Kuru Öksürük ve Corona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?

Kuru Öksürük ve Korona Virüs Öksürüğü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuru Öksürük ve Corona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?

Küresel sorun olan corona (Türkiye'deki adıyla korona) virüsü, bulaşmış olduğu insanlarda belirli belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtilerin en önemlilerinden bir tanesi de öksürüktür. Korona virüsü etkili olduğu zaman kişi kuru bir şekilde öksürmeye başlar. Bu nedenle hangi öksürüğün kuru öksürük (normal grip ve soğuk algınlığı durumlarındaki) olduğu, hangisinin ise korona virüsü öksürüğü olduğu merak edilir.

Kuru Öksürük ve Korona Öksürüğü Benzerlikleri

Kuru öksürüğün ve korona öksürüğünün benzerlikleri vardır. İlk olarak, her iki durumda da boğaz tahriş olur. Kişiler yutkunurken zorluk yaşar ve boğazda kuruma söz konusudur. Bu kuruma durumunun ve tahriş olması sonucunun etkisi de, kişilerin yanma hissetmesidir. Bunun yanı sıra her ikisi de hastalıkların ilk aşamasında ortaya çıkar. Korona virüsünün neden olduğu kuru öksürük de hastalık başlangıcında gerçekleşir, diğer durumlara bağlı kuru öksürük de hastalığın başlarında gerçekleşir. Bu iki öksürüğün ayırt edilebilmesi için sadece benzerliklere bakılmaz. Farklılıklara da bakılması gerekir.

Kuru Öksürük ve Korona Virüs Öksürüğü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuru öksürük ve korona virüsü nedeniyle oluşan öksürük arasında birtakım farklılıklar vardır. Diğer sebeplere bağlı olarak oluşan kuru öksürükler, genel olarak beraberinde burun akıntısı da getirir. Ancak korona virüsünün neden olduğu kuru öksürük ise beraberinde burun akıntısı getirmez. Aksine burunda hissedilecek olan kuruluk da vardır. Diğer sebeplere bağlı kuru öksürük ile genel olarak baş ağrısı ve halsizlik de görülür. Korona virüsü nedeniyle oluşan kuru öksürük ise beraberinde şiddetli ateş hali, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtileri getirir. Diğer sebeplerden kaynaklı kuru öksürük hızlı bir şekilde bulaşım göstermezken, korona virüsüne bağlı kuru öksürük hızlı bulaşım gösterir.

Kuru Öksürük ve Korona Öksürüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuru öksürük durumu insanların sıklıkla yaşadığı bir sorundur. Ancak bu durum normal soğuk algınlığı sebeplerinden farklı ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Kuru öksürük ve korona virüs öksürüğü arasındaki farklar bilinmelidir. Bu şekilde hastalıkla ilgili bir tahmin yapılarak doktora danışılır.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 17:51
YORUM EKLE