Dünyada En Çok Vergi Alan Ülkelerin Listesi

Kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin halkından yasalar yoluyla aldığı ücrete vergi denmektedir. Kimi ülkeler gelir durumlarına halkından az vergi alırken kimi ülkeler de yüksek vergi oranları toplamaktadır. Sizler için ülkelere göre vergi durumlarını listeledik. Hangi ülkenin ne kadar oranla vergi topladığını sizler için sıraladık. Bu listede en çok vergi alan ülkeleri görebileceksiniz…

Dünyada En Çok Vergi Alan Ülkelerin Listesi

1) Arjantin (% 137.3)

+

Dünyada en çok vergi alan ülkeler sıralamasında ilk sırada Arjantin yer almaktadır. 2019 yılında elde ettiği vergi gelirleri bir önceki yıla göre % 48.5’lik bir artış göstererek toplamda 5 trilyon pesonun üzerine çıkmıştır. Zenginlerden fakirlere dağıtılmak üzere toplanan ek vergilerin de onaylanması üzerine bu kar oranı daha da artış göstermiştir. Arjantin Aralık 2020 ayında ise toplamış olduğu 492 milyar peso ile bu alandaki liderliğini sürdürmeye devam etmiştir.

2) Bolivya (% 83.7)

Devletlerin vazgeçemediği başlıca gelir ve geçim kaynağı olan vergi Latin Amerika vergi sistemleri tarafından da fazlasıyla uygulanmaktadır. En çok vergi ödeyen ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Bolivya, zenginlerden toplanan büyük gelir vergisi ile de bu durumu daha da arttırmaktadır. Otuza yakın ulusu bünyesinde barındıran Bolivya sadece vergi gelirleri ile bile hatırı sayılır bir gelir elde etmektedir.

3) Tacikistan (% 80.9)

Tacik halkının bir işletme kurmak için ilk olarak inceledikleri konu vergi ödeme sistemidir. Diğer ülkelere kıyasla en çok vergiyi esnaftan ve ticaret odalarından toplayan Tacikistan en çok vergi veren ülkeler sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. Uygulanan yüksek vergiler çoğu zaman halk tarafından tepki toplasa da gelir düzeyinin normalden biraz daha yüksek olması itibariyle çabuk bir şekilde halledilmektedir. Ülke yönetimi ise uygulanan bu yüksek vergi oranlarının yakın zamanda düşürüleceğini söylemiştir.

4) Kolombiya (% 75.4)

Vergi sistemleri kıyaslandığında oldukça yüksek bir yüzdeye sahip olan Kolombiya’da da tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi ağırlıklı olarak ticaret odalarından ve işletmelerden sağlanan gelir dikkat çekmektedir. Vatandaştan en çok vergi alan ülkeler arasında üst sıralarda yer alan Kolombiya’nın bu alandaki yüzdesi ise yaklaşık olarak 75.4’tür. Ülkenin genel durumu düşünüldüğünde ise bu oran oldukça yüksektir.

5) Cezayir  (% 72.7)

Cezayir birçok Afrika ve Arap ülkeleriyle ticaret içerisinde olduğu için en çok vergi gelirini de gümrüklerden sağlamaktadır. İhraç ettiği birçok ürün üzerine oldukça yüksek sayılabilecek bir oran olarak yaklaşık toplamda % 50’lik bir vergi uygulamaktadır. Hammaddelere veya yarı maddelere göre değişiklik gösteren bu durum Cezayir için oldukça önemli bir gelir kaynağıdır.

6) Mauritanya (71.3)

Moritanya genel durumu itibariyle üçüncü sınıf ülkeler arasında yer almaktadır. Dışarıya verebilecekleri pek fazla hammaddeleri veya ürünleri bulunmadığı için devlet genel olarak gelirlerini halklarına uyguladıkları yüksek vergi oranlarından sağlamaktadır. Dünyada en çok vergi alan ülkeler 2020 sıralamasına göre Moritanya 6.sırada yer almaktadır. Moritanya gibi bir ülke için oldukça yüksek bir vergi oranı olmasıyla da halk genel olarak yoksulluk çekmektedir. Birçok ülke tarafından da maddi olarak destek almaktadır.

7) Brezilya (69.0)

Brezilya Amerika ülkeleri arasında belki de en önemli ülkedir. Ülkenin genel olarak gelir kaynağı ve yaşamı kahve üzerine kurulu olmakla birlikte spor dalları arasında en popüler olan futbol da önemli bir gelir kaynağıdır. En çok vergi alan ülkeler 2020 sıralamasında da 7.sırada yer alması itibariyle Brezilya önemli bir gelir kaynağı elde etmektedir. Futbol sektöründen dolayı birçok oyuncusunu yurtdışına gönderen Brezilya kulüplerin elde ettiği gelirlerden ve kulüp sahiplerinden de gelir durumlarına göre vergiler almaktadır. Yoksul bir halk yapısı olan Brezilya yönetimsel olarak da büyük eleştiriler almaktadır.

8) Gine (% 68.3)

Afrika ülkelerinden birisi olan Gine uygulamış olduğu yüksek sayılabilecek bir oran olan % 68.3’lük vergi ile halkına hizmet sunmaya çalışmaktadır. Genel olarak ülkenin durumu çok iyi sayılmasa da alınan bu vergilere göre vatandaşa sunulan hizmetler kısıtlıdır. Bu yüzden de Gine halkı oldukça zor durumlar yaşamaktadır. Bireyin elde gelirin birçoğu vergi olarak devlete geri verilmektedir.

9) Fransa (% 66.6)

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan araştırma ve açıklamaya göre Fransa en yüksek vergi geliri kazanan ülke konumundadır. 2017 yılında vergi geliri rekortmeni olan Fransa o yıldan bu yana bu liderliğini bırakmamıştır. Uygulanan yüksek gelir oranlarından dolayı birçok dış ülkeyle ticari anlaşmaları askıya alınan Fransa bu kez de halkına yüksek gelir uygulamaya başlamıştır. Son yıllarda artan siyasi gerilim ile birlikte halk da isyan ederek ülke içerisindeki adaletsizliği ve haksızlığı ortadan kaldırmak için başkaldırıda bulunmuştur.

10) Türkiye (% 18.5)

Ülkemiz en çok vergi alan ülkeler arasında yer almasa da bu konuda birçok kişinin merakı olduğundan dolayı son maddede yer verdik. Ülkemiz genel durumuna göre ve halkın geliriyle de eşdeğer olarak uygun bir vergi sistemi uygulamaktadır. Asgari ücretin artışı veya azalmasıyla doğru orantılı olarak da uygulanan vergi oranları değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 16:34
YORUM EKLE