Hangi İlaçlar Korona Tedavisinde Kullanılabilir, Aşısı Var Mı?

Dünyada hızla yayılan ve engellenemeyen Koronavirüs hakkında insanlar tedirgin olmaktadır. Birçok kişi hangi ilaçlar korona tedavisinde kullanılabilir, aşısı var mı? Merak içindedir. İçeriğimizden koronavirüse iyi gelen ilaçlara ve korunma yollarına bakabilirsiniz.

Hangi İlaçlar Korona Tedavisinde Kullanılabilir, Aşısı Var Mı?

Korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar, virüsün ülkemizde de görülmesinden sonra daha sık araştırılan bir konu halini almıştır. Korona virüs tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda korona virüs tedavisinde kullanılan ilacın "remdesivir" olduğu açıklanmıştır. Korona virüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin’de bile bu ilacın tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, ilacın virüs üzerindeki klinik testlerinin devam ettiğini ve kesin sonuçların birkaç hafta içerisinde açıklanacağını açıklamıştır. Remdesivir ilacının korona tedavisinde kullanıldığının duyulmasından sonra ilacın ne olduğu ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı ilgili kimseler tarafından merak edilmektedir.

REMDESİVİR NEDİR?

Remdesivir ilacı, antiviral bir ilaçtır. İlaç daha önce salgın hastalıklara karşı kullanılan bir ilaçtır. Remdesivir ilacı daha önce SARS – Cov ve MERS – Cov hastalıklarında da kullanılmıştır.  İlaç şirketleri yaptıkları klinik testlerinde ilacın SARS ve MERS hastalıklarına karşı aktif olduğunu belirtmektedir. Bu hastalıklara karşı etkili olan ilacın korona virüse karşı aktif olup olmayacağının ise 3 – 4 haftalık bir süreç sonunda belli olacağı açıklanmaktadır. Remdesivir ilacının korona tedavisinde kullanılabilir bir ilaç olduğu, ilacın daha önce enfekte olmuş 35 yaşındaki bir hastanın tedavisinde kullanıldığı ve olumlu sonuç vermesi sonrası gündeme gelmiştir. Remdesivir ilacının korona virüs tedavisinde kullanılabilecek ve olumlu sonuç vermesi beklenen tek ilaç olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştır.

KORONA TEDAVİSİNDE UYGULANAN PROSEDÜR NEDİR?

Korona tedavisinde uygulanan prosedür ilgili kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. Korona virüs semptomları görülen hastaya uygulanan prosedürde ilk basamak hastanın izole edilmesidir. Daha sonra hastalığın bir tedavisi olmadığından hastaların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi için tedavi uygulanmaktadır. Korona virüs semptomlarından bir tanesi olan solunum zorluğu çeken hastalara oksijen verilmekte ve durumlarının daha iyiye gitmemesi halinde suni solunum cihazına bağlanmaktadır. Korona virüs semptomlarının daha hafif görüldüğü hastalarda ise hastaya damar yolu ile serum verilmektedir. Korona virüse karşı ağrı kesiciler de semptomların giderilmesinde kullanılan ilaçlardan bir tanesidir.

KORONA HASTALARININ HASTANEYE BAŞVURMASINA NEDEN OLAN BELİRTİLER NELERDİR?

Korona hastalarının hastanelere başvurma sebepleri, hastalığın belirtilerinin iyi kavranması için oldukça önemli bir konudur. Çin ve diğer ülkelerdeki korona virüs teşhisi konulmuş hastaların hastaneye başvurma sebepleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Korona virüs hastalığının kuluçka dönemi genel olarak 4 gün olarak belirtilmekle beraber bu süre bazı hastalarda 2 ile 14 gün arasında olabilmektedir.
 • Hastaneye başvuran hastaların %77 ile %98’i yüksek ateş sorunu ile hastaneye başvurmaktadır.
 • Hastaneye başvuran hastaların %46 ile %82’si öksürük nedeniyle hastaneye başvurmuştur.
 • Hastaların %11 ile %52’si halsizlik nedeniyle hastanelere başvurmuştur.
 • Hastaların %3 ile %31’i ise nefes almada zorluk çekme şikâyeti ile hastaneye başvurmuştur.

Hastaneye başvuran hastaların %44’ünün hastaneye ilk geldiklerinde ateşlerinin olduğunun, %89’unda ise hastaneye başvuru yaptıklarından sonra ateşlendiği açıklanmıştır.

KORONA VİRÜS ÖLÜM ORANI

Korona virüs öldürme oranları hastalığın ciddiyetinin anlaşılması için oldukça önemli bir konudur. Korona virüs ölüm oranları incelenmeden önce hastalığın sıklıkla görüldüğü yaş aralığı oldukça önem arz etmektedir. Korona virüs görülen hastaların %78’inin 30 ile 69 yaş arasında olduğu ifade edilmektedir. Korona virüsün yaş aralığına göre ölüm oranları Çin’deki verilere göre şu şekildedir:

 • 80 yaş ve üzeri hastalarda görülmüş virüs sonucu ölen hasta sayısı, hastalık görülen hastaların %14,8’idir. Yani bu yaş aralığında hastalık görülen 100 kişiden 14,8’i ölmüştür.
 • Hastalığın 70 ile 79 yaş arasındaki hastalardaki ölüm oranı %8’dir.
 • Hastalığın 60 ile 69 yaş aralığındaki kişilerdeki ölüm oranı %3,6’dır.
 • Kronik sağlık sorunu olup bunu söylemeyen hastalarda korona virüsün ölüm oranı %0,9’dur.
 • Kalp rahatsızlığı olan hastalarda hastalığın görülmesi halinde ölüm oranı %10,5’dir.
 • Diyabet hastalığı olan kimselerdeki korona virüsün ölüm oranı %7’dir.
 • Kanser, kronik solunum zorluğu olan, hipertansiyon hastalarında korona virüsün ölüm oranı %6’dır.

KORONA VİRÜS AŞISI BULUNDU MU?

Korona virüs aşısı bulunan bir hastalık değildir. Hastalığa karşı aşı çalışmaları devam etse de, aşının bulunmasının 2020 yılının son aylarını bulabileceği konuşulmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hastalıktan korunma şu an yapılabilecek en önemli iştir.

YAZ AYLARI KORONA VİRÜSÜ BİTİREBİLİR Mİ?

Korona yaz aylarında biter cümlesi bazı kimseler tarafından ifade edilmektedir. Ancak uzmanlar her ne kadar bu tahmini olumsuz karşılamasa da yaz aylarında hastalığın yayılma hızının düşmeyebileceğini ifade etmektedir. Korona virüsün sıcağa dayanmadığı ise bilinen bir gerçektir ve Türkiye’deki ilgili devlet kurumlarındaki kimseler de yaz aylarında virüsün geçebileceğini ifade etmektedir. Ancak en doğru sonuçların alınabilmesi için yaz aylarının beklenmesi ve bu bekleme süresinde uzmanların hastalıktan korunma yöntemlerinin dinlenmesi hastaların daha yararına olacaktır.

KORONA VİRÜS İLE DİĞER BENZER HASTALIKLAR ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Korona virüs ile benzer hastalıklar arasındaki farklar, enfekte olmuş herkesin stres ve heyecan yapmaması için öğrenilmesi gereken bir konudur. Korona virüs ile en çok benzerlik gösteren hastalığın grip olduğu bilinmekle beraber diğer benzer sayılabilecek semptomlara sahip hastalıklar ise soğuk algınlığı ve alerjidir. Korona virüs ile benzer hastalıklar arasındaki farklar ise şu şekildedir:

 • Ateş hem korona hem de gripte sıklıkla görülen bir semptomdur. Ancak soğuk algınlığında nadiren, alerji de ise hiç görülmeyen bir semptomdur.
 • Yorgunluk korona virüs ve gripte sıklıkla görülen bir semptom olmasına rağmen soğuk algınlığı ve alerjide nadiren görülen bir semptomdur.
 • Kuru öksürük korona virüs ve gripte sıklıkla görülen bir semptom olmasına rağmen soğuk algınlığında hiç, alerji de ise bazen görülebilen bir semptomdur.
 • Solunum zorluğu, korona virüsü diğer hastalıklardan ayıran en önemli semptomdur. Solunum zorluğu korona virüste şiddetli, gripte ve soğuk algınlığında hiç, alerji de ise bazen görülebilen bir semptomdur.
 • Hapşırma semptomu da yine korona virüsü diğer benzer hastalıklardan ayıran en önemli semptomlardan bir tanesidir. Hapşırık korona virüste hiç görülmeyen bir semptom olmasına rağmen soğuk algınlığında sıklıkla, gripte bazen, alerjide ise sıklıkla görülen bir semptomdur.
 • Burun tıkanıklığı korona virüsü diğer benzer hastalıklardan ayıran bir diğer önemli bir semptomdur. Burun tıkanıklığı korona virüste hiç görülmeyen bir semptom olmasına rağmen soğuk algınlığı ve alerjide sıklıkla, gripte ise nadiren görülen bir semptomdur.
 • Boğaz ağrısı korona virüste nadiren görülen bir semptom olmakla birlikte soğuk algınlığında sıklıkla, gripte nadiren, alerjide ise hiç görülmeyen bir semptomdur.

KORONA VİRÜSE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER NELERDİR?

Korona virüsten korunma yöntemleri merak edilen bir diğer konu ise ilgili bir başlıktır. Korona virüs korunma yöntemleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Virüsten korunmak isteyen kimselerin hapşıran ve öksüren kimselerden uzak durması gerekmektedir.
 • Hastalığın görüldüğü bölgelerde evcil ya da yabani olup olmadığına bakılmaksızın hayvanlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller yıkandığında 20 saniyeden az olmayacak şekilde bol sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir.
 • Çiğ yenilmesi gereken besinlerin iyice yıkandıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir.
 • Kapalı ve havasız ortamların sık sık havalandırılması gerekmektedir.
 • Et ve yumurta gibi besinlerin iyi pişirilmiş şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
 • Zorunluluk bulunmadıkça hastaların yoğun olduğu hastanelerden uzak durulması gerekmektedir.

Ayrıca sitemiz içerisinden başka bir konu patent nasıl alınır, şartları nelerdir? İnceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER