Türkiye’de Tek Olan Sufi Yolu Muhafızı Mührü

Bilecik ili Osmaneli ilçesinde hayatını sürdüren Tuncay Erik’in taşıdığı Sufi Yolu Muhafızı mührü, Türkiye’de yalnızca bir kişiye veriliyor.

Türkiye’de Tek Olan Sufi Yolu Muhafızı Mührü

Bilecik ili Osmaneli ilçesinde hayatını sürdüren Tuncay Erik’in taşıdığı Sufi Yolu Muhafızı mührü, Sufi Yolu Muhafızları Vakfınca Türkiye’de yalnızca bir kişiye veriliyor.

Sufi Yolu Nedir?

Sufi Yolu, Türkiye tarihinde yer alan ve değişik yüzyıllarda yaşam sürmüş sufi, alim, bilgin ve şairlere ait olan mekanların yeniden canlandırılma, inanç ve kültür turizmi yönünden farkındalık oluşturma ve geçmişte sahip olunan manevi değerler ile birlikte kültürel zenginliği de gün yüzüne çıkarma amaçlarıyla tasarlanmıştır. Bu yol, İstanbul’dan başlayarak Konya’ya dek uzanan doğa yürüyüşü yapanlara, kültür ve bisiklet severlere unutulmaz bir macerayı sunuyor.

Sufi Yolunun Türkiye’de bulunan iki muhafızından birisi olarak mührü bulunan Tuncay Erik, sahip olduğu mühürden Türkiye’de yalnızca iki kişide bulunduğu, diğer sahibinin ise yurt dışına taşınması nedeni ile yalnızca kendisinde kaldığını söyledi.

Mühür Olmazsa Rotadan Sapılmış Oluyor

Bilecik ili Doğa – Yaban Hayatı Grubu üyeliği de bulunan Tuncay Erik, “Uluslararası teamüllere göre hazırlanarak Grande Randonne tarzıyla işaretlenmiş ve yürüyüş ayrıntılarını da kapsayan Türkçe ve İngilizce rehber niteliğinde kitapçıklar hazırlanıyor.

GPS verileriyle ayrıntılı şekilde belirlenen Osmanlı devrinde Kadim Hac yoluna dahil bu güzergah üzerinde yol alan yabancı ve yerli bisikletliler ile doğa yürüyüşçülerinin Türkiye’de iki noktada taşıdıkları belgelerine mühür vurdurmaları gerekiyor. Bu noktalar ise Konya Akşehir ve Bilecik Osmaneli ilçeleri. Sufi yolundan geçerken mührün vurulması gerekiyor. Eğer mühür olmazsa sufi yolundan sapmış oldukları anlaşılıyor” dedi.

 

Erik ayrıca “2014 yılından beri yapılan çeşitli yürüyüş etkinlikleri ile uluslararası bir ekipce oluşturulan ve 801 kilometre uzunluğunda olan Sufi yolu üzerinden geçecek yabancı ve yerli doğa yürüyüşçüleri ve bisikletçilerin rotadan sapmamaları için Akşehir ile Osmaneli’ne uğramaları ve bu mührü vurdurmaları gerekiyor.

Sufi yolundan, ilk defa 2016 yılında Hollanda Amsterdam’dan başlayarak Sedat Çakır ile eşi İris Bezuijen tarafından İstanbul’a kadar yürünerek, yol güzergah haritası çıkarılmıştır. Bu zamana dek 300’den fazla kişi bu yol ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Kudüs ve Mekke’ye yürüyerek veya bisikletle hacca gitmiştir. Elimde bulunan bu mühür, Sufi yolundan geçenlerin rotaya uyduklarının kontrolü için gereklidir” dedi.

Sufi Yolu Muhafızı Kimdir?

Sufi yolu muhafızı ise, bu yol üzerinde belirlenmiş noktalarda 10 kilometre işaretlemelerini yapacak, onarım ve bakımları gerçekleştirecek ve yol güzergahında bulunan yatır ve türbe gibi yerlerinde bakımı ile ilgilenebilecek kişilere verilen isim oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER