Limonda talep patlaması var!

Corona virüsü salgını sonrasında bazı uzmanlar tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla önerilen limona talep arttı.

Limonda talep patlaması var!

Corona virüsü salgını sonrasında bazı uzmanlar tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla önerilen limona talep arttı. C vitamini deposu olarak da bilinen limon stokları eritmek konusunda kolonyaya rakip oldu! Geçtiğimiz hafta İstanbul Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali içerisinde limonun kilogramı 5 lira civarındaydı. Ancak bu hafta toptancılarda kilogramı 7 liradan satılmaya başlandı.

Dünyayı sarsan, insanları evlere hapseden corona virüsü salgını diğer bir adıyla Covid-19 sebebiyle herkes bağışıklık sistemini güçlendirmek adına sağlıklı gıdalar ile beslenmeye başladı. Corona virüsünden korunmanın tek yolu olan immün sistemi güçlendirme çağrısı tüm vatandaşlar tarafından uygulandı. Uzmanların C vitamini tüketimi konusunda yaptığı tavsiye ve uyarılara uyan vatandaşlar soluğu pazar ve manavlarda aldı. Limona olan bu talebin artışının bir diğer sebebi ise temizlik malzemesi olarak da kullanılması ve içeriğinde antioksidan olması. Zarara uğrayan hücrelerin onarılması için önemli bir madde olan antioksidan özellikle vücudun yabancı virüs ve bakterilerle savaşmasına çok yardımcı oluyor.

Fiyat artsa da stok var

İstanbul Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’ndeki toptancılarla yapılan görüşmede, limonun sağlık açısından çok faydalı olduğunu, fiyat artışının da beklendiğini ancak stoklarının da var olduğunu belirttiler. Ek olarak limon, sirke, sarımsak gibi besinlerin de bizim bağışıklık sistemizi güçlendirmek konusunda çok iyi olduğunu belirttiler.

Toptancıların söylemine göre, limondaki bu ani talep artışı sebebiyle limon fiyatlarında 1 lira ile 1.5 lira arasında bir fark oldu. Geçtiğimiz hafta 5 ile 6 lira arasında fiyat seyri gösteren limonun bu haftaki fiyatı 6 ile 7 lira arasında seyir gösteriyor. Virüsün yayılmasından sonra herkesin evlerinde limon bulundurması bu artışa sebep oldu, çünkü insanlar limonu hem dezenfektan hem de c vitamini alabilme maksadıyla kullanıyor.

Mahsül konusunda sıkıntı olmadığını belirten hal esnafı limonla birlikte portakal, nar ve greyfurtta da talep artışı olduğunu belirtti. Corona virüsünün etkilerinin devam ettiği bugünlerde yüzde 1 ile yüzde 5 arasında bir yükselme bekleyen esnafa göre meyve dışında sebzenin de tüketilmesi gerekiyor. Akla ilk gelen C vitamini tüketmek ancak sebzeyi de es geçmemek gerekiyor. Vücudun demir ve kalsiyum eksikliğini tamamlayan ana mahsuller sebze sayesinde sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER