Koronavirüs İçin 12 Potansiyel Tedavi Yöntemi

Dünya çapında bilim insanlarının yaptıkları açıklamalara göre, aralarında HIV tedavisinde kullanılan ilaçlarda dahil olmak üzere çeşitli tedaviler üzerinde yoğunlaştıkları bildirildi. İşte detaylar..

Koronavirüs İçin 12 Potansiyel Tedavi Yöntemi

Koronavirüs tedavisini bulmak için dünya çapında bilim adamları fikir alışverişinde bulunuyor. Bu görüşmeler geçtiğimiz gün daha da yoğunlaşarak açıklamalarda bulunuldu. Açıklamalar Koronavirüs tedavisinin bulunacağına yönelik umudun olduğunu gösteriyordu.

Bilim insanlarının yaptıkları açıklamalarda; çeşitli ve farklı tedavi yöntemleri üzerinde durduklarını ve bu tedaviler arasında HIV virüsü tedavisinde kullanılan ilaçların da bulunduğunu belirtti.

Koronavirüsün Geçmişi Yok

Bir süredir bilim insanlarının koronavirüse karşı tedavi seçenekleri üzerinde çalıştıkları biliniyor. Ancak virüsün enfekte ettiği kişi ve ex sayısının hızla artması bu çalışmaların daha da yoğunlaşmasına sebep oldu. Yapılan açıklamada; yeni çalışılan tedavi yöntemlerinin ve aşıların virüs karşısında direnç artıracağı ve zaman kazandıracağı açıklandı.

Koronavirüs’ün diğer hastalıklara benzer olmaması ve bir geçmişi olmaması sebebi ile çok araştırılması gerektiği üzerinde duran bilim insanları, araştırma yapılmadan net bir karar verilemediği görüşünü taşıyor.

Sıtma İlaçları Durdurucu Olabilir

Çin’de ortaya çıkan ve COVID-19 olarak açıklanan hastalık için Dünya Sağlık Örgütü pandemi açıklaması yapmıştı. Bu açıklamadan sonra tüm ülkelerde hızla yayılan Koronavirüse karşı bir dizi tedbir ve önlem alınmasına rağmen henüz ilaç ya da aşı bakımından büyük bir gelişme bulunmuyor. Konuyla ilgili yabancı bir yayın kuruluşu, günümüz itibariyle 12 potansiyel tedavi yöntemi üzerinde çalışmaların devam ettiği haberlerini doğruladı. Yabancı basın konuya ek olarak;

HIV ve sıtma ilaçlarının da koronavirüs tedavisinde kullanıldığını ifade etti. Daha önce kullanılmış ve şuan mevcut olan HIV ve sıtma ilaçlarının yapılan hayvan deneyleri sonrasında olumlu sonuçlar verdiği açıklandı. Bu konuda Avustralya’daki bir araştırma merkezinde, tüberküloz aşılarının koronavirüs semptomlarını yok edip etmediğini incelemek üzerine testler yapıldığı belirtildi.

Mevcut İlaçlar Deneniyor

Koronavirüse karşı geçmişte bulunmuş olan aşı ve ilaçlar denenirken İngiltere, Hollanda ve Almanya’da da testler devam ediyor. Bu testler sonucunda Tüberküloz tedavisine karşı kullanılan Bacillus Calmette–Guérin aşısının, Covid-19’a bazı insanlarda virüs seviyesini azalttığı bildirildi. Bu aşının kişinin bağışıklık sistemi üzerinde de pozitif etki gösterdiği belirtildi.

Bilim insanları, koronavirüse karşı özel bir aşı geliştirilene kadar bu aşının kendilerine zaman kazandıracağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER