Kakao yağının vücuda faydaları

Kakao çekirdeklerinden elde edilen kakao yağının vücudumuza oldukça faydalı geldiği bir gerçek.

Kakao yağının vücuda faydaları

Kakao çekirdeklerinden elde edilen kakao yağının vücudumuza oldukça faydalı geldiği bir gerçek. İçeriğinde bolca sağlıklı yağ asidi bulunduran kakao yağı, tüketildiği gibi cilde de doğrudan uygulanabiliyor.

İşte kakao yağının vücudumuza iyi gelen faydaları…

Cildin kurumasına engel olur

Kakao yağı etkili bir cilt nemlendiricisidir. Cildi sadece nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda alt tabakalarına kadar işleyerek iyileştirme etkisi gösterir. Kolayca emilip ciltte uzun süre boyunca kalabilir. Zaman zaman katı hale gelebilen kakao yağını sıcak su dolu kabın içerisinde bekleterek eritebilirsiniz.

Çatlak dudaklara çok iyi gelir

Kakao yağını ev yapımı dudak balmlarının içerisinde kullanabilirsiniz. Greyfurt, nane, portakal, vanilya gibi yağlarla karıştırıp hoş kokuya sahip nemlendiriciler yapabilirsiniz. Kakao yağının dudak üzerinde oluşturduğu katman sayesinde çok soğuk veya sıcak gelen faktörlerden dudaklarınızı koruyacaktır.

Yaşlanmayla savaşır

Kakao yağında bol miktarda bulunan polifenollar, yaşlanmaya karşı savaşır. Polifenoller cilt üzerinden etki sağladıkları gibi hem de dahili olarak da faaliyet gösterebilen çok etkili antioksidanlardır. Kakaoda bulunan pelifenoller kronik hastalıklara iyi geldiği gibi aynı zamanda hücre mutasyonuna bile etkisi olabilen yapıdadırlar. Araştırmalar cildin elastikiyetini arttırdığı ve nemlendirdiğini doğruluyor.

Yanıkları ve enfeksiyonları yatıştırma özelliğine sahiptir

Saf kakao yağının küçük bir kısmını yanıklarınıza sürdüğünüzde hızlı bir iyileşme sağladığını görebilirsiniz. Ancak ürünün saf olduğu konusunda emin olmalı, içerisinde alkol, parfüm veya katkı maddeleri bulunan ürünü tercih etmemelisiniz.

Ağızdaki yaralara iyi gelir

Eğer ağzınızın içerisinde bir yara var ise üzerine sürüp nemli kalmasını sağlayabilir böylece tekrardan ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

Tıraş jeli yapıp kullanabilirsiniz

Kakao yağını, cildi nemlendirip tıraş etmek için de kullanabilirsiniz. Sıcak suda hızlıca eriyen özelliği sayesinde bir jel gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca duş sonraları cilde sürülmesi emilimi bakımından kolaylık sağlayacaktır.

Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır

Doymuş yağlar genelde kalbe zararlı olarak bilinse de günümüz araştırmalarında bitki temelli doymuş yağlar için kalp damar hastalıklarından koruduğu biliniyor. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi aynı zamanda kalp krizinden koruma etkisine de sahiptir.

Bağışıklık sistemine iyi gelir

Birçok araştırma bitkisel polifenollerin bağışıklık sistemine iyi geldiğini ortaya koyuyor. DNA’yı oluşabilecek zararlardan koruduğu gibi kanser, otoimmün hastalıklar gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu bir görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER