En Güzel Kedi Cinsleri Ve Özellikleri

Dünyada yer alan birçok kedi türü vardır. Özellikle sevecen yapıları ve sempatik tavırları ile kendini hayran bırakan bu türler için bir araştırma yaptık. En güzel kedi cinsleri ve özellikleri ile işte listemiz…

En Güzel Kedi Cinsleri Ve Özellikleri

1. Mavi Rus Kedisi

En güzel kedi cinsleri arasında yer alan Mavi Rus Kedisi oldukça zarif bir görünüme sahiptir. Gözleri zümrüt yeşil olmakla beraber gri mavi tonlarında tüylere sahiptir. Her ne kadar mavi ve gri olarak bilinse de siyah ile beyaz türleri de yer almaktadır. Zarif ve narin görüntülerinin yanı sıra kaslı bir yapıya sahiptirler. Çoğu zaman gülmeyi başarabilen bu kedi cinsleri çocuklara karşı hassas davranmaktadırlar.

2. Siyam Kedisi

Dünya da en eski ırklar listesinde zirvede yer alan isimlerden bir tanesidir. Taylan’ a özgü bir kedi ırkıdır. Bununla beraber Budist topraklarını koruduğu için kutsal hayvanlar arasında yer almaktadır. En sevilen kedi cinsleri arasında yer alan bu kedi türü, eşsiz mavi gözleri ve yumuşak tüyleri ile etrafındakileri kendisine hayran bırakmaktadır. Eğlenceli hareketlilerinin yanı sıra öğrenme kabiliyeti de inanılmaz gelişmiştir. Çocuklarla vakit geçirmeyi fazlasıyla sevmektedir. Ayrıca evcil hayvanlarla aynı ortamda rahatlıkla yaşayabilir.

3. British Shorthair

Dünyanın en popüler kedi cinsleri arasında yer alan bu tür, özellikle İngiltere’ de saf ırk unvanına sahip olmaktadır. Tam bir oyuncak gibi görünümlerinin yanı sıra büyüleyici bal rengi gözleri ile kendisine hayran bırakmaktadır. Sakin yapılarının yanı sıra barışçıl tavırları ve kendini sevdirmesiyse en çok tercih edilen kedi türlerinden bir tanesidir. Yeni hareketler ya da bilgiler öğrenmekten çekinmeyen British, öğün atlama gibi bir durumlar da oldukça huysuz olabilmektedir.

4. Maine Coon

Dünyanın en ilgi ve dikkat çekici kedi türleri arasında yer alan Maine Coon, en ilgi çekici kedi cinsleri kategorisinde en üst sıralarda yer almaktadır. Büyüleyici gözleri ve vücut yapıları ise oldukça kaslı bir yapıta sahiptir. Olgunlaşma süresi oldukça uzun bir kedi olmasına rağmen 9 ile 15 yıla kadar yaşamaktadır. Oldukça iyi beslenmesi ile beraber sağlıklı kedi türlerinden yalnızca bir tanesidir. Her ne kadar dev gibi adlandırılsa da ev ortamında oldukça uysal ve narin bir yapıya sahip olabilmektedir.

5. Habeş Kedisi

Gizemli ve ilginç geçmişinin yanı sıra kutsal kedi torunlarına sahip olduğu bilinmektedir. Oldukça popüler bir kedi türü olan bu ırk, eski mısır çizimlerinde oldukça rastlanan cinslerdendir. Şık ve cool görünüşlerini yanı sıra çekici gözleri ile etrafındakileri kendine hayran bırakmaktadır. Doğa ile iç içe yaşaması ile bilinmektedir. 12 ile 16 yıl arasında yaşayabilen bu kedi türü çocuklu aileler tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir.

6. Ankara Kedisi

Anadolu ve Ankara çevrelerinde oldukça sık rastlanan kedi türlerinden bir tanesidir. Mavi gözleri ve beyaz türleri ile karşısındaki kişileri kendine hayran bırakmaktadır. Uzun tüylü kedilerin de atası olarak bilinmektedir. Anavatanı Türkiye olarak bilinmesi ile saf ırk kedisi özelliği taşımaktadır. Sevecen halleri ve aile fertlerine bağlı olmasını ile beraber dışa dönük bir yapıya sahiptir. Büyüleyici bakışlarının yanı sıra çocukla ile eğlenmekten de büyük keyif almaktadır

7. Bengal Kedisi

Asya Leopar kedileri, Burma, Mısır Mausu karışımı il elde elen türlerden bir tanesi olan bu kedi cinsi yapısı ve duruşu ile de tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Kaslı yapıları ve görünümün verdiği etki ile tam bir leopar etkisi yaratan bu kedi cinsi oldukça gizli ve meraklı bir yapıya sahiptir. Yalnız kalmakta pek de hoşlanmamaktadır. Açık havada oyun oynamaktan hoşlanır ve ev ortamına da kolayca adapte olabilmektedir.

8. Sibirya Kedisi

Çevik ve zeki kişiliklerinin yanı sıra ilk türleri 1870’ li yıllarda görüldüğü rivayet edilmektedir. Eşsiz tüyleri ve vücut yapısı ile hava şartlarına oldukça kolay adapte olurlar. Enerji dolu yapısı ve hareketli tavırlarıyla ile ilginç bir sempatiye sahiptir. 4 ile 5 yaşlara kadar gelişimlerini sürdürürler. Meraklı kişilikleri ile yeni türler keşfetmekten oldukça keyif almaktadırlar. Bu özellikleri sayesinde kısa sürede evcilleştirilebilirler.

9. Bombay Kedisi

En sevilen kedi türleri arasında da önemli bir yere sahip olan bu tür, samur bir kedi ve Amerikan Shorthair tarafından birleşimi ile ortaya çıkmaktadır. Parlak ve gergin yapısının yanı sıra panter görünümü ile kendisine hayran bırakmaktadır. Yuvarlak kafa yapısı ve çekik göz yapısı ile çekici bir görünümün yanı sıra kulakları ile de uyarıcıları fazlasıyla açıktır. Yaklaşımı ve yapıcı özellikleri ile oldukça oyuncu kişiliklere sahip olan bu tür en çok araştırılan kedi cinsleri arasında yerini almaktadır.

10. Manks Kedisi

Eski kedi cinsleri sıralamasında yer alan bu tür, Isle of Man adasına özgüdür. Doğal yapıları ve kısa kuyruklu olma özellikleri ile bilinmektedir. Kendi cinsleri arasında manken yürüyüşü ile en dikkat çekici türlerden bir tanesi olmaktadır. Sahiplerine karşı oldukça samimidir ancak yabancılara karşı oldukça utangaç yaklaşımları vardır. Kolayca çevreye adapta olabilen bu tür, oyun oynamaktan da büyük zevk almaktadır. Bu tür kedilerin özellikleri arasında kolayca kavrayabilme ve öğrenebilme yetenekleri de vardır. Ayrıca çocuklar ile oyun oynamayı çok sevene Manks Kedisi en çok tercih edilen türlerden bir tanesidir.

YORUM EKLE