Covid-19 ilacı bulundu mu?

Dünya’daki bilim adamları yeni tip koronavirüs salgınını önlemek amacıyla bir çalışma yürütmeye başladılar.

Covid-19 ilacı bulundu mu?

Sağlık adına ciddi bir çöküş yaşandığı, hayatın durma noktasına geldiği, dünya genelinde ölüm vakalarının yaşandığı corona virüsünün bilim adamları tarafından araştırılmaya ve tedavisi bulunmaya çalışılıyor. Hızlı yayılma sebebi ile 14 günlük sürecin kritik olması göz önünde bulundurularak, aşı bulunması adına çalışmalar hız kazandı. Şu ana kadar kalıcı bir çözüm bulunmasa da Türkiye'de yapılan plazma tedavisinin sonuç verdiği konusu ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından belirtildi.

Covid-19 tedavisinde testi yapılacak 70 ilaç

Dünyada ise bilim insanları tarafından 70 ilaç belirlendi. İçerdiği maddeler ve covid-19 ile bağlantısı detaylı olarak araştırılan bu ilaçlar hala test aşamasında bekliyor. Hatta birçok ilacın henüz test işlemlerine başlanmadı. Oldukça titiz ve dikkatli çalışan bilim insanlarının öngörüleri doğru çıkarsa, kısa sürede covid-19 pozitif vakaları negatife dönüştürebilecekler.

Covid-19 nasıl çoğalıyor?

Bilim insanları öncelikle aşı üretmek için yaptığı çalışmalar dışında var olan ilaçlardan destek almaya ve test etmeye çalışıyor. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların virüs üzerinde yapılan deneylere sonuç vermesi, içerdiği maddelerden neye reaksiyon gösterildiği tespit edilmeye çalışılıyor.

Bu şekilde virüsün aşısını oluşturması muhtemel ilacın etken maddesi covid-19 virüsünün sonunu getirebilir. İlacı belirlemede yararlandıkları en büyük etken ise virüsün genotipi. SARS-Cov-2 genetik koduyla bilinen Covid-19; salgın haline geldiğinde genetiğine ait çalışma sistemi yerine bulaştığı yerin genetik çalışma sistemi ile hareket ediyor.

Bunun nedeni Covid-19 virüsünün üretim yapabilmesi için viral proteini üretme ihtiyacını, sadece insanda bulunan tek çeşit proteine tutunarak yapabilmesidir. Bazı viral proteinler ise, insanlarda bulunan 12 insan proteinini hedef haline getiriyor ve tutunmaya çalışıyor.

İnsan proteini koruma altına alınacak

Viral proteinlerin, insan proteinlerine tutunması engellendiğinde covid-19 amacına ulaşamayacak. Bunu engelleyecek içeriğe sahip ilaçlar tespit edilmeye başlandı. İlaçlar arasında hipertansiyon, parkinson, sıtma, şizofreni, tip2 diyabet hastalıklarında kullanılan ilaçların ve klorokinin Sigma-1 reseptörünün iyi geldiğine dair 24 ilaç tespiti yapıldı. Bu ilaçların test aşamalarının tamamlanmasından sonra kullanılacak sistemin ne olacağı şimdiden merak ediliyor. Pozitif hastalar için her saatin değer kazandığı bu günlerde ilacın bulunması dünyayı kurtarıcı olacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER