Esmer pirincin faydaları

Esmer pirinç ise dünyanın her bir yanında sağlıklı ve saf bir besin olarak benimsenmiş durumda. Gelin esmer ve beyaz pirincin içeriğine bir göz atalım.

Esmer pirincin faydaları

Pirinç, özellikle de Asya ülkelerinde bolca tüketilen bir gıda ve ülkemizde de pilav şeklinde en sık tüketilen gıdalardan birisi. Ancak beyaz pirinç dünyanın her bir yanında sağlığa zararlı olarak anılıyor. Esmer pirinç ise dünyanın her bir yanında sağlıklı ve saf bir besin olarak benimsenmiş durumda. Gelin esmer ve beyaz pirincin içeriğine bir göz atalım.

Esmer pirinç

Esmer pirinçte pirincin bütün katmanları aktif durumdadır ancak sadece iç kısmı ayrılmaz. Dış kabuğu soyulur vaziyette olduğu için tam tahıllıdır. Bu onun besin ve minerallerce çok zengin olduğu anlamına gelmektedir. Esmer pirincin dış katmanı antioksidan, lif ve vitaminler açısından bolca zengindir. En iç kısmı ise karbonhidrat, protein ve vitamin, minerallerle doludur. Esmer pirincin çok katmanlı olması hem iyi hem de kötüdür. Çünkü esmer pirinci ilk kez tüketen birisi zorlanabilir. Esmer pirincin sindirimi zordur. Yüksek lif içerdiğinden sindirim zorluğu etkisine sahiptir. Aroması farklıdır ve her tadın alışması biraz zaman alabilir.

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç esmer pirinçten farklı olarak tüm katmanlarından ayrılmış bir şekildedir. Sadece çekirdeği kalmıştır. Bu çekirdekte güzelce cilalanır ve beyaz rengi elde edilir. Bu süreçte de birçok antioksidan ve proteinler kaybolur. Yani pirinç pilavı yiyorsanız birçok protein, vitamin, mineral ve lif boşa gitmiş demektir. Beyaz pirincin sindirimi kolay olmasına rağmen esmer pirinç daha faydalıdır.

İkisinin arasındaki fark nedir?

Esmer pirinç özellikle diyet yapanlar için farklı bir alternatif sunuyor. İçeriğindeki bolca lif, protein, vitamin ve mineraller sayesinde vücuda gerekli besin değerlerini veriyor. Ancak porsiyonuna da dikkat etmek gerekiyor. Açlık krizi çekenler için esmer pirinç doyurucu bir seçenek olabiliyor.

Esmer pirinç içeriğindeki bol lifli yapısından dolayı beyaz pirince göre daha zor sindiriliyor. Bu fark temelde orta katmandaki lifli yapısı ve phytic asitten kaynaklanıyor.

Esmer pirinç tüm katmanlara sahip olduğundan dolayı arsenik içeriği daha fazladır. Bu nedenle esmer pirinç çok sık şekilde tüketilmemelidir. Çünkü uzun vadede sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Beyaz pirinç ise arsenik bakımından fakir bir özelliğe sahiptir. Hatta yıkayıp suda beklettiğiniz beyaz pirinç arsenik bakımından daha da etkisiz hale geliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER