Corona virüsüne karşı alınması gereken önlemler

Birçok insanı etkileyen koronavirüse karşı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Peki, korona virüse karşı alınabilecek tedbirler nelerdir, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Corona virüsüne karşı alınması gereken önlemler

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı saran, en sonunda ülkemizde de belirti gösteren bu salgın hastalığın oldukça bulaşıcı olduğu biliniyor. Üstelik daha da kötüsü ise hastalık belirtileri oldukça sinsi olarak gelişiyor ve kafa karıştırıcı bazı özellikleri var. Ülkemizde de soğuk havalar da görülmeye başlandığı için çoğu zaman soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Bu hastalığı durdurmanın tek yolu ise mümkün olduğunca toplumdan izole olmak ve olunamadığı durumlarda sosyal medya .

Alınması gereken tedbirler

Elleri bol sabun ile 20 saniye boyunca bolca köpürterek yıkamak. Böylece istemsiz bir şekilde olan ellerimizi yüzümüze sürme eylemi bizim için daha az tehlikeli olacak. Bir diğer tedbir ise halkın yoğun olarak bulunduğu yerleri dezenfekte etmektir. Metrobüsler, banklar, meydanlar, ATM’ler, otobüs durakları gibi yerler oldukça tehlikelidir.

Maske kullanımı arttırılmalıdır. Her ne kadar enfekte olmamış kişilerin maske takmasının onu korumayacağı söylense de düşükte olsa bir koruyuculuğu var. Burada asıl önemli olan nokta virüsü taşıyan veya bundan şüphelenen kişinin maske takmasıdır. Dışarıda kişiler arasında en az üç dört adım mesafe olmalıdır.

Öksürme veya hapşırma gibi durumlarda kişi tek kullanımlık peçete ile işini görmelidir. Peçetenin olmadığı anlarda dirseğin iç kısmı ile ağzını kapatmalıdır. Zorunlu olmadıkça hastaneler tercih edilmemelidir.

Korona virüsü nasıl bulaşmaktadır?

Hayvanlardan insanlara geçer. Enfekte olmuş bir insandan ise temasta bulunduğu insanlara geçer. Öksürük, hapşırık gibi durumlarda su damlacıkları sıçrayarak bulaşıcı olmasını sağlar.

Belirtileri nelerdir?

Kuru öksürük, yüksek ateş, yorgunluk, halsizlik, ağrı, solunum zorluğu, ishal ve titreme hali.

Aşısı bulundu mu?

Bu alanda çalışmalar yapılmakta ve hayvanlar üzerinde denenmektedir. Aşının bulunması bir yılı bulabilir. Daha sonra bu aşı insanlar üzerinde denenecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler

Korona virüsü en çok bağışıklık sistemi zayıf insanları etkilemektedir. Bu yüzden bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Üstelik bu hastalığa yakalanan insanlar da bağışıklığı güçlü olan hastalığı çok çabuk atlatıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler ise;

Brokoli, karnabahar, portakal, mandalina, greyfurt, somon, uskumru gibi yağlı balıklar, yumurta, bal kabağı, yoğurt, domates, mantar.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER