Eğer Zorundaysanız, Güvenli Uçabilmek için Birkaç İpucu

Ulaştırma Güvenlik İdaresi bildirgesine göre, corona virüs salgını sebebiyle uçakla seyahat eden kişi sayısı son 10 yılın en düşük seviyelerine ulaştı.

Eğer Zorundaysanız, Güvenli Uçabilmek için Birkaç İpucu

Birçok ülke karantina altında ve hava yolları trafiği neredeyse bitti. Ancak hala uçuş yapmak zorunda olan bazı insanlar var.

Havayolları için dinlenme duraklarının neredeyse hepsi, fast-food yemek salonları ve normal seyahat konaklama merkezlerinin kapalı veya sınırlı olduğu durumlarda uçuş yapabilmek, acil durum nedeniyle eve gitmeye yada yine acil durum nedeniyle çalışmaya devam edenler için daha iyi bir seçenek gibi gözükebilir.

Ulaştırma Güvenlik İdaresi bildirgesine göre havaalanları ve havacılık endüstrisi corona virüs salgınının etkilerinden ötürü uçakla seyahat eden kişi sayısı son 10 yılın en kritik, düşük seviyelerine ulaştı.

Ancak herkesin aklında aynı soru işareti var ki bu da aslında gökyüzüne çıkmanın güvenli olup olmadığı ya da ne kadar güvenli olduğu.

Uçuş için yapılan değişiklikler

Profesyonel havayolları şirketlerinin hepsi, yolcularını corona virüs salgınından güvende tutabilmek için bazı önlemler alarak sosyal mesafeler gibi kurallar koydular. Neredeyse tüm havayolları şirketleri sefer sayılarını çok minimumda tutuyor ve birçok seferi iptal ediyorlar. Havayolları yolcuları kendi yiyecek ve içeceklerini kendileri sağlamaları teşvik ediliyor.

Örneğin Delta Hava Yolları şirketi, tüm seferleri esnasındaki servislerini şişe su ile limitlendiriyor.

Birçok havayolu şirketi ise oturulabilecek koltukları limitleyerek, yolcuların birbirlerinden olabildiğince uzakta oturmalarını sağlıyor.

American Havayolları şirketi ve Birleşmiş Havayolları şirketi ise orta koltukları tamamen iptal ederek, sadece bölüklerin en sol ve en sağ taraflarına yolcularını oturtarak önlem alıyor ve istenildiği anda müşterilerinin yer değiştirebileceği şekilde olabildiğince boş koltuklar bırakıyor.

Alaska Havayolları şirketi ise önlemlerini bir adım ileri götürerek eğer yolcuları arasındaki mesafeyi yeterli uzaklıkta tutamazlarsa, uçuşlarını iptal edebilme ve yeniden farklı bir seferde yolculuk imkanı tanıyor.

 

Neredeyse tüm havayolları şirketleri tam hijyen ve temizlik için pratikler yaparak kendilerini geliştirmek üzere eğitim süreçlerine girdiler. Birçoğu yolcularını kendi temizlik ürünlerini getirmeleri ve kendilerini rahat ettirmeleri konusunda teşvik ediyor.

Havaalanlarında gerçekleşen değişiklikler

Havaalanları yolcuların ellerini bol sabunla en az 20 saniye olacak şekilde yıkamalarını ve birbirlerinden en az 3 metre uzak durmalarını tavsiye eden posterler kullanıyor.

Bu posterlerin yanı sıra, yüz maskesi takmak ve herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi halinde uçuşlarını iptal etmelerini konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

YORUM EKLE