Ense Kökü Ağrısı Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?

Ense kökü ağrısı neden olur, sebepleri nelerdir? Birçok insanın şikayetçi olduğu ense kökü ağrıları nedenlerine ve çözümlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ense Kökü Ağrısı Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?

Ense kökünde meydana gelen ağrılar, genellikle kemik ve kaslar ile ilgili olmaktadır. Genel olarak bilinen ense kökü ağrısı nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Duruş bozukluğu nedeniyle boyun bölgesindeki kaslarda ağrılar meydana gelmektedir. Genellikle masa başına, bilgisayar başında çalışan kişilerin ense kökünde ağrılar oluştuğu bilinmektedir.
 • Yanlış ya da zorlayıcı egzersizler sonucunda da ense kökünde ağrı oluşabilmektedir. Spor yaparken bu nedenle bir spor hocası gözetiminde spor yapmak önemlidir.
 • Dışarıdan gelen kafa ve boyun bölgesi darbeleri sonucunda da uzun süreli ense kökğ ağrıları oluşabilmektedir.
 • Kalp krizi belirtileri içerisinde de boyun bölgesi ağrısı bulunmaktadır. Fakat bu belirti tek başına kalp krizine neden olmamaktadır. Diğer belirtiler ile beraber görüldüğünde kalp krizi belirtisi denebilmektedir.
 • Beyin bölgesinde oluşan iltihaplanmanın sonucu olan menenjit de aynı bölgede ağrılar oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Bir kemik hastalığı olan osteoporoz da baş ve boyun bölgesinde ağrılar oluşmasının nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Tansiyon hastalığının en önemli belirtisi olan ense kökü ağrısı, yüksek tansiyon belirtisi olarak bilinmektedir. Ense bölgesinde bir ağırlık oluşması mutlaka tansiyon değerinin kontrol edilmesini gerekli kılmaktadır.
 • Strese bağlı olarak ense kökü ve çevresinde ağrı oluşması söz konusu olabilmektedir. Bu durum kas ağrısı olarak nitelendirildiği için sinirlere bağlı bir tedavi uygulanmasını gerektirmektedir.

Ense Kökü Ağrısını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Ense ağrısını geçirmek için, öncelikli olarak hangi nedenle ağrının oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. Ense ağrısına iyi geldiği bilinen bazı yollar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yüksek tansiyon, ense kökü ağrısını ilk belirtisi olduğu için tansiyon ölçümünün yapılmasından sonra eğer varsa ilaçların kullanılması gerekmektedir. Tansiyon düşürmek için önerilen yöntemler bu durumda iyileştirici olabilmektedir.
 • Fiziksel bir egzersizin yanlış yapılması sonucu oluşan ağrılarda boyun hareketlerinin daha yavaş ve dikkatli yapılması önerilmektedir.
 • Kas gevşetici ilaçlar, oluşan ağrıların kas spazmı nedeniyle olması sonucunda iyileştirici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
 • Ense köküne uygulanabilen sıcak kompres ya da soğuk kompres de iyileştirici bir öneri olarak sunulmaktadır.
 • Ense kökü ağrısını geçirmek için boyun bölgesini harekete geçirerek kasların rahatlaması sağlanabilir. Bunun için bir fizyoterapi uzmanından ya da bir spor eğitmeninden destek alınması gerekmektedir.

Ense ağrılarının tespit edilmesi ve doğru bir yöntemle tedavi edilmesi için yapılması gereken en önemli şey ise bir beyin cerrahisi bölümüne başvuru yaparak ağrının asıl nedeninin teşhis edilmesini sağlamaktadır.

Ense Kökü Ağrısının Tanı İşlemleri

Ense kökü ağrısına tanı konması, beyin cerrahisi bölümü doktorları tarafından yapılmaktadır. Tanı konulmasından önce başvuru yapan hastanın diğer hastalık durumları, yaş ve cinsiyet gibi bilgileri alınarak olası risk faktörleri değerlendirilmektedir.

Ense kökü ağrısına tanı konma işlemlerinin ağrının ne kadar süredir devam ettiği ve şiddetinin nasıl olduğu gibi faktörler de önemli olmaktadır. Bu bilgiler ışığında nasıl bir ağrı olduğu tespit edilerek belirtinin ne olabileceği düşünülmektedir.

Hastayla yapılan görüşmenin ardından fiziksel muayeneye geçilmektedir. Bu muayene hastalığın tespit edilmesinde çoğu zaman yeterli olmaktadır. Fakat doğru bir tanı için MR, tomografi ya da farklı tıbbi görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı bilinmektedir.

Ense Kökü Ağrısında Tedavi Süreçleri Nasıldır?

Ense kökü ağrısının tedavi aşamaları, ağrının nereden kaynaklandığının tespit edilmesinin ardından sürdürülmektedir. Tedavi süreçlerinin başında ağrı kesici kullanımı önerilmektedir.

Yalnızca kas spazmı ya da strese bağlı bir ağrı olması halinde tedavi işlemi tamamlanabilmektedir. Fakat farklı nedenlere bağlı olan ağrılarda ağrı kesici ile tedavi sonuç vermemekte, farklı yöntemlere başvurulmaktadır.

Ense kökü ağrısı, fıtık gibi bir nedenle ortaya çıktığında fizyoterapi yönlendirilmesi yapılmaktadır. Fizyoterapi uzmanı tarafından verilen hareketlerin yapılması ile tedavi süreçlerinin kısa sürede sonuç vermesi mümkün olmaktadır.

Ayrıca bele vuran kasık ağrısı neden olur, sebepleri nelerdir? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Fizyoterapi Seansları Ne Kadar Sürer?

Fizyoterapi seanslarının süresi, ağrıların neden olduğu hastalıkla ilgili olarak belirlenmektedir. Örneğin kısa süreli kas ağrılarına yönelik yapılan seanslar kısa süreli olurken fıtık için uygulana seanslar daha uzun soluklu olmaktadır.

Fizyoterapi seanslarının hastalığa bağlı olarak uygulanma süreleri de değişiklik göstermektedir. Fizyoterapi uzmanları ve destek personelleri ile birlikte yürütülmekte olan seansların ağrı durumuna göre yirmi dakika ya da yarım saat gibi farklı süreler ile yürütüldüğü bilinmektedir.

Fizyoterapi seansları, evde de yapılmakta olan uygulamalardan oluşabilmektedir. Fakat bu uygulamalar, fizyoterapi uzmanları tarafından önerilmektedir. Çünkü her hasta için her hareket doğru bir tedavi olmayabilir. Bu nedenle kontrol dışı uygulamaların risk oluşturmaları söz konusu olmaktadır.

Ense Kökü Ağrısı Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor Olabilir?

Ense kökü ağrısının işaret ettiği hastalıklar, ağrının görülme sıklığı ya da şiddetine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ense kökü ağrısının kronikleşmesi şu hastalıkları akla getirmektedir:

 • Sinüzit, baş bölgesinde ya da ense kökü civarında ağrılara neden olabilir.
 • Yüksek tansiyon, ense kökü ağrısına neden olur.
 • Kalp krizi belirtileri arasında ense kökü ağrısı bulunmaktadır.
 • Boyun fıtığı, ense kökünde ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

Hastalıkların birden fazla belirtileri olabilmektedir. Ense kökü ağrısı ile birlikte görülmekte olan farklı belirtilerin de olması halinde bir hastalık şüphesi oluşabilmektedir. Bu nedenle yalnızca ense kökü ağrısından yola çıkarak bir hastalık tanısından bahsedilmesi mümkün olmamaktadır.

Her hastalık için farklı bir tanı yöntemi bulunmaktadır. Bu tanıların konmasında bazı fiziksel muayeneler ya da tıbbi görüntüleme teknikleri uygulanabilmektedir. Örneğin fıtık için MR testi uygulanırken, kalp krizi için EKG uygulaması yapılmaktadır.

Migren Ense Kökü Ağrısına Neden Olur Mu?

Migren nedeniyle ense kökü ağrısı oluşması, çok yaygın olmayan bir belirti olarak bilinmektedir. Migren, yoğun baş ağrılarının görüldüğü bir hastalık olarak genellikle baş bölgesinde hissedilmektedir.

Fakat bazı migren hastalarında baş ağrısının ense köküne doğru olan bölgede görülmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ense kökü ağrısının aynı zamanda migren habercisi olduğu da söylenebilmektedir.

Migren ağrılarının beraberinde gelmekte olan belirtilerin arasında mide bulantısı ya da göz kararması gibi belirtiler de bulunmaktadır. Bu nedenle yalnızca ense kökü bölgesinde görülen ağrıların migren olduğu söylenememektedir.

Duruş Bozukluğu Nedeniyle Oluşan Ense Kökü Ağrıları Nasıl Geçer?

Ense kökü ağrılarının duruş bozukluğu sonucu oluşması, fiziksel bazı aktiviteleri zorunlu kılmaktadır. Uzun süre oturmaktan ya da uzun süre ekran kullanmaktan kaynaklanan ağrıların giderilmesi için günlük yaşam içerisinde bazı değişikliklere gidilmesi gerekmektedir.

Duruş bozukluğunun giderilmesi için gün içerisinde mutlaka masa başında küçük boyun egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Baş; öne, arkaya, sağa, sola yavaş şekilde çevrilerek boyun kaslarının rahatlaması sağlanmalıdır.

Ense kökü ağrısı boyun kaslarının hareketsiz kalması nedeniyle oluşabildiği için sabah ve akşam düzenli olacak şekilde de boyun hareketlerinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede boyundaki kaslar rahatlayacak ve ağrılar azalabilecektedir.

Ağrıların geçmemesi halinde farklı bir hastalığın ense kökü ağrısı oluşturabileceği düşünülmeli ve bu doğrultuda mutlaka bir beyin cerrahi uzmanına başvurulması önerilmektedir. Gerekli tanı yöntemleri kullanılarak doğru teşhis yapılması, tedavi süreçlerinin de hızlı bir şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 21:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER