AVM’ler tekrardan açılıyor!

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’de mart ayının son iki haftasından itibaren kapalı olan AVM’ler, yeniden açılmaya hazırlanıyor.

AVM’ler tekrardan açılıyor!

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’de mart ayının son iki haftasından itibaren kapalı olan AVM’ler, yeniden açılmaya hazırlanıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, alışveriş merkezlerinin 8-15 mayıs tarihleri arasında kontrollü bir şekilde açılacağını söyledi. İtalya, Almaya gibi bazı ülkelerde de AVM’ler açılmaya başladı. AVM’lerin açılış sebebinin gelir elde etmek için olmadığını, yaşamı yavaş yavaş eski haline döndürmek amacıyla açılacağını ifade etti.

Kademeli olarak kontrollü şekilde açılacak

8-15 Mayıs tarihleri arasında açılması beklenen AVM’ler birden değil kontrollü bir şekilde açılacak. Sinema, yemek alanları, çocuk oyun alanları gibi yerlerin daha sonraki tarihlerde açılacağını belirten Altaş, sıkı bir denetim olacağını da şu sözleriyle ifade etti:

“Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli aralıklarla müşteri alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.” dedi.

Tedbirli olarak açılacak olan AVM’lerdeki markalardan ise 3 ay kira alınmaması gerektiği görüşünde bulundu. Kontrat yerine ciro kirasına dönülmesini gerektiğini söyledi. Markaların yaşayabilmesi için bunun gerekliliğini vurguladı.

Önce vakaların en az olduğu küçük illerde açılış olacak

Altaş, AVM’lerin açılışı için önce küçük illerdeki açılışların denenebilirlik açısından iyi olacağını belirtti. Az vaka bulunan yerlerin öncelikli olacağını söyledi. Bilim kurulu ve kamunun önerilerinde bir açılış gerçekleştireceğini belirtti.

AVM’ler de yeni düzen

Salgının ardından AVM’lerde yoğunluk yaşanabileceğini göze alarak bazı önemler alınacak. Mağazların ve AVM’lerin alan büyüklüğüne göre insan içeriye alınacak. Belirli bir kişi sayısına ulaşan yerlerde giriş sağlanmayacak ve AVM’lere girişte sosyal mesafe kuralına göre sıraya girme gerçekleştirilecek.

Ayrıca yemek katlarındaki masalar ve sandalyeler arasına mesafe konulacak. Sosyal mesafe konusunda çok daha dikkatli olunacak.

Hijyen ve sağlık açısından gerekli önlemler üst düzeyde alınarak açılacak olan AVM’ler, bu yeni kurallara göre düzenlenecek. AVM’lerin açılış hazırlıkları çalışmalarının başlatılmasının ardından açılış tarihinin 8-15 Mayıs tarihleri aralığı olması bekleniyor.

YORUM EKLE