Ayağınıza nefes aldıracak bakımlar için tavsiyeler

Kış özellikle uzun sürelerce giyilen bot ve ayakkabılar sonucunda ayaklarımız nefes almadan kalabiliyor. Peki ayaklarımızın bakımı için neler yapabiliriz?

Ayağınıza nefes aldıracak bakımlar için tavsiyeler

Uzun süre ayakkabı içerisinde hapis kalan ayaklarımız canlılığını ve sağlığını yitirebiliyor. Kış özellikle uzun sürelerce giyilen bot ve ayakkabılar sonucunda ayaklarımız nefes almadan kalabiliyor. Peki ayaklarımızın bakımı için neler yapabiliriz? Gelin hep birlikte buna bakalım.

Ölü derilerden arındırıcı özellikte sabun kullanın

Ayaklarınızın duş esnasında kendiliğinden temizleneceğini düşünmek yerine, ona tıpkı saçınız veya yüzünüz gibi ayrı bir parça halinde bakmaya çalışın. Ve temizliğine önem verin. Çünkü ayaklarınız kuru ve ölü derilerden kurtulmayı sağlayacak temizleyici maddelere ihtiyaç duyar. Bunu alışkanlık haline getirirseniz ayaklarınız kaybettiği nemi geri kazanarak canlılaşır.

Sert ve kuru derilerinizden kurtulun

Ayaklarınızı her ne kadar temizlerseniz temizleyin eğer topuklarınız ve parmaklarınızın alt kısmında kuru ve sert deriler var ise pek de güzel görünmeyecektir. Ölü derilerinizden arınmak için güçlü peeling ürünlerin kullanırsanız ayaklarınız çocukluktaki ayaklarınız gibi yumuşacık olacaktır.

Ponza taşı kullanın

Ayak bakımı uzmanlarınında ısrarla tavsiye ettiği ponza taşı, ayak nasırlarından kurtulmak için en etkili yoldur. Bundan en iyi sonuçları elde etmek istiyor iseniz Epsom tuzlu ılık bir suya ayaklarınızı sokup 10 dakika boyunca bekleyin. Ponza taşı da ılık bir suda birkaç saniye bekledikten sonra dairesel hareketler şeklinde ayağınıza uygulayın.

Nemlendirin

Ayaklarınız ölü derilerden arındıktan sonra hindistan cevizi yağı veya üre içerikli bir ayak kremi kullanabilirsiniz. İnatçı nasırlar ve ölü derilerden kolayca kurtulmuş olacaksınız.

Doğal ürünleri tercih edin

Eğer ayak bakımınız için kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemiyor iseniz evde kendinizde birkaç kolay malzeme ile peeling ve yumuşatıcı kremler elde edebilirsiniz. Yorgun ayakların rahatlamasını sağlayan pempe himalaya tuzu ve de okaliptüs yapraklarını sıcak suyla dolu bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonrasında bu karışımı içine iki ayağınızın da sığabileceği bir leğene boşaltın. 5-7 dakika bekledikten sonra güzelce kurulayıp ayağınıza argan yağı sürün. Böylelikle yeni deri çıkmasını sağlarken aynı zamanda ölü derilerden kurtulmayı da başarmış olacaksınız. Ayaklarınız daha ferah ve nefes alabilir hale gelecek.

Çorapla uyuyun

Ayaklarınızın bakımını yaptıktan sonra glikolik bir krem sürüp bir çift çorap giyip öyle uyuyun. Bu yöntem ile ayaklarınız kremle çok iyi şekilde temas edecek ve cildinize kaybedilen nemini geri kazandıracaksınız. Kremi sürdükten sonra yürümek yerine yattığınız için çok iyi şekilde emilmesini sağlayacaksınız. Ve kendi çoraplarınızı kullanmak yerine bu iş için üretilen çorapları da kullabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER