Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Önemli Gıdalar

Doktorlara göre; Corona virüsü ile mücadele etmemizi sağlayan immün sistemimizin bizim tarafımızdan sağlıklı ve güzel gıdalar ile desteklenmeye ihtiyacı var.

Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Önemli Gıdalar

Doktor ve diyetisyenlere göre; Corona virüsü ile mücadele etmemizi sağlayan immün sistemimizin bizim tarafımızdan sağlıklı ve güzel gıdalar ile desteklenmeye ihtiyacı var.

Corona virüsü vakalarının gittikçe arttığı bu günlerde herkes elinden geldiğince bazı önlemler almaya çalışıyor. Bu önlemler arasında gelen; elleri 30 saniye boyunca yıkamak, mümkün olduğunca evde kalarak virüsün yayılma riskini azaltmak, spor yapmak, yeterli uykuyu almak gibi bazı durumlar enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik tedbirler olarak görülüyor. Tüm bunları önlem almak açısından yapmak bizi koruyabilir ancak özellikle bu dönemde bağışıklık sistemimizi destekleyecek sağlıklı gıdalar ile beslenmek bizler için ayrıca avantaj sağlayacaktır.

Burada bahsedilen yiyecekler Covid-19 ile direkt olarak savaşmayı sağlayacak gıdalar olarak görülmemelidir çünkü bu konuda henüz araştırma yapılmamıştır. Ancak vücudun immün sistemi virüs ataklarına karşı savunmada kalabilmek ve mücadele edebilmek için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte daha önce yapılan bazı çalışmalar belirli yiyecekleri yemenin hem beden hem de ruh sağlığını iyileştireceğini göstermektedir.

İşte markete gittiğinizde almanız gereken, uzmanlar tarafından onaylanmış bazı yiyecek ve bunları nasıl yiyeceğinize dair fikirler…

Brokoli

Brokoli, C vitamini açısından oldukça oldukça zengin bir gıda. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar ve bakteri/virüs gibi davetsiz misafirler ile savaşmaya yardımcı olan E vitamininden bolca içeriyor. Brokoli çiğ veya az pişmiş olarak yenmeli. Sabah kahvaltıda çiğ veya buharda haşlanmış olarak tüketilebilir. Akşamları da yoğurt ve sarımsak ile tüketildiğinde güçlü bir koruyucu etkiye sahip olur.

Nohut

Nohut, dokuların büyümesini ve onarılmasını sağlayan birçok amino asitten yapılmış temel bir gıda. Aynı zamanda çok fazla protein de içeriyor. Bağışıklık sistemini kontrol eden ve tepkilerini düzenleyen çinko sayesinde çok faydalı bir besin olarak bilinir. Kavrulmuş olarak salataların üzerine ekleyebilir ya da direkt olarak sulu yemeğini yapabilirsiniz.

Kırmızı Biber

C vitamini yüksek olan gıdalar arasında öncü olan kırmızı biber hem lezzetli hem de farklı birçok alternatifi yapılarak tüketilebilir. İçerdiği bu C vitamini ile hücre fonksiyonlarını destekler ve bağışıklık sisteminin savunmasına katkıda bulunur. Pişirilerek, közlenerek yenilebilir ya da çiğ olarak yemeklerin içerisine eklenebilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER