PRP Destekli Fue Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

PRP destekli Fue saç ekimi nedir, nasıl yapılmaktadır? PRP faydaları nelerdir, zararı var mı? Fue saç ekimi hakkında ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

PRP destekli fue saç ekimi; saç ekim işleminin daha iyi sonuç vermesi için PRP ile desteklendiği bir işlemdir. PRP destekli saç ekimi ile iyileşme sürecinin hızlanması, saçların daha hızlı büyümesi hedeflenmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında hastada ameliyat bölgesinde kırmızı noktalar ve kabuklanmalar olabilmektedir. Ancak PRP destekli bir tedavi olduğu için kısa süre içerisinde bu kabuklanmalar ortadan kalkmakta ve saç köklerinin saç uzatma potansiyelinde artış yaşanmaktadır. PRP desteği sayesinde; saç ekimi sonrasında ekimi yapılan saç köklerinin daha kalıcı olması sağlanabilmektedir. İşlem yapılacak olan bölgeye anestezik krem uygulaması yapılacağı için ağrılı bir işlem olmamaktadır.Ortalama 15 gün içerisinde saçlardaki canlılık fark edilmektedir.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi İle Amaçlanan Nedir?

PRP destekli saç ekiminin amacı; trombositlerdeki büyüme faktörleri deposu ile beraber saç köklerinin daha sağlıklı olmasıdır. İlgili bölgedeki trombosit sayısı arttırılmaktadır ve bu şekilde hem bölge geri kazanılmaktadır hem bölgenin onarımı sağlanmaktadır hem de saç kökleri daha sağlıklı olmaktadır.

PRP Destekli Fue Saç Ekiminin Uygulanabileceği Kişiler Kimlerdir?

PRP destekli fue saç ekimi yapılabilecek olanlar; genetik veya mevsimler sebepler ile saç dökülmesi şikayeti olanlardır. Saçları zayıflamış, güçsüzleşmiş olan ve bundan şikayetçi olan kişiler; PRP destekli fue saç ekimi için oldukça uygun adaylar olmaktadırlar.

PRP Destekli Fue Saç Ekiminin Bilinen 3 Fonksiyonu Nedir?

PRP destekli saç ekiminin 3 uygulaması şu şekildedir:

 • Saç ekimi sonrasında saç köklerinin daha kalıcı olmasını sağlamak için kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel solüsyonlar içerisinde bekletildikten sonra transfer edilmektedir. Saç ekimi esnasında saç kökleri bir bölgeden alınıp bir başka bölgeye nakledildiği için saç köklerinin dışarıda geçirdiği bir süre bulunmaktadır. Bu süre ise saç köklerinin hayatta kalmasını olumsuz etkilemektedir. Saç köklerinin hayatta kalabilmesi için ise özel solüsyonlar kullanılmaktadır.
 • Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme sürecinin çok daha kısa süre içerisinde tamamlanması amaçlanmaktadır. Bekletme solüsyonlarına PRP ilave edilmesi ile beraber saç köklerinin etkisi daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır ve iyileşme süreci de daha hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Aynı zamanda saç köklerinin PRP solüsyonları ile yıkanması sonucu da aynı etki alınabilmektedir.
 • Saç ekimi sonrasında yeni ekilmiş olan saç köklerinin daha genç ve canlı hale gelmesi istenmektedir. PRP destekli saç ekim tedavisi ile saç kökleri daha fazla tetiklenebilmektedir.

PRP Destekli Fue Saç Ekiminin Özellikleri Nelerdir?

PRP destekli fue saç ekiminin nitelikleri aşağıda verilmiştir:

 • PRP yöntemi ile saç ekimi yapıldığında; bu teknik hasta için hem güvenli hem de pratik olmaktadır.
 • PRP tedavi tekniği uygulandıktan sonra hastaların bu tekniğin etkilerini uzun yıllar boyunca görebilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Saçların tekrarlamasını sağlamaktadır ve saçlar üzerinde yapıcı etkisi bulunan bir tedavi yöntemidir.
 • PRP tedavi yöntemi ile yeni kolajen oluşmaktadır. Bunun yanı sıra derinin yaşamsal fonksiyonları da desteklenerek sürdürülmektedir.
 • Derinin doldurulması ile beraber daha genç hale gelerek çizgilerinin kaybolmasını sağlayacak bir tedavi yöntemidir.
 • Alınacak olan plazma hastanın kendi kanından alındığı için hastaya kan aracılığı ile geçebilecek herhangi bir hastalık veya alerji ihtimali ortadan kalkmaktadır.
 • PRP destekli fue saç ekimi sonrasında hastada herhangi bir işlem izi kalmamaktadır.

Ayrıca kronik yorgunluk sendromu bilgilerine de bakabilirsiniz.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi Uygulaması Nasıl Yapılır?

PRP destekli saç ekimi aşamalarına bakıldığında; öncelikle uygulamanın yapılacağı kişinin kendisinden alınan kan örneği üzerinden PRP elde edilmektedir. Kan doğal plazma sıvısı olarak da isimlendirilen ve trombosit barındıran bir madde ile PRP elde edilmesi sonucunda saç ekimi işleminde dokuların yenilenmesi amacı ile bundan faydalanılmaktadır. Saç köklerinin daha güçlü olması ve saç kayıplarının azalması için PRP desteğinden yararlanılmaktadır. 100 cc kan örneği, PRP destekli fue saç ekimi yapılabilmesi için yeterli olmaktadır. Ayrıştırma sonrasında elde edilen plazma ise; saç dökülmesinin görüldüğü bölgeye enjekte edilmektedir. Saç nakli gerçekleştikten sonra bu enjeksiyon işleminin yapılması gerekmektedir. 30 dakika gibi bir süre içerisinde enjeksiyon işlemi tamamlanabilmektedir ve işlem sonrasında bir yara izi görülmemektedir.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi Güvenilir Bir Uygulama Mıdır?

PRP destekli saç ekiminin güvenilirliği konusunda endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Nakil işlemi gerçekleştirilen saç köklerinin sağ kalma oranının arttırılması, iyileşmenin daha kolay olması, yara izinin kalmaması için yapılan bir tedavi olduğu için hastanın sağlığını tehdit edebilecek bir etkisi bulunmamaktadır.

PRP Destekli Fue Saç Ekiminin Yan Etkisi Var Mıdır?

PRP destekli saç ekiminin olumsuz etkileri, hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak yan etkisi olan bir tedavi değildir. Bunun nedeni ise; PRP yöntemi ile kişiye kendi kanının veriliyor olması ve aslında bir nevi kişinin kendisine kan bağışı yapması gibi bir işlem olmasıdır. PRP destekli fue saç ekimi yaptıranlarda alerjik reaksiyon görülmediği gibi enfeksiyon oluşma riski de oldukça az olmaktadır. Hastaların saç ekimi sonrasında iyileşmelerinin daha kolay olabilmesi adına PRP tekniği ile tedavi desteklenmektedir. Bu sayede hastanın beklentileri gerçekleşmektedir ve hasta tedavi sonrasında ortaya çıkan sonuç dolayısı ile hayal kırıklığına uğramamaktadır.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi Zor Bir Operasyon Mudur?

PRP destekli saç ekiminin zorluğu bulunmamaktadır. Günümüzde özellikle birçok doktor ve hasta tarafından saç ekimi işlemi yapılırken PRP ile desteklenmesi istenmektedir. Diğer saç ekim teknikleri ile kıyas yapıldığında; PRP destekli teknikte iyileşme süresi daha kısa olmaktadır ve saç ekimi işlemi sonucunda elde edilen başarı düzeyi de daha fazladır. PRP destekli saç ekimi operasyonu sonrasında saç dökülmesi de meydana gelmemektedir. Bunun nedeni ise; enseden alınan saç köklerinin testosterona karşı duyarsız olması ve sağlık problemi yaşanmadığı sürece dökülmeye meylinin olmamasıdır.

PRP Destekli Fue Saç Ekiminin İyileşme Sürecine Katkıları Nelerdir?

PRP destekli saç ekiminin iyileşmeye etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Trombosit kaynaklı büyüme faktörü sonucunda kan damarında büyüme, hücrelerde çoğalma, cildin oluşmasına teşvik gibi iyileşme sürecine katkıları olmaktadır.
 • Büyüme faktörü TGF-b’nin dönüşümü ile hücreler arasındaki matris büyümektedir ve kemik metabolizmasında artış yaşanmaktadır.
 • VEGF ismi verilen vasküler endotel büyüme faktörü dolayısı ile kan damarı oluşumu meydana gelmektedir.
 • Hücre büyümesi ve farklılaşması, kan damarı ve kollajen oluşumu; epidermal büyüme faktörü ile sağlanmaktadır.
 • Özel hücrelerin büyümesi ve kan damarının oluşabilmesi için fibroblast büyüme faktörü 2 etkili olmaktadır.
 • İnsülin bezlerindeki büyüme faktörü ile beraber vücuttaki hücrelerin normal fizyolojisinin düzenlenmesi sağlanabilmektedir.

PRP Destekli Fue Saç Ekimi İşlemi Ne Zaman Sonuç Vermeye Başlar?

PRP destekli saç ekiminin sonuç verme süresi; ortalama 3 seanslık bir süredir. PRP destekli fue saç ekimi tedavisi görenlerin bu süreç için sabırlı olmaları gerekmektedir. Etkilerin geç görülebileceğinin bilincinde olunması gerekmektedir. İşlemin sonuç verebilmesi için düzenli olarak PRP terapilerinin uygulanması gerekmektedir. PRP tedavisi ile sağlanan hizmet kalıcı olmamaktadır. Uygulamanın ömrü ortalama 1 senedir. 18 aylık periyotlarda veya yılda bir kere PRP terapisi uygulanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 00:17
YORUM EKLE