En çok kilo almanıza sebep olan 4 besin

Eğer kilo vermek konusunda iradeliyseniz veya sağlıklı bir yaşamı tercih ediyor iseniz bu 4 gıdadan uzak durmayı tercih etmelisiniz.

En çok kilo almanıza sebep olan 4 besin

Sağlıklı görerek aldığımız ve tükettiğimiz gıdalar tam tersi bir şekilde bizlere kilo aldırabiliyor. Eğer kilo vermek konusunda iradeliyseniz veya sağlıklı bir yaşamı tercih ediyor iseniz bu 4 gıdadan uzak durmayı tercih etmelisiniz.

1. Meyve suları

Sağlık oranı yüksek olarak aldığımız gıdaların başında genelde meyve suları geliyor. Her ne kadar taze sıkılmış meyve suları sağlıklı bile olsa maalesef ki kilo alımına sebebiyet gösteriyor. İçerisinde birden fazla meyvenin katılımıyla hazırlanan çok miktarda meyve suyu, şeker oranı yönünden fazla kaçıyor. Paketlenmiş meyve suları ise hiç tercih edilmemesi gereken içeceklerden.

Menopoz hastalığı olan kadınlar arasında şöyle bir test yapıldı. 49,106 kadın düzenli olarak %100 doğal meyve sularından oluşan karışımlar içirildi. Sonuç olarak kilo artışı gözlemlendi. Bu çalışmada kişilerin vücut kitle endeksleri, yaşları, yaşam tarzları ve beslenme değişiklikleri göz önüne alındı. Kilo alımının sebebi için ise meyve sularının içerdiği liflerden çok şeker içermesini dile getirdi. Özellikle de posasız içilen meyve sularında bol miktarda şeker oranının bulunduğu söylendi.

2. İşlenmiş şekildeki kahvaltılık gevrekler

İşlenmiş kahvaltılık gevrekler vücudu şişmanlatan gıdalardandır. Televizyonda her gün seyrettiğimiz reklamlarda sağlıklı olduğu her ne kadar dile getirilse de aslında şeker oranı yüksek gıdalardır. İşlenmiş kahvaltılık gevreklerin içerisinde bol miktarda rafine şeker ve toksik yapay tatlandırıcıları bulunur. İçerisinde bulunan diğer gıdaların da sağlıksız olduğu durum söz konusu.

3. Sosis ve salamlar

Sosis ve salamlar şişmanlatıcı gıdalar arasında yer alır. Demir ve protein yönünden zengin olsalar da aynı zamanda doymuş yağlar içerirler. Bu yağları fazla şekilde tükettiğinizde sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Doymuş yağlar kötü kolesterolü yükseltir ve önemli kalp rahatsızlıklarına yol açar. Ve vücudun her bir bölgesinde yağ olarak çabuk depolanırlar.

4. Light özellikte satılan ürünler

Diyet ürünler olarak satışa geçilen ürünler şişmanlatan gıdalar içeriğinde yer alıyor. Günümüzde çok sayıda markada bulunan light ürün kategorileri aslında sağlığa büyük zarar veriyor. Bir bileşen azaltıldığında içerisine çok fazla miktarda sodyum ve yapay tatlandırıcı koymak durumunda kalınıyor. Sağlıklı olarak bilinse de aslında sağlığa daha çok zararı oluyor.

YORUM EKLE