Eczacı İşverenler Sendikasından Eczanelerden Maske Dağıtımına İtiraz

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası maskelerin TC kimlik numarasına göre sabit fiyatla satılmasının çok daha hızlı ve doğru olacağı görüşünü savunuyor.

Eczacı İşverenler Sendikasından Eczanelerden Maske Dağıtımına İtiraz

Geçtiğimiz hafta alınan bir kararla Koronavirüs salgınına karşı önlem almak amacıyla İstanbul ve Ankara’da eczaneler ücretsiz maske dağıtmaya başlamıştı. Bu sisteme Tüm Eczacı İşverenler Sendikasından itiraz geldi. Sendika, işleyişin bu sistemle yavaş olmasını sebep göstererek, itiraz etti. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası maskelerin TC kimlik numarasına göre sabit fiyatla satılmasının çok daha hızlı ve doğru olacağı görüşünü savunuyor.

Maske Dağıtımı Eczanelere Sıkıntı Yaşatıyor

Koronavirüs salgınına karşı hükümetin önlemleri her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta alınan bir kararla İstanbul ve Ankara’da eczanelerden ücretsiz olarak maske dağıtılmaya başlandı. Maskeyi alabilmek için kişilerin cep telefonuna mesajla kod gelmesi gerekmesi hem vatandaşları hem de eczaneleri mağdur ediyor. Aynı zamanda eczanelerde kullanılan sistemin hata oluşturması maske dağıtım sisteminin yavaş işlemesine sebep oluyor. Bu sorunları tespit eden Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, bu konuya çözüm bulunması gerektiğini düşünüyor. Sendika, eczanelerden sabit fiyatlı maske satılmasının daha hızlı olacağı görüşünü savunuyor. Sendika, ücretsiz maske yerine T.C. kimlik numarasına göre maske satılmasının daha doğru olacağını düşünüyor.

Maske Dağıtım Sisteminde Aksaklık Var

Sendika yaptığı açıklamada sistemdeki aksaklıklardan söz etti. Sendika yetkilileri, insanların dışarı çıkmaları için maskeye ihtiyaçları olduğunu fakat bu sistemle maskeye ulaşamadıkları konusunun üzerinde duruyor. Kod gelmeyen kişilerin ise yasal olmayan yollardan maske bulmaya çalıştığını ileri süren eczacılar sendikası, maske satışının serbest hale getirilmesini istiyor.

 

Eczanelerin bu konuda sıkıntı yaşadığına değinen sendika temsilcileri, kişilerin eczacılara sert tepki gösterdiğini belirtiyor. Sms’le kod gelen vatandaşlara bile bazı eczanelerde sınırlı sayıda maske bulunduğu için verilemediğini belirten temsilciler, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söylüyor.

Sabit Fiyatla Maske Satılsın

Eczanelerde maske bulamayan vatandaşlar, aynı maskeyi günlerce kullanmak zorunda kalıyor konusuna değinen sendika yetkilileri sabit fiyatla maske dağıtılmasını istiyor. Yapılan açıklamada eczacıların kendilerinin kullanması için bile maske satın alamadığı belirtildi. Bu duruma acilen bir çözüm yolu bulunması gerekliliğini ifade eden sendika temsilcileri, Bakanlığın bir fiyat belirlemesini ve maskelerin bu fiyattan eczanelerden satılmasını öneri sundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER