İspanya’da ölüm sayısı 10,000’i geçti

Perşembe gününden bu yana maalesef İspanya, Corona virüsü salgınında korkunç bir kilometre taşını geçerek bu virüs salgınının ülkede 10,000'den fazla kişinin can kaybına yol açtığını bildirdi.

İspanya’da ölüm sayısı 10,000’i geçti

Perşembe gününden bu yana maalesef İspanya, Corona virüsü salgınında korkunç bir kilometre taşını geçerek bu virüs salgınının ülkede 10,000’den fazla kişinin can kaybına yol açtığını bildirdi.

Ülkenin bugüne kadar tek bir günlük artış ile son 24 saat içerisinde 1,000 yeni ölüm kayıt ettiğini söyleyen İspanya Sağlık Bakanlığı, ülkedeki toplam ölüm oranının 10,000’i aştığını belirtti.

Ancak corona virüsü ile ilgili İspanya’da optimist düşüncelerde yok değil çünkü virüsün yayılmasının alınan tedbirler dolayısıyla yavaşlatıldığının ve yapılan corona virüsü testi sonuçlarında pozitif sonuçlanan kişi sayısının %10,5 kadar düştüğü belirtildi.

İspanya Sağlık Bakanı, test sonuçlarınca yeni vaka oranlarının kontrol altına alındığını ve ülkenin sağlığını ve bütünlüğünü koruyabilmek adına yapılmış acil durum tedbirlerinin işe yaradığını söyleyerek, hükümetin Perşembe günü yaptığı basın toplantısında “Veriler bize eğrinin stabil bir şekilde dengelendiğini gösteriyor, eğri artık her geçen gün daha da yavaşlıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çok zor günler geçiren ancak acil durum tedbirlerinin işe yaradığı gözlemlenen İspanya’da yetkililer istenen etkiye sahip olduğunu düşünüyor.

Sağlık yetkilisi olan María José Sierra Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada almış olunan tedbirleri pozitif yönde değerlendirilmesinin yardımcı olduğunu ve ülke çapındaki bir çok hastane ve kurumda yoğun bakım ünitelerinin üzerinde baskı gördüğünü belirtti. Elbette hasta kabul saıysında bir azalma olsa bile İspanya’da ki sağlık birimlerinin uzun süreli mesaileri ve geçirmiş oldukları çok zor haftalar, hasta birikimi etkisi yarattığı yönünde bir tablo çiziyor.

İspanya’da Corona virüs salgını tarihi bir işsizlik rekoru kırdı

İspanya Corona virüsü salgınından en kötü etkilenen ülkelerden biri olarak bu süreçte İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’ni yakından takip etti. Aynı zamanda İspanyollar Corona virüsü salgının ülkelerinde yol açtığı büyük ekonomik sıkıntıların etkileriyle boğuşmaya devam ediyor.

Yine İspanya Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan verilere göre ülke Mart ayında, Şubat ayının verilerine göre işsizlikte 302.265 kişilik bir artış gösterdiği gözlemleniyor. İspanya Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, Madrid’de Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında bu artışın, bugüne kadar ki en büyük aylık artış olduğunu belirterek, bu artış ile ilgili “kesinlikle istisnai ve tarihi” olarak nitelendirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER