İtalyan Virolog’tan Türkiye’ye Koronavirüsle İlgili Önemli Uyarı

Koronavirüsle ilgili önlemler ve karantina süreci devam ederken bu konudaki tehlike ve belirsizliğin devamı da herkesi düşündürmeye devam ediyor.

İtalyan Virolog’tan Türkiye’ye Koronavirüsle İlgili Önemli Uyarı

Koronavirüsle ilgili önlemler ve karantina süreci devam ederken bu konudaki tehlike ve belirsizliğin devamı da herkesi düşündürmeye devam ediyor. Virüsle ilgili ilk belirtiler İtalya’da görülmeye başladığı ilk zamanlarda açıklamalarıyla dikkat çeken virolog Iloria Capua ile yapılan röportaj bu virüsle mücadele için önemli bilgiler veriyor. Capua’nın önlemler konusunda Türkiye’ye de gönderdiği bazı mesajlar var.

Tedbirlere Uymanın Önemi

İtalyan virolog Capua’ya göre, sosyal mesafe, izolasyon ve el yıkama gibi tedbirler virüsün yayılmasını durdurma konusunda etkili. Virüsün yayılmasının laboratuvar çalışması gibi bir nedenle ortaya çıkmadığını söyleyen Capua, bunun kesinlikle insanların doğanın dengesini bozması ile ortaya çıktığını söylüyor.

Ayrıca bu virüsün ortaya çıkışının tek bir olay olarak değerlendirilemeyeceğini de vurguluyor. Şöyle ki insanların hayvanlara ve diğer canlılara yaptığı kıyım ve verdiği zararın geri dönüşünün kolay olmayacağını belirten Capua, hem Türkiye’deki hem de dünyadaki herkesin bu konuda özenli davranması gerektiğini söylüyor.

Ağaç kıyımı ve doğanın dengesinin bozulması konusunda önlem almaz ve doğaya zarar vermeye devam edersek bu tür virüslerin bizi daha çok rahatsız edeceğini söylüyor. Alınan tedbirlerin kesinlikle uyulması zorunlu olan tedbirler olduğunu belirtiyor. Bunlara uyulması ile virüsün daha çok yayılmasının önüne geçilebiliyor.

Virüs Ne Zaman Sona Erecek?

Iloria Capua virüsün kendiliğinden ortadan kalkmayacağı görüşünde. SARS virüsü gibi sona ermeyeceğini düşünüyor. Çünkü SARS virüsünün durdurulması ancak başlangıçta devletlerin çok sıkı önlemler almasıyla başarıya ulaşmış. Ama Korona virüsü bu aşamayı çoktan geçmiş ve artık dünyadan yok olması pek mümkün değil.

Ama tabi ki bir yıl daha çok tehlikeli bir süreç olsa da daha sonraki zamanlar için tedavi imkanının daha geniş olacağından dolayı fazla zorlanmayacağımızı da belirtiyor. Aşı çalışmalarının daha uzun süreceğini söyleyerek belki zamanla tedavi şansıyla birlikte buna da gerek olmayacağını söylüyor.

Devletlerin Aldığı Önlemler

Korona virüsüyle ilgili her devletin farklı önlem almasıyla ilişkili ise Capua bunun devletlerin kendi stratejileri ile ilgili olduğunu da söylüyor. Ama hemen her devletin bu konuda bilim insanlarının görüşlerine daha çok önem vermesi gerektiğini de vurguluyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER