En İyi İran Filmleri

İran sineması diğer ülkelere göre daha az başarı sağlamış olsa da kendi içlerinde oldukça etkileyici sürükleyici yapımlar vardır. Kaliteli çekimleri, başarılı senaryosuyla ve güzel oyunculuklarla birlikte oldukça etkileyici yapımlar otaya koyulmuştur. İran sinemasına karşı önyargılı olan kişilerin mutlaka izlemesi gereken eserleri sıraladık. İşte sizler için hazırlanmış olan en iyi İran filmleri listesi…

En İyi İran Filmleri

1) Yakın Plan (1990)

Ortak ilgi alanlarının insanları çok farklı noktalara götürebileceğini anlatan eşsiz bir eserdir. Bir yönetmenin hayranı olan kişinin yolculuk esnasında eserleri incelerken bunu fark eden bir kişinin bu durum çok hoşuna gider. Aynı konulardan keyif aldıkları görülen ve hissedilen bu ikili arasında sıkı bir bağ meydana gelir. En iyi İran filmleri içerisinde sanatın ne kadar büyük bir birleştirici gücü olduğunu vurgulayan bir eser olan Yakın Plan 1990 yapımlı bir filmdir.

2) Cennetin Çocukları (1997)

Film 1999 yılı içerisinde En İyi Yabancı Film Oscar, Montreal Film Festivali Fipresci ve Kiliseler Birliği Jüri ödülünü kazanmıştır. En iyi İran filmleri içerisinde almış olduğu ödüllerle de kalitesini ispatlayan Cennetin Çocukları filmi kız kardeşinin ayakkabılarını kaybeden bir çocuğun onları bulmak için verdiği mücadeleyi konu edinmektedir. Dram ve yeri geldiğinde de keyifli bir maceraya sahne olmaktadır.

3) Bir Ayrılık (2011)

En iyi İran filmleri içerisinde son dönemlere damga vurmuş bir film olan Bir Ayrılık 3.sırada yer almaktadır. Aile içi dramlardan bol bol bahsedilen filmde birlik beraberlik duygusu olmadığı zaman nasıl kötü sonuçların ortaya çıkabileceğini temel edinmektedir. Başarılı bir yapım olan film 2011 yılı içerisinde vizyona girmiştir.

4) Cennetin Rengi (1999)

İran’ın en ünlü ve en kaliteli yönetmenlerinden birisi olan Majid Majidi tarafından yönetilen Cennetin Rengi oldukça dokunaklı bir hikâyeyi konu edinmektedir. Kör bir çocuk olan Mohammed’in çevresinde gelişen olaylar silsilesi izleyenler çok fazla duygulandırmaktadır. İran filmleri içerisinde hikâyesi ile en çok dokunan ve etkileyen yapımların başında gelmektedir. Yaz tatili geldiği zaman Mohammed memleketine ve evine dönmek için can atmaktadır. Babası onu okul çıkışına almaya gelerek memleketlerine götürecektir fakat babası kör olduğu için Mohammed’den utanmaktadır ve kendisini almaya gelmez. Müdürden okulda kalması için ricada bulunsa da kabul edilmez ve mecbur olarak alıp geri eve getirir.

5) Arkadaşımın Evi Nerede? (1987)

Eski bir yapım olsa da günümüzde hala daha birçok kişi tarafından sevilip beğenilmektedir. İran filmleri arasında oldukça kaliteli bir film olarak dikkat çekmektedir. Yönetmen İran köylülerinin yaşam tarzını ve düşüncelerini anlatır. Bir çocuk yanlışlıkla arkadaşının ödevini alır ve eğer geri götürmezse öğretmeni ona sıfır verecektir. Nereye gittiğini bilmeden maceralı bir yol acıkan çocuk bilmediği bir köyü aramaya başlar. En iyi İran filmleri arasında yer almasının nedeni ise kültürü başarılı bir şekilde yansıtmasından kaynaklanmaktadır.

6) Elly Hakkında (2009)

2000’li yıllar sonrasında daha da kaliteli yapımlar ortaya koymaya başlayan İran sineması 2009 yılında yayınlanan Elly Hakkında ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Almanya’dan memleketi Tahran’a dönecek olan Ahmat arkadaşları ile planlar yapmıştır ve Hazar Gölü kıyısında birlikte üç gün geçireceklerdir. Planlandığı gibi ilerlemeyen durumlar beraberinde ağır bir dram getirir. İran filmleri içerisinde başarılı bir noktaya sahip olan Elly Hakkında kaliteli oyunculukları ve başarılı mesajları ile dikkat çekmektedir.

7) Bir Masumiyet Anı (1996)

İran sineması için büyük bir öneme sahip olan Mohsen Makhmalbaf filmidir. Bir polis memuruna yıllar önce kendisini bir filmde oynatacağına dair söz veren yönetmen bu konuyu filme dökmüştür. En iyi İran filmleri içerisinde yer alması özgün olmasından ve başarılı bir yapım olmasından kaynaklanmaktadır. Yönetmenin evine kadar gelip verdiği sözü kendisine hatırlatan polis karşısında duygulanan Makhmalbaf filmi çekmeye karar verir. Başarılı bir yapım olan film 1996 yılı yapımıdır.

8) Serçelerin Şarkısı (2008)

Deve kuşu çiftliğinde çalışan bir adam konu edinilir. Çiftlikten bir kuş kaçar ve sorumlusu olarak adam gösterilerek işten kovulur. Kızının işitme cihazını tamir ettirmek için paraya ihtiyacı olan baba şehre iner fakat insanlar tarafından motosikletli taşıyıcı sanılır. Bu şekilde yeni meslek edinmiş olur fakat eski hâliyle alakası yoktur. Onu düzeltmek ise en yakınlarına düşmektedir.

9) Beyaz Balon (1995)

8 yaşındaki küçük kız yılbaşında yine bir Japon balığı ister ve abisiyle birlikte annesini ikna eder. Annesini ikna etmişken kalabalık şehrin içerisinde parasını kaybeder. Parayı bulmak için ise maceralı işlere bulaşır. En iyi İran filmleri içerisinde yer almaktadır. Genel olarak ülke yapısını detaylı bir şekilde inceleme şansı bulabileceksiniz.

10) Baran (2001)

Majid Majidid tarafından yazılıp yönetilen Baran filmi 2001 yapımıdır. En iyi İran filmleri arasında önemli bir noktaya sahiptir. 17 yaşındaki genç Lateef firmada çay dağıtmaktadır ve hâlinden çok memnundur. Fakat bir gün mültecilere bir yenisi daha eklenir ve artık her şey çok daha başka olacaktır. Kaliteli yapımı ile dikkat çeken filmde duygusal sahneler göze batmaktadır.

YORUM EKLE