Eskişehir’de Gezilecek Yerler Listesi !

Eskişehir'de gezilecek yerleri sizler için bu liste altında sıraladık. Butik ve şirin bir kent olan Eskişehir'de gezip görmeniz gereken Sazova Milli Parkından Odun Pazarına kadar gitmeden dönmemeniz gereken Turistik yerleri listemizden inceleyebilirsiniz. İşte Eskişehir'de mutlaka görmeniz gereken yerler…

Eskişehir’de Gezilecek Yerler Listesi !

1) Odunpazarı Evleri

İlk sırada Eskişehir denildiğinde akıllara gelen ilk yer olan Odunpazarı Evleri yer almaktadır. Bu tarihi evler adını Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan almaktadır. Evlerin olduğu sokaklara girdiğiniz andan itibaren kendinizi tarihin içerisinde hissedeceksiniz. Eskişehir gezilecek yerler adı altında en önemli noktayı arz etmektedir. Oldukça ihtişamlı ve fazlasıyla renkli görünüme sahip olan bu renkler sadece birer ev değildir. Sokaklara girdiğinizde çeşitli şekillerde cam işçiliğini yapıldığını da görmektesiniz. Dilediğiniz hediyelik eşyayı da bulabileceğinizi bu yerler hemen yanlarında bulunan kahveciler ile de tarihin içerisinde kahve keyfi yapmanıza olanak sağlamaktadır. Gelen yerli ve yabancı turistlerin bol bol fotoğraf çekindiği bu noktalar sizi eşsiz duyguların içerisine sürükleyecektir.

2) Sazova Parkı

Tam adı Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı olan bu yer gelen birçok turistin ilk uğrak noktalarındandır. Oldukça geniş bir yerleşim yerine sahip olan bu park bol yeşilliği ile de ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor. 2008 yılından bu yana hizmet vermektedir. Masal Şatosu ve Nuhun Gemisi’nin de içinde bulunduğu bu park aynı zamanda hayvanat bahçesi ve su altı dünyasına da sahiptir. Eskişehir’e gidecek olan kişilerin muhakkak görmesi gereken yerlerden birisi olan Sazova Parkı çocuklar için de oyun alanlarını barındırmaktadır.

3) Lüle Taşı Müzesi

Oluşturacak olduğunuz Eskişehir gezilecek yerler rotası içerisinde muhakkak olması gereken bir başka yer ise Lüle Taşı Müzesi’dir. Dünyanın ilk lüle taşı müzesi olması itibariyle de ilgi gören bu müze içerisinde lüle taşından yapılmış olan birbirinden güzel eserleri barındırmaktadır. 1989 yılında kurulmuş olan bu müzede 60 sanatçının hazırlamış olduğu yaklaşık 400 farklı eseri inceleme şansına sahip olacaksınız. Müzeye girişin ücretsiz olması da ayrıca dikkat çeken bir özelliktir.

4) Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından hizmete açılmıştır. En dikkat çekici olan özelliği ise içerisinde yer alan eserler belediye başkanının ta kendisine ait olmasıdır. Müzenin açılımına katkıda bulunan ve bu müzeyi Eskişehir Belediyesi’ne bağışlayan Büyükerşen bu anlamda da ilk olma unvanını bulundurmaktadır. Yerli ve yabancı toplam 160 farklı kişinin balmumundan yapılmış heykellerini bu müzede bulabilirsiniz.

5) Balıkdamı Kuş Cenneti

Manzarasıyla, doğallığıyla ve mavi-yeşil uyumunun harika bir örneğiyle oldukça ilgi çekici bir yerdir. Eskişehir’e gidecek olduğunuzda muhakkak görmeniz gereken yerler arasındadır. 30 bin dönüm arazi içerisinde fazlasıyla gölet ve sulak alan bulunmaktadır. Asya’da yaşayan yabanıl su kuşlarının Batı’daki son durağı olma unvanına sahip olan Balıkdamı Kuş Cenneti kuşların beslenmesi için de oldukça fazla balık çeşidine sahiptir.

6) Midas Anıtı

Frigya Bölgesi’nde yer alan Midas Anıtı heybetli ve görkemli görünümü ile turistlerin ilgi odağı olma konusunda ilerlemektedir. Tarihsel açıdan da ilgili olan kişilerin fazlasıyla geldiği bu yer Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler listesi içerisinde yer almaktadır. 1834 yılında arkeolog Charles Texier tarafından yapılan bu anıt aslına uygun olarak yapılan ilk ve tek gravürdür.

7) Sivrihisar

Önemli Türk büyüklerinden olan Nasreddin Hoca, Yunus Emre ve Aziz Mahmut Hüdai gibi isimlere ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. Bakanlar Kurulu’nun Anadolu’daki ilk toplanma yeri olma unvanını da bulundurmaktadır. Yöresel yemekleri,köy lezzetleri ile eşsiz bir dokuya sahip olan Sivrihisar Eskişehir gezilecek görülecek yerler arasında önemli bir noktaya sahiptir.

8) Karacahisar Kalesi

Osmanlı’nın ilk fethettiği kale olarak bilinen yerdir. Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan bu kale birçok turistin muhakkak görmesi gereken yerler arasındadır. Yapımı, biçimi ve içeriği ile kale kent olma özelliğini taşımaktadır. Orta Bizans Dönemi’nde yer alan askerlerin şehirlerini kapsayan bir kale olarak bilinmektedir. Bahsi geçen kale 1288 senesinde Osman Gazi tarafından fethedilmiştir. Heybetli görünümü ile denizden yaklaşık olarak 1010 metre yükseklikte yer almaktadır.

9) TCDD Eskişehir Müzesi

Tepebaşı ilçesinde yer alan TCDD Eskişehir Müzesi 1998 yılında hizmete açılmıştır. Eski parçaların yer aldığı bu tarihi müze içerisinde buharlı lokomotifler ve bazı tarihi kişiliklere ait şahsi eşyalar da yer almaktadır. Tarihi bir dokuya sahip olan bu müze tarih severler için oldukça tercih edilen bir yerdir. Eskişehir’e gidildiğinde muhakkak görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. TCDD’nin ambarında yer alan sobaların boyanarak sergilenmesi fikri müzenin açılması konusunda ilham verici olmuştur.

10) Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabası)

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olma unvanını elinde bulunduran Devrim arabasının sergilendiği müzedir. İçerisinde yalnızca Devrim arabası bulunmamaktadır. İlk yerli üretim lokomotifi olan Krakurt da bu müzede sizleri beklemektedir. İçerisinde bulunan arabanın ve lokomotifin de tarihini öğrenebileceğiniz Tülomsaş Müzesi tarih severler içi kaliteli bir yer olarak dikkat çekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 23:26
YORUM EKLE