Ercüment Ovalı Korona Virüs Aşısı Hakkında Yeniden 23 Nisanı Hedef Aldı

Ercüment Ovalı Korona Virüs Aşısı Hakkında Yeniden 23 Nisanı Hedef Aldı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı korona virüs tedavisi için günlerdir çalışmalar yürütüyordu. Kendini ve ekibini laboratuvara kapatan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeniden 23 Nisan tarihine dikkat çekti. Açıklamasında 23 Nisan tarihinde sadece bir aylık bir sürede nereye varıldığını herkesin göreceğini belirtti.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı yeni tip korona virüs salgını için aşı geliştirmek üzere ekibiyle birlikte laboratuvarda kendini karantinaya almıştı. Ovalı’dan Türkiye’yi heyecanlandıran bir açıklama daha geldi. Bir gazeteye açıklamada bulunan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sadece bir ay süren çalışmada tüm dünya nasıl bir ilerleme kat edildiğini 23 Nisanda göreceğini belirtti.

Şimdiye Kadar Sunduğu Öneriler

Ovalı, şimdiye kadar tedavi için beş öneri sundu. Bu önerilerin dördü şuan tedavilerde kullanılıyor. 11 Mart’ta ilk vakanın tespit edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı’na beş öneri sundu ve dördü kullanılmaya başlandı.

Tedaviler için verilen o öneriler şöyle;

  • COVID-19 pnömonisi için kök hücrelerin kullanılması.
  • COVID-19 tedavisinin içinde IL-6 engelleyicisinin de yer alması.
  • Virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin bağışıklık sistemi düşük olan hastalar için özellikle kullanılması.
  • Bağışık plazmalarının hızlı bir şekilde devreye alınması.
  • Önleyici aşının hızlı bir şekilde geliştirilmesi.

 

Ercüment Ovalı Hakkında

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1961 yılında Kırklareli Babaeski’de dünyaya gözlerini açtı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesindeki eğitimini bitiren Ovalı, 1991 yılında da 19 Mayıs Üniversitesinde İç Hastalıkları ihtisasını tamamladı. 1997 yılında ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hematoloji üst ihtisasını bitirdi. Öğretim üyeliği görevine ise 1992 yılında KTÜ iç hastalıkları bölümünde başlayan Ercüment Ovalı, 1994 yılında doçent oldu. Ardından 1999 yılında Profesör unvanına sahip oldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1 Aralık 2010 tarihinden sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü olarak göreve başladı. 370’den fazla yayını bulunan ünlü bilim insanı son 18 yıldır çalışmalarını hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması amacıyla yürütüyor.

Türkiye Merakla Bekliyor

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın ilk çalışmaya başlaması ve açıklamalarının ardından Türk halkı büyük bir merakla beklemeye başladı. Tüm Türkiye Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan gelecek güzel haberleri bekliyor. Ovalı ise 23 Nisan tarihini gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER