Pompeo: Virüs Wuhan Lab’tan çıktı elimizde kanıt var!

Michael Pompeo, Koronavirüs salgınının Çin’in Wuhan kasabasındaki bir laboratuvarda başladığını ve bu konuda elinde çok muazzam bir kanıt olduğunu söyledi.

Pompeo: Virüs Wuhan Lab’tan çıktı elimizde kanıt var!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, Koronavirüs salgınının Çin’in Wuhan kasabasındaki bir laboratuvarda başladığını ve bu konuda elinde çok muazzam bir kanıt olduğunu söyledi. Söylemlerini doğrulayan herhangi bir delil göstermeyen Michael Pompeo şu şekilde konuştu;

“Size dürüstçe söyleyebilirim ki koronavirüsün Çin’deki Wuhan kasabasına ait bir laboratuvardan geldiğini direkt olarak doğrulayan muazzam miktarda deliller var. Çinlilerin laboratuvar başarısızlığı yüzünden tüm dünyayı böyle bir virüse maruz bıraktığını kesin olarak biliyoruz.”

Koronavirüs’ü insan yapımı mı?

ABC’nin “Bu Hafta” programında bu şekilde konuşan Michael Pompeo, virüsün insan yapımı olduğunu ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisinin raporunda belirtildiği gibi virüs üzerinde bir çok genetik modifikasyonlar bulunduğu konusunu vurguladı.

Her geçen gün salgın genişledikçe ve tüm dünya çapında ölümlere yol açtıkça ve virüsün geldiği yer ile ilgili oluşturulan bunca senarya Koronavirüs sebebiyle ölüm sayısı 66,000’i geçmiş olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ilişkilerini gün geçtikçe kötüye doğru tırmandırmakta olduğu aşikar.

 

Koronavirüs kasıtlı mı serbest bırakıldı?

“İstihbarat topluluğunun neler söylediklerini duydum ve raporlarını gördüm. Konuyu yanlış anladıklarına ya da yanlış değerlendirdiklerine inanmak için hiçbir sebebim yok.” şeklinde konuşan Pompeo, Çinlilerin koronavirüsü kasıtlı bir şekilde serbestleştirip tüm dünyaya maruz bırakıp bırakmadıkları kendisine sorulduğunda; “Bu konuda söyleyecek hiçbir şeyim yok.” şeklinde konuştu.

Trump: “Çin’in kuklaları!”

Başkan Donald Trump ve yardımcıları geçtiğimiz hafta Pekin’e yönelik doğrudan yapmış oldukları eleştirileri kesinleştirerek virüsün kökeni ve insan yapımı olup olmadığı konusu hakkında cevaplar talep etti. Cuma günü yapmış olduğu açıklamada Başkan Donald Trump, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bazı televizyon ağlarının “Çin’in kuklaları” olduğunu söyledi ve politikal komitesi üzerinden Çin karşıtı reklamlar yayınlandı.

Pompeo ABC’de: “Çin otoriter rejimler gibi davranarak, gizlemeye, saklanmaya ve karıştırmaya çalışırken bir yandan Dünya Sağlık Örgütünü de aynısını yapmaları için bir araç olarak kullandı.” şeklinde konuştu.

Çin’in Dünya Sağlık Uzmanlarının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan bilim insanlarının çalışmaları için gereken virüs örneklerine erişimlerinin engellemeye ve kısıtlamaya çalıştığını söylerken “Bu devam eden bir tehdit, devam eden bir salgın, Çin Komünist Partisi tam olarak ne olduğunu koronavirüs’ün nasıl ortaya çıktığını ve nasıl yayıldığını anlayabilmemiz için dünyanın en iyi bilim adamları olan Batı’lıların erişimini kısıtlamaya ve engellemeye devam ediyor.” şeklinde sözlerini bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 02:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER