Star Wars (Yıldız Savaşları) Filmleri İzleme Sırası

Star Wars serisinin izleme sırası ve film konuları ile alakalı detaylı bir liste hazırladık. George Lucas'ın efsanevi serisi Yıldız Savaşları'nın izleme sıra pekte normal değildir. Dönemin teknolojinin uygun olmadığını düşünen Lucas bu sebeple ilk olarak 4. filmin çekimiyle seriye başlamış ve birçok izleyicisinin kafasının karışmasına sebep olmuştur. İşte Star Wars serisinin izleme sırası…

Star Wars (Yıldız Savaşları) Filmleri İzleme Sırası

1. A New Hope (Yeni Bir Umut)-1977

Star Wars izleme sırasına göre serinin dördüncü ama ilk izlenilmesi gereken filmler arasında yer almaktadır. Film içerisinde Luke ve Obi- Ben Kenobi’nin karşılaşmasıyla maceralar daha yeni başlamaktadır. Güç ve Darth Vader hakkında kesitler ile bilgilerde paylaşılmaktadır. Prenses Leila kurtarılarak maceranın seri devam filmi de gelmiştir. En çok izlenen yapımlar arasında yer alan Star Wors bir neslin de devamı niteliğinde devam etmektedir.

2. The Empire Strikes Back ( İmparator)-1980

Serinin bir diğer filmi olan Star Wars: İmparator en çok izlenmeye sahip yağımlar arasında yer almaktadır.  Darth Vader’in de yardımı ile asi kesiminin ezilerek yerine daha güçlü bir imparatorluk kurma mücadelesini anlatmaktadır. İçeride yer alan casuslar sayesinde asilerin Hoth bölgesinde olduğunu öğrenir. Ardından savaş birliklerini oraya göndererek bir saldırı düzenler. Filmin kahramanları Bulut Şehri’ne giderek saklanırlar. Star Wars serleri arasında heyecanın doruklara ulaştığı bu yapım izleyicilerden tam not almıştır.

3. Attack Of The Clones (Klonların Saldırısı )-2002

Star Wars izleme sırasına göre en çok izlenilen filmler arasında yer almaktadır. Bununla beraber filmde galaksinin savaştan 10 yıl sonrası ele alınmaktadır. Kurulan Cumhuriyet’i bırakmakla tehdit edilmektedir. Eski Naboo Kraliçesi’ne karşı büyük bir suikast girişimi yapılmaktadır. Bu suikast girişimin kim tarafından yapıldığı ise tam bir muamma olup Obi- Ben Kenobi tarafından detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

4. Revenge Of The Sith (Sith’in İntikamı)- 2005

En çok izlenen Star Wars serisi arasında yer alan Revenge Of The Sith, Jedi’ lerin uzun savaştan yorgun düşmektedir. Klon savaşları artın sın evresindedir. acımasız ve kötü karakterli komutan başkentte inanılmaz bir zulüm uygulamaktadır. Paptein’i rehin alarak kaçan komutan, Obi-Wan Kenobi tarafından takip edilerek yakalanmak istenmektedir. Jedi’ ler tarafından Anaikin yeterince ilgi göremediğini düşünerek karanlık tarafa geçmektedir.

5. Return Of The Jedi (Jedi’nı Dönüşü)-1983

Star Wars izleme sırasında 5. Kategoride yer alan Return Of The Jedi, en sevilen yapımlar arasında yer almaktadır. Luke’nin babası olan Darth Vader’ e karşı olan savaşını anlatan bu yapım dönemin en çok rağbet gören yapımların arasında zirve isimlerden bir tanesidir. İmparatorluğa karşı çetin bir mücadele veren Jedi için zorlu bir süreç başlamaktadır. Aynı zamanda Han Solo ve Prenses Leia evreni yok etmek adına çeşitli planlar üretmektedir.

6. The Mandolorian- 2019

Serinin devam filmleri arasında yer alan bu yapım Jedi’nin geri dönüşünden 5 yıl sonraki süreci anlatmaktadır. İzleyicinin izleme isteğine bağlı olan bu yapım, evrene daha hâkim olmak adına size bırakılan tercihler arasında yer almaktadır. Bununla beraber izlemediğiniz takdirde herhangi bir problem çıkmaz.

7. The Force Awakends-2015

Yıldız savaşları serisi arasında izleyicileri heyecanlandıran yapımlar arasında yer almaktadır. 2015 yapımı bu film izleyiciden tam not alarak zirveye ismini altın harfler ile yazdıranlar arasında yer almaktadır. Küllerinden yeni doğan Cumhuriyet, artık daha zor şartlar altında korunmaktadır. Tam da bu esnada Rey isimli bir genç kız damarlarından akan yeni gücün farkına varır. Çetin mücadelenin birince düzenin arasında kalan Rey için artık yeni bir çağ başlamaktadır. Star Wars filmini heyecan ile bekleyenlerin keyifle izleyebileceği serilerden yalnızca bir tanesidir.

8. The Last Jedi-2017

Star Wars izleme sırasına göre 8. Kategoride yer alan bu yapım en çok izlenen filmler arasına girmeyi başarmıştır. Rey yeni gücünü keşfederek bunun üzerinde kendini geliştirmek ister. Luke ulaşmak adına fazlasıyla çaba sarf eder ve ona ulaşmayı başarır. Ulaştıktan sonra ikna etmek için çok fazla uğraşır ve istediğini elde eder. Birinci düzen yönünden köşeye sıkıştıran ve ayakta durmak adına çok zorluk çeken Cumhuriyet’in son umutları Luke ve Rey’ dir. Güçlerini birleştiren Rey ve Luke artık durdurulamaz bir ikili haline gelir.

9. The Rise Of Skywalker-2019

Tarihin en büyük yıldız savaşlarını anlatan bu yapım izleyiciler tarafından tam not alarak zirveye ortak olan yapımlardan bir tanesidir. Verilen büyük bir mücadelenin ardından Rey için asıl zorlu süreç şimdi başlamaktadır. Rey mücadele de geçen süreçte kendine fazlasıyla inanmıştır. Kendini profesyonele yakın hazırlayan Rey isyancılara ulaşarak büyük bir birlik kurmuştur. Kurulan birinci düzeni yıkmak adına savaş hazırlığında olan Rey, büyük yüzleşmeyle karşılaşır.

10. The Plantom Manace (Gizli Tehlike)-1999

Star Wars izleyici kitlesinden pek fazla sevilmeyen yapımlar arasında kalan Gizli Tehlike, 1999 yapımı filmlerden bir tanesidir. Obi-Wan Kenobi’nin gençlik yılları anlatan bu film aslında yeni bir çağı da gözler önüne sermektedir. Ustası ile gelişim sürecini anlatan bu fil diğer serilerine nazaran pek ilgi çekici değildir. En sevilen taraflarından bir tanesi ise ışın kılıcı ile savaşılan sahnelerdir. İzleyicilerin en popüler sahneleri arasında yer alan ışın kılıçları bir döneme damga vurarak büyük bir ün kazanmıştır.

YORUM EKLE