Sinema Tarihinin En İyi Tarihi Savaş Filmleri!

Sinema Tarihinin En İyi Tarihi Savaş Filmleri!

1- Fetih 1453

Ulubatlı Hasan’ın hayatını konu alan ve İstanbul’un fethini anlatan Türk yapımı film olmaktadır. Film Türkiye’deki en yüksek bütçeli filmler arasında yer almaktadır.18 milyon dolarla hazırlanan film 62 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Türkiye’de çekilen en iyi savaş filmleri arasında yerini almaktadır.

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan İstanbul’un fethi adım adım filmde işlenmiştir. Türkiye’de çekilen filmler arasında en çok figüran kullanılan ve en yüksek bütçeyle hazırlanan film olma özelliğine sahiptir.

2- Dağ 2

Asker olan 2 erin çatışmadan yaralı olarak kurtulmalarından sonra hayatta kalmalarının bir amaç için olduğuna inanmaktadırlar. Ve özel kuvvetler komutanlığı bünyesine katılarak hayatlarını kurtaran komutanlarına vefa borçlarını ödemektedirler. Dağ filminin devam filmi olan Dağ 2 Türk savaş filmleri arasında en sevilen filmler arasında yer almaktadır. Yazar ve yönetmeni Alper çağların filmi olan Dağ 2 filminde oyuncular gerçek askeri eğitim alarak rollerine hazırlanmıştır.

3- Veda

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan film olmaktadır. Türkiye’de en sevilen tarihi filmler arasında yer alan veda filmi milyonlarca izleyiciye ulaşarak Türkiye’de gişe rekoru kıran filmler arasında yerini almıştır.  Çanakkale ve kurtuluş savaşlarına değinerek Türk halkının dönüm noktaları olan savaşlara değinen film Türk değerlerini ön planda tutarak seyircinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

4- Soysuzlar Çetesi

Adolf hitleri öldürmek için plan yapan Amerikan askerlerinden oluşan bir grup arkadaşın başından geçen aksiyon dolu macerasını anlatmaktadır. Baş rolünde Brad Pitt gibi ünlü aktörler bulunan yapım 2.dünya savaşı filmleri arasında en eğlenceli ve aksiyon içeren filmler arasında yer almaktadır.

2009 Yapımı film mizahi senaryosu ve aksiyon dolu sahneleri ile izleyiciyi etkilemektedir. En iyi savaş filmleri arasında gösterilen filmin yönetmenliğini Quentin Tarantino yapmıştır. Film tam olarak 318 milyon dolar ciro elde etmiştir.

5- Pearl Harbor

Pearl Harbor saldırısını anlatan filmde pilot olan 2 yakın arkadaşın başlarından geçen olayları anlatmaktadır. Almanya Nazi dönemini konu alan film ödüllü savaş filmleri arasında yerini almaktadır. 2002 yılında Oscar ödüllerinde en iyi ses kurgusu gibi birçok ödülü bulunmaktadır.  Başrolünde Ben Affleck gibi ünlü aktöreler bulunan film Türkiye’de 2001 yılında vizyona girmiştir. Aksiyon ve macera dolu sahneleri ile izleyici kitlesinin ilgisini çeken film en kaliteli savaş filmleri arasında yer almaktadır.

 6- Fury

İkinci dünya savaşında bir tank ekibinin tankı arızalanarak tek başlarına 300 kişilik bir orduyla verdikleri yaşam mücadelesini anlatan Amerikan yapımı film olmaktadır. Filmdeki karakterlerin karakteristik yapısı seyirciyi en etkileyen filmler arasında yer almaktadır. Askeri filmler arasında IMDB puanı 7.6 olan film izlenmesi gereken filmler listesinde yerini almaktadır. 2014 yılında vizyona giren filmin baş rolünde Brad Pitt ve birçok ünlü aktör bulunmaktadır. Film 205 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Yapılan röportajlarda en güzel savaş filmleri arasında yer aldığı söylenmektedir. 

7- Piyanist

Drama kategorisinde bulunan 2002 yapımı film Almanların Polonya’yı işgalini anlatmaktadır. Film hikayesi Polonya’nın en yetenekli piyanistlerinden olan Wladyslaw Szpilman’ın başından geçen gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış bir film olmaktadır. Eski savaş filmleri arasında dramatik olay örgüsünü başarılı bir şekilde aktaran film birçok dalda ödül almıştır. 2003 yılında vizyona girmiş olan film dramatik savaş filmini en güzel anlatan filmler arasında yer almaktadır.

8- Er Rayn’ı Kurtarmak

İki oğlunu savaş cephesinde kaybeden bir babanın üçüncü oğlunun da savaşmak için cepheye gitmesini anlatan bu film eski savaş filmleri arasında en çok ödül alan yapımlardan bir tanesi olmaktadır. 1998 yapımı olan bu filmde birçok ödüllü aktör yer almaktadır. Drama ve aksiyon kategorilerinde yer alan filmde oyuncuların rolleri seyirciyi en etkileyen faktörlerden bir tanesi olmaktadır.  Askerlerin birbirlerine olan bağlılıklarını en iyi şekilde anlatan filmler arasında yer almaktadır.

9- İnce Kırmızı Hat

Filmin konusu savaşın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini anlatmaktadır. Film askeri filmler arasında askerlerin yaşadıkları değişimi seyirciye en iyi şekilde aktarabilmektedir .1998 yapımı olan bu film en iyi savaş tarihi filmlerinden bir tanesi olmaktadır. Film birçok dalda ödül sahibi olmaktadır. İnsanların film hakkındaki düşünceleri her zaman olumlu yönde olmuştur. İnsanların psikolojik filmler hakkında düşüncelerini değiştiren film sinema severlerin en sevdiği savaş konulu filmler arasında yerini almaktadır.

10- Amerikan Sniper (Keskin Nişancı)  

Amerikan ordusu mensubu bir keskin nişancının başına ödül koyulur ve cephede yaşadığı travmaları konu almaktadır. Film en sevilen asker filmleri arasında yer almaktadır. Filmin çok sevilme sebeplerinden bir tanesi de askerlik mesleğini yapan insanların yaşadığı zorlukları seyirciye çok güzel bir şekilde yansıtmasıdır. 2014 yılında yayınlanan film gerçek hayattan uyarlanmış bir biyografi filmi olmaktadır. Amerika ve ırak devleti arasında yaşanan çatışmaları en doğru şekilde anlatabilen filmler arasında yer almaktadır.

YORUM EKLE