ABD’den Korana Virüs İçin Tükürük Testi Kullanılmasına Onay Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Başkanlığı, Korona virüsün tespit edilmesinde kullanılabilecek yeni bir yöntem olan tükürük testlerine onay verdi.

ABD’den Korana Virüs İçin Tükürük Testi Kullanılmasına Onay Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Başkanlığı, acil durumların varlığı halinde Korona virüsün tespit edilmesinde kullanılabilecek yeni bir yöntem olan tükürük testlerine onay verdi.

Korona salgını ile mücadele kapsamında gerçekleştirilecek tedaviye ve tedavide kullanılacak ilaçların bulunmasına yönelik çalışmalar dünya genelinde hız kesmeden sürerken, ABD’de korona virüsün daha hızlı tespit edilmesine imkan tanıyabilecek yeni yöntem olan tükürük testi için onay çıktı.

Konu ile alakalı Rutgers Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda, geliştirilen bu yeni tükürük toplama yöntemi ile boğazdan örnek alma yöntemine oranla daha çok kişiye Kovid-19 testinin yapılabileceğinin altı çizildi.

Bu Yöntemde Test Tüpüne Tükürük Bırakılacak

Yapılan açıklamalarda, bu yeni yöntemde, Kovid-19 belirtisi taşıdığını düşünenlerin doğrudan bir test tüpü içine tükürüklerini bırakacakları kaydedildi. Rutgers Üniversitesi bünyesinde testi geliştiren laboratuvar yetkilisi olan Andrew Brooks, bu gelişmenin oldukça umut verici olduğuna vurgu yaparak, “Bu sayede artık görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarımız da salgın riski ile karşı karşıya kalmayacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Daha Çok Vaka Tespiti Bu Yöntemle Yapılabilecek

Konu ile ilgili konuşan Laboratuvar yetkilisi Andrew Brooks, geliştirilen tükürük testi sayesinde yalnızca ABD’de değil küresel çapta da her gün çok daha fazla kişinin testinin yapılabileceğini belirtti. Ayrıca Andrew Brooks, geliştirilen bu yeni yöntem ile test esnasında kişisel koruyucu bir ekipman kullanımına ise gerek kalmayabileceğine de dikkat çekti.

Bu yöntemin sağlık çalışanları tarafından kullanılmasının, kişisel önlem ve virüs ile enfekte olmaları açısından daha güvenli olduğuna da bu şekilde Andrew Brooks tarafından vurgu yapıldı.

Amerika Birleşik Devletlerinde Son Durum Ne?

Tüm dünya üzerinde Korona salgını etkisini sürdürürken, bir anlamda salgının merkezi haline gelen Amerika Birleşik Devletlerinde ki son duruma ilişkin Johns Hopkins Üniversitesi tarafından paylaşılan verilere göre, Kovid- 19 hastalığı şu an için ABD genelinde yapılan tespitlere göre 582 bin 594 kişide pozitif olarak belirlendi. Yine ABD’de bu salgın nedeni ile şu ana dek 23 bin 649 kişi ise hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER