Yüzüklerin Efendisi Serisi Oyuncuları ve Karakterleri

J. R. R. Tolkien'in efsanevi romanının film uyarlaması olan Yüzüklerin Efendisi serisinin oyuncuları ve canlandırdıkları karakterleri sizler için bir liste altında topladık. Orta dünyada ki güç mücadelesinde Aragorn, Legolas, Gimli yada Gandalf gibi birçok popüler karakteri incelediğimiz yazımızı okuyarak hem karakterler hakkında hem de oyuncular hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İşte Yüzüklerin Efendisi karakterleri ve oyuncuları…

Yüzüklerin Efendisi Serisi Oyuncuları ve Karakterleri

1) Frodo Baggins –Elijah Wood

Yüzüklerin Efendisi karakterleri arasında en önemli göreve sahip olan karakterdir. Çocukluk yıllarında yetim kalan Frodo filmin tamamen üzerine kurulu olan yüzüğün tek taşıyıcısıdır. Yüzüğün etkili gücüne karşı koyabilen tek kişi olan Frodo tüm dünyayı tehdit eden bu yüzüğü ortadan kaldırmak için görevlendirilmiştir. Yüzüğün yok edilmesinin tek yolu ise Mordor’a giderek yüzüğü yanardağın içerisine atmaktır. Mordor yolunda onlarca tehlike atlatan Frodo, Nazgûl saldırınsa uğrar ve devasa bir örümcek tarafından zehirlenir fakat hepsinden sırayla kurtularak görevini yerine getirmeyi başarır.

2) Samwise Gamgee – Sean Astin

Yüzüğün yok edilmesi konusunda Frodo’ya canı pahasına yardım edecek olan Samwise bu zorlu yolculuk ve macera esnasında her koşulda Frodo’yu koruyacaktır. Yüzüğün Frodo’yu ele geçirmesini engellemek ve dışarıdan gelecek her türlü tehlike karşısında Frodo ile omuz omuza mücadele edecek olan Gamgee sakatiyle film boyunca tüm izleyenleri kendisine hayran bırakmıştır. Samwise macera bounca en büyük zorluğunu Gollum karakteri karşısında yaşamıştır. Gollum yüzüğün en eski sahibi olmakla birlikte türlü oyunlarla Frodo ve Sam’i öldürerek yüzüğe sahip olmak istemektedir.

3) Gollum – Andy Serkis

Eski bir Hobbit olan Gollum balık tutarken bulduğu Tek Yüzük ile birlikte büyük değişim yaşadı. Yüzük sayesinde yaşam süresi uzasa da tanınmaz hale geldi. Yüzyıllar boyunca mağaralarda yaşayan Gollum yüzüğün Frodo’da olduğunu gördüğünde ise yeniden ele geçirmek için çaba gösterdi. Frodo yüzüğü yok etmek için geldiğinde ise ona saldırdı ve yüzüğü ele geçirdi fakat bu esnada dengesini kaybederek yüzük ile birlikte dünyanın en sıcak karnına düşerek yok oldu.

4) Gandalf – Ian McKellen

Film serisinde yer alan büyücülerden birisi olan Gandalf yüzüğün tehlikesinin farkındadır ve yok olması için uzaktan da olsa Frodo’ya yardım etmektedir. Büyücü ırkının en önemli temsilcisi olan Gandalf diğer büyücülerden farklı olarak iyi bir karakterdir. Barışın ve huzurun sağlanması için her türlü mücadeleye girmiştir ve yardıma ihtiyacı olanların yanlarında olmuştur.

5) Aragorn – Viggo Mortensen

Özellikle Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filminde adından sıklıkla söz ettiren ve adı geçen filmdeki kral unvanına sahip karakterdir. Aragorn korkusuz ve cesur bir savaşçıdır. Filmler içerisinde de önemli işlere imza atan Aragorn Kralın Dönüşü serisinde yapmış oldukları ile savaşın kazanılmasına zemin hazırlamıştır. Kartalların yardımı ve yüzüğün yok edilmesiyle birlikte kazanılan savaş sonunda Aragorn kral olmuştur ve seri son bulmuştur.

6) Legolas – Orlando Bloom

Legolas ilmde bir Elf prensi olarak karşımıza çıkmaktadır ve Elflerin sahip olduğu üstün görme ve hissetme yeteneği ile donatılmıştır. Aragorn’un en sadık ve cesur yardımcılarından birisi olan Legolas, savaşın kazanılmasında önemli işler imza atmıştır. Sauron yok edilip savaş kazanıldıktan sonra Ithilien’de yer alan bir ormanlık bölgede elf kolonisi kurarak buranın başında geçmiştir.

7) Peregrin Took – Billy Bood

Frodo Baggins2in en sadık arkadaşlarından olan başka bir hobbittir. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği filminde çok fazla ön plana çıkmasa da diğer seri filmlerde adından sıklıkla söz ettirmektedir. Özellikle Yüzüklerin Efendisi serinin 3.filminde savaş için ekstra çaba göstermesi ve entlerin kendilerine destek vermesi istemesiyle savaş için önemli avantaj kazanılmasını sağlamıştır.

8) Meriadock Brandybuck – Dominic Monaghan

Shire kasabasında yer alan başka bir hobbit olan Merry Frodo ve Pip için sadık bir arkadaştır. Yüzük Kardeşliği üyelerinin yüzük için yardımda bulunmak için yola çıkmasının ardından ikinci bir kafile ile üç yüzükten birisine sahip olan Galadriel’le tanıştı ve ondan elf pelerini hediyesini aldı. Daha sonrasında Rohan Kralı Theoden’in hizmetine girmek durumunda kalan Merry , kralın öldürülmesine yardımcı olarak kritik bir işe imza attı.

9) Gimli – John Rhys-Davies

Ereborlu bir cüce lan Gimli Aragorn ve Legolas ile birlikte girmiş olduğu amansız mücadelelerde ve savaşlarda ön planda yer almaktadır. Birbirleriyle üç film boyunca eğlenen ve sıkı dost oldukları Legolas ile olan sohbetleri ve girdikleri iddialar izleyenlerin beğenisini kazanmıştır. Thorin’in yol arkadaşlarından birisi olan babasına namını borçludur. Küçük olmasının avantajını filmler boyunca görebileceğimiz Gimli girdiği her mücadelede başarılı işlerde önemli pay sahibi olmuştur.

10) Êowyn – Miranda Otto

f

Eski Rohan orduları komutanı Eomund’un kızıdır. Zarif yüzü, altın sarısı saçları ve çekici görünümü ile dikaktleri üzerine çekmeyi başaran Êowyn film serisinin sonlarına doğru Aragorn ile yakınlaşma yaşayacaktır. Yüzüklerin Efendisi 3.filminde Kralın Dönüşü2nü sağlayacak olan savaşa da erkek kılığında giren Êowyn babasının bir Nazgûllar tarafından öldürülmesine şahit olmaktadır. Babasını öldüren Nazgûlu öldüren Êowyn o sahnede söylediği ‘I am not man’ sözleriyle de hafızalara kazınmayı başarmıştır.

YORUM EKLE