Saç Ekiminde Yaşın Rolü

Saç ekimi için yaşın önemine bakıldığında; 20 yaşına gelmemiş olan bireylerde saç ekimi öncesinde kapsamlı bir araştırma yapılması ve ekim işlemine başlanması için beklenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise; erkeklerde ergenlik döneminde daha fazla çalışmaya başlayan hormonlar sebebi ile saç dökülmesinin yaşanmasıdır. Dolayısı ile ergenlik döneminde saç ekimi yapıldığında da saçlar dökülmeye devam edeceği için işlemden verimli bir sonuç alınamamaktadır.

30lu yaşlar, saç dökülmesinin durduğu yaşlar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple saç ekimi zamanı belirlenirken 30lu yaşlara ulaşılması beklenmelidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra çıkan saçların dökülme riskinin bulunmadığı bir yaş grubudur.

Saç Ekimi Zamanını Belirlerken Mevsim Faktörünün Etkisi

Saç ekimi için mevsimlerin önemine bakıldığında; özellikle ekstrem hava koşullarının olmadığı dönemlerde saç ekimi yapılması tercih edilmelidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havaya maruz kalınması; ekimi yapılan saçlara iyi gelmemektedir. Bu sebeple saç ekimi zamanı belirlenirken yaz mevsiminde saç ekimi yapılması tercih edilmemektedir. Yazın terleme oranının fazla olması ile beraber saç ekimi yapılan bölgelerde kişiye rahatsızlık vermektedir.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra bireyin ekim yapılan bölgeye dokunmaması gerekmektedir. Ter silme, deniz ve kumsalda vakit geçirme gibi durumlar olumsuzluk doğurabilmektedir. Bu sebeple tatil planı olanların tatilden döndükten sonra ve özellikle bahar aylarında saç ekimi yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Saç Ekim Zamanı İçin En Uygun Mevsim

Saç ekim mevsimi; birçok doktor tarafından sonbahar olarak belirlenmektedir. Kişinin alın ve tepe bölgesinin güneşe maruz kalması gerektiği için dış etkenler baz alındığında en uygun zaman sonbahar mevsimi olarak belirlenmektedir. Saç ekimi yapılacak olan mevsimde saç ekim merkezinin gereğinden fazla yoğun olmamasına da özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede saç ekim operasyonu merkez tarafından daha özenli şekilde gerçekleştirilebilmektedir.Saç Ekimi Zamanına Karar Verirken Sosyal Hayatın Rolü

Saç ekimi için sosyal hayatın önemine bakıldığında; sosyal hayatın rutini açısından yoğun döneme denk getirmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Saç ekimi operasyonundan sonraki 3 gün boyunca kişinin istirahat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda görüntü açısından bireyin kendisini rahat hissettirebilecek görüntü de 10 gün içerisinde görülmeye başlamaktadır. Bu sebeple saç ekimi dolayısı ile sosyal hayatına ara vermesi gereken durumlar olabileceğini göz önüne alarak, planlamasını buna göre yaparak saç ekimi zamanını belirlemelidir.

Saç ekimi sonrasında kişisel programlarda yavaşlamalar ve aksamalar olabilmektedir. Aktif olarak spor yapanların spora ara vermeleri gerekebilmektedir. Yemek rutininde doktor kontrolünde bazı değişiklikler yapılabilmektedir. Saç ekimi zamanı belirlenirken iş toplantılarının, tatillerin, kutlamaların olmadığı dönemler seçilmelidir.

Saç Ekimi Zamanının Mali Durum Üzerindeki Etkisi

Saç ekimi ve mali durumun ilişkisine bakıldığında; saç ekimi operasyonu geçirecek olan kişinin bu süreçte kendisini mali olarak hazır hissetmesi gerekmektedir. Sigorta kapsamında olan bir tedavi değildir. Saç ekim merkezleri ile anlaşma sağlanırken öncelikle ücretsiz olarak bir analiz işlemi yapılmaktadır ve sonrasında saçın durumuna göre bir fiyat çıkartılmaktadır. Yaşadığı şehirdeki bir saç ekim merkezine gidenler için çıkabilecek ek maliyetler oldukça sınırlıdır. Ancak farklı şehirlere ya da ülkelere saç ekimi için gitmeleri durumunda; konaklama, uçak bileti, yeme içme gibi masrafları da tedavi masrafının üzerine eklenmektedir. Saç ekimi sonrasında komplikasyon yaşanması durumunda, bu da ek tedavi gerektireceği için ek maliyet anlamına da gelmektedir.

Saç Ekimi Zamanı ve Psikolojiye Etkisi

Saç ekiminin psikolojiye etkisi göz önüne alındığında; saç ekim operasyonu, kendisini bu operasyona hazır hissedenlere yapılmaktadır. Mikro cerrahi uygulaması olan operasyon, kişiyi endişelendirebilmektedir. Saç ekimi sonrasında görüntüsünün nasıl olacağı, operasyon sırasında bir terslik olup olmayacağı, alacağı sonuçtan memnun kalıp kalmayacağı gibi konular kişinin gündeminde olabilmektedir.

Saç ekimi zamanı öncesinde kişinin saç ekimi sürecini tam anlamıyla öğrenmesi gerekmektedir. Kafasına takılan en ufak bir soruyu doktoruna sormalı ve kendisini tatmin edecek bir cevap alana kadar da sormaya devam etmelidir. Saç ekimi sonrasında ne kadar sürede görüntünün iyileşeceği ile ilgili ne kadar gerçekçi bilgi edinir ise; operasyon sonrasında psikolojisi de o kadar iyi olmaktadır. Bu süreci daha kolay atlatabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 00:17
YORUM EKLE