Corona’dan Dolayı Fahiş Fiyat Uygulayan Firmalara Ceza

Corona virüs ile yapılan mücadele konusunda tüm ülkelerin mücadelesi aralıksız şekilde sürüyor.

Corona’dan Dolayı Fahiş Fiyat Uygulayan Firmalara Ceza

Corona virüs ile yapılan mücadele konusunda tüm ülkelerin mücadelesi aralıksız şekilde sürerken, başta eldiven, maske türü koruyucu ürünler ile dezenfektan ve kolonya gibi temizlik maddeleri olmak üzere bazı ürünlere uygulanan fahiş fiyatlar ile karşılaşmakta mümkün oluyor. Fırsatçı yaklaşım içerisinde normale oranla çok daha pahalı satış yapan firmaların cezai ve hukuki anlamda sorumlulukları bulunuyor.

Fahiş Fiyat Uygulayan Firmaların Sorumluluğu

Bu kapsamda, Corona nedeni ile fiyatlarda artış yaparak fahiş fiyat uygulayan firmaların hukuki sorumlulukları ise;

  • Ceza Hukuku Alanında Sorumluluk
  • Tüketicinin Korunması Kapsamında Sorumluluk
  • Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu kapsamında Yükümlülük

Şeklinde sayılabilir. Alıcının zor durumda kalmasından faydalanma yasal mevzuat kapsamında korunmaz ve fahiş fiyat belirleyen firmalara bazı cezai işlemler uygulanabilir.

Ceza Hukuku Kapsamında Sorumluluk

Besin ya da malların fiyat ve değerlerinde artışa neden olma 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) madde 237 kapsamında değerlendirilerek “Fiyatları Etkileme” suçu kapsamında soruşturma konusu yapılabilir.

Üç aydan iki yıla kadar hapis cezası öngören madde düzenlemesine göre hileli yollar ile fiyatların artışına neden olmak, somut olaya ve özelliklerine göre değerlendirilerek cezai sürece konu edilebilir.

Bu yol ile soruşturma başlatılabilmesi için Savcılık Makamına ya da kolluk güçlerine başvuru yapılması gereklidir. Kolluk kuvvetlerine (Polis ya da Jandarma) telefon yolu ile bildirimde yapılabilir.

Tüketicinin Korunması Kapsamında Sorumluluk

Fahiş fiyat konusunda firmaların, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamında da sorumlulukları bulunur. Kanunun 62. maddesi “Haksız Ticari Uygulama” yasaklarını belirlemiştir.

Aynı Kanunun 63. maddesi ise oluşturulan Reklam Kurulu’na ise bu haksız ticari uygulamayı yapan firmalara yönelik idari para cezası verilebilmesi ve faaliyetlerinin de üç aya kadar durdurulabilmesi yetkisi verilmiştir.

Reklam Kurulu’na yazılı ya da elektronik olarak başvuru olanağı vardır.

Diğer Başvuru Yolları

Yine fahiş fiyat uygulayan firmalar hakkında idari ve cezai işlemler yapılmasını sağlamak amacı ile başvurulabilecek yollar arasında VİMER 189 ve Alo 175 Tüketici Hattı’da bulunur. Bu yollar ile de ilgili Bakanlıkların, fahiş fiyat uygulayanlar hakkında idari yaptırım yapabilmeleri mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 03:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER