Kadınlar için en faydalı besinler nelerdir?

Sağlıklı beslenme herkes için çok önemlidir. Ancak bazı besinler özellikle hamilelik, meme kanseri ve kırılgan kemikler için birebirdir.

Kadınlar için en faydalı besinler nelerdir?

Sağlıklı beslenme herkes için çok önemlidir. Ancak bazı besinler özellikle hamilelik, meme kanseri ve kırılgan kemikler için birebirdir. Bu mucizevi besinler vücudu korumanın yanı sıra yaş aldıkça bile daha iyi çalışmasına olanak sağlıyor. Peki kadınlar için en faydalı besinler nelerdir? Neleri tüketirsek daha iyi olur?

Kadınlar için en faydalı besinler

Sağlıklı tüketilmesi gereken binlerce yiyecek dışında özellikle kadınlara birçok fayda sağlayan besinlerde vardır. Bunlar tüketildiği takdirde birçok hastalığa fayda sağlar.Gelin kadınlar için en faydalı besinler için şöyle bir bakalım.

Soya fasulyesi

Soya fasulyesinin taneleri çok sadece lif, faydalı yağlar ve izoflavon adında östrojen benzeri bileşiklerle zengindir. İzoflayon özellikle menapoz döneminde size çok iyi gelebilir. Sıcak basmalarının azalmasına yardımcı olurlar. Ancak meme kanseri durumunuz varsa tüketmemelisiniz.

Kale

Koyu yeşil yapraklı bu bitki güçlü kemikler ve saçlarınızı korumak için kalsiyum ve D vitamini ile beraber çalışan K vitaminini içerir. Bir porsiyonunda günlük tüketilmesi gereken A ve C vitaminlerinin %20 oranından fazlası bulunur.

Kuşkonmaz

K vitamininden bolca zengin olan kuşkonmaz vücuda çok fayda sağlar. Bir kahve fincanı kadar kuşkonmaz ile günlük K vitamini eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca kuşkonmaz sipina bifida gibi doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olan folat ile doludur.

Baklagiller

Baklagiller et kadar yağı olmayan ancak etten daha fazla proteine sahip bir yapıya sahiptir. Lif oranı yüksektir. Tansiyon, kan şekeri ve nabzınızı düşürürler.

Greyfurt

Kadınlarda felç olma riskini düşürür. Aynı zamanda kalbinizin dostu olan flavonoidler ile zengindir. Bazı durumlarda greyfurt ilaçlarınızla birlikte tüketildiğinde iyi bir kombinasyon olmayabilir bu yüzden doktorunuza danışmalısınız.

Orman meyveleri ve kiraz

Bu meyveler sağlıklı hücrelerimizi hasarlara karşı koruyan flovanoidlere ve antioksidanlara sahiptir. Orman meyveleri yaşlandıkça beyninizin daha keskin olmasına olanak sağlar.

Papaya

Kırmızı-turuncu rengi havuçtaki (beta karoten maddesinden) ve domates ve karpuzdaki (likopen maddesinden) gelir. Likopen maddesi meme kanseri ve servikal kansere yakalanma ihtimalini düşürür. Çok sayıda antioksidan içerir. Kalp hastalığını önlemek için kolestrol ve kan basıncını dengeler.

Sardalya

Bu küçük sağlıklı balıklar kalsiyum, D vitamini ve bol miktarda yararlı yağ asitleriyle doludur. Omega-3 yağları anneler için anne sütü kalitesini arttırabilir ve bebekler için de çok yararlıdır. Ayrıca diğer balıklara nazaran daha az cıva içerir.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:19
YORUM EKLE