Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Yenilenir, Şartları Nelerdir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu nedir, nasıl yenilir, şartlar nelerdir? Engelli Sağlık Kurulu Raporu yenileme evrakları nelerdir, ücreti ne kadar? Merak edilenler yazımızdadır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Yenilenir, Şartları Nelerdir?

Engelli sağlık kurulu raporu yenilenmesi için İl Sağlık Müdürlüğü’nün yönlendirdiği hastaneye sağlık kurulunun toplandığı gün giderek muayene olunmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporu yenileme işlemi için engelli bireyin %40 ve üzerinde engel oranının çıkması gerekmektedir. Süreli engelli sağlık kurulu raporları 2 ya da 5 yıllık olarak verilmektedir ve süresi dolduğunda yenileme başvurusu yapılmalıdır. Sürekli engelli sağlık kurulu raporları için ise; engel oranında değişiklik olmasına neden olabilecek bir durum gelişmedikçe yenileme talep edilmemektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli raporu yenileme belgeleri aşağıda verilmiştir:

 • Engelli bireyin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş olan 5 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Daha önceden verilmiş olan engelli sağlık kurulu raporunun aslı istenmektedir.
 • Engelli sağlık kurulu raporu için yenileme başvuru formu talep edilmektedir. Bu dilekçe internet üzerinden ya da hastaneden temin edilebilmektedir. Engelli bireyin kendisi ya da yakın dereceden akrabası formu doldurabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme Şartları Nelerdir?

Engelli raporu yenileme koşulları aşağıda listelenmiştir:

 • Muayene sonucunda %40 ve üzeri engelli olduğu yeni raporda da belirtilir ise; engelli sağlık kurulu raporu yenilenmektedir.
 • Rehabilitasyonda eğitim alacak çocuklar dışında bütün engelli bireylerin rapor yenilemek için eski raporları ile muayeneye gelmeleri gerekmektedir.
 • Rapor yenilirken bütün branşlardaki muayenelerin olunması gerekmektedir. Daha önce engelli sağlık raporu alınmış olsa dahi, eksik muayene ile engelli sağlık kurulu raporu alınamamaktadır.

Ayrıca aile gelir belgesi nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Engelli raporu yenilemenin önemli detayları aşağıdaki gibidir:

 • Raporu en az 2 nüsha almaya özen gösterilmelidir.
 • Raporların üzerinde aslı gibidir damgasının olmasına dikkat edilmelidir.
 • Aslı gibidir damgası olmayan kopya rapor alınmış ise, bunun için notere gidilmelidir.

Engelli Sağlık Kurulu Rapor Yenileme Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Engelli raporu yenileme başvurusu için engelli bireyin daha önce en az %40 ve üzeri engel oranına sahip olduğunu gösteren rapor almış ve bu raporun süresinin dolmuş olması gerekmektedir. Bulunduğu yerdeki İl Sağlık Müdürlüğü’ne giderek engelli sağlık kurulu rapor yenileme talebinde bulunmalıdır. Ayrıca bölümün talep ettiği evrakların da eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Ardından engelli birey gerekli incelemeler yapılarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan bir hastaneye yönlendirilmektedir. Gerekli belgeler ile beraber başvuru formu doldurulduktan sonra hastanenin sağlık kurulunun toplandığı ilk gün beklenmelidir. Yapılan muayeneler sonucunda eğer engel oranı %40 ve üzeri ise; engelli sağlık kurulu raporu yenilenmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Rapor Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Engelli raporu yenileme randevusu MHRS üzerinden alınmaktadır. Telefonla randevu almak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıdadır:

 • Alo 182 hattının aranması gerekmektedir.
 • Sesli yanıt sistemi ile karşılaşılmaktadır. Birkaç kelime ile yapılmak istenen işlemin söylenmesi istenmektedir. Vatandaşlık temsilcisi ile görüşülmek istendiği belirtilmelidir.
 • Kısa süre içerisinde vatandaşlık temsilcisine aktarım gerçekleşmektedir.
 • Engelli bireyin temsilciye T.C. kimlik numarasını vermesi gerekmektedir.
 • İl Sağlık Müdürlüğü’nün engelli bireyi yönlendirdiği hastanenin randevu sistemi temsilci tarafından görüntülenmektedir ve engelli bireyin müsait olduğu tarih ile sağlık kurulunun toplanacağı günün denk gelmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.
 • Uygun bir tarih kararlaştırıldıktan sonra randevu oluşturulmaktadır. Engelli bireyin belirtilen gün ve saatte muayene olmak için ilgili hastaneye gitmesi gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunun Yenilenmesi İçin Kaç Hekimin Muayenesinden Geçilmesi Gereklidir?

Engelli raporu alabilmek için muayene olunması gereken hekim sayısı, en az 8 olmalıdır. Hastaneye yapılan başvuru ile beraber sağlık kurulu toplanmaktadır ve sağlık kurulunda en az 8 farklı branştan doktor bulunmaktadır.

Yenilenen Engelli Sağlık Kurulu Raporu Üzerinde Engel Oranı Yer Alır Mı?

Engelli raporu üzerinde engel oranının bulunmaması, engelli raporundan engel oranının anlaşılamayacağı anlamına gelmemektedir. Engelli sağlık kurulu raporlarında karekod bulunmaktadır. Bu raporun arkasındadır. Engelli sağlık kurulu raporu yenileme işlemi yapıldıktan sonra yeni raporun arkasındaki karekod okutulduğunda, engelli bireyin sağlık durumu ile ilgili bütün bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilmek mümkündür. Engel oranı da görülebilmektedir. Ancak engelli sağlık kurulu raporunda, engel oranı değil engel derecesi bulunmaktadır. Bu sebeple engel oranının öğrenilmesi için karekodun okutulması gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Neden Yenilenmelidir?

Engelli raporunun yenilenme sebepleri şöyledir:

 • Engelli bireylerin sahip oldukları engelli haklarını kaybetmelerinin önüne geçmek için rapor yenilenmelidir. Haklarının kaybolmaması için mevzuata göre engelli sağlık raporlarını belirtilen periyotlarda yenilemek ile yükümlülerdir.
 • Yeni yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra alınacak olan engelli sağlık kurulu raporları için yeni yönetmelik hükümleri geçerli olmaktadır. Bu sebeple 20.02.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre eski engelli raporuna sahip olanların raporlarını yenilemeleri gerekmektedir.
 • Engelli bireyin engel oranının artması, durumunun daha kötüye gitmesi, ek sağlık problemlerinin oluşması gibi durumlar sebebi ile engelli sağlık kurulu raporu yenilenmelidir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilemenin Faydaları Nelerdir?

Engelli raporunun yenilemenin artıları şu şekildedir:

 • Engelli bireyler şehir içi toplu taşımada ücretsiz seyahat edebilmektedirler. Şehirler arası seyahatte ise indirimli fiyatlar üzerinden seyahat edebilmeleri mümkündür.
 • Engelli bireylere vergi indirimleri sunulmaktadır.
 • Bazı sınavlarda ve okul kontenjanlarında engelli bireylere öncelik sağlanabilmektedir.
 • Araç alımlarında engelli sağlık kurulu raporu olanlara ÖTV indirimi sunulmaktadır.
 • GSM operatörleri, engelli bireylere çeşitli kampanyalar ve kolaylıklar sunmaktadırlar.
 • Özel araç yerleştirme, özel park alanı ve ücretsiz otopark kullanımı gibi avantajlar sağlanmaktadır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenilenirken Yenileme Ücreti Ödenir Mi?

Engelli raporu yenileme ücreti talep edilmemektedir. Bunun nedeni, engelli sağlık kurulu raporunun alınmasının zorunlu olmasıdır. Raporun yenilenmesinden sorumlu oldukları için hastaneler süresi dolan engelli raporlarından ücret almamaktadırlar.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgulaması, e-devlet sisteminden yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır. Ardından e-hizmetler listesine girerek Sağlık Bakanlığı bulunmalıdır. Sağlık Bakanlığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden e-imzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulaması yapılması ile beraber rapor bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Sürekli Engelli Sağlık Raporunun Yenilenmesi Gerekli Midir?

Sürekli engelli raporunun yenilenmesi gerekmemektedir. Eğer 2020 öncesinde alınmış bir rapor ise; 2020 mevzuatına uyum sağlayabilmesi için 1 kere yenilenmesi istenmektedir ve sonrasında sürekli engelli raporlarının yenilenmesine gerek olmamaktadır. Ayrıca bu süreçte sürekli engelli sağlık kurulu raporuna sahip olan birey eğer engel oranının gerilemesini sağlayacak bir operasyon geçirir ise; engelli raporunu yenilemek için başvuru yapması gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Engelli raporu geçerlilik süresi; engelli bireyin rahatsızlığına, hastalık derecesine ve engel oranına göre farklılık göstermektedir. En az 2 yıl geçerli engelli sağlık kurulu raporu verilmektedir. Ancak raporunu yenileyenlerin muayene sonrasında engel oranlarında bir değişiklik olmaması halinde, sürekli rapor da verilebilmektedir. Doğuştan engeli bulunan ve engel durumunun değişme riski olmayan engelli bireylere ise; süresiz rapor verilmektedir ve engelli sağlık kurulu raporu yenileme işlemini yapmaları gerekmemektedir.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 15:45
YORUM EKLE