Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi! Bu Yerleri Görmeden Dönmeyin

Bursa'da gezilecek yerleri merak ediyorsanız Padişahlar şehri Bursa'nın Tarihi, doğal, kültürel ve merkezi turistik alanlarını sizler için bir araya topladık. Bursa'ya gidenlerin görmeden dönmemesi gereken adresleri listemizde bulabilir ve seyahatinizi daha kaliteli, daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi! Bu Yerleri Görmeden Dönmeyin

1. Bursa Ulu Cami

Bursa gezilecek yerler denilince akla gelen ilk mimari yapılardan bir tanesidir. 1936 ile 1939 yılları arasında yapılmıştır. Ali Neccar veya Hacı İvaz’ ın yapımını üstelendiği bu mimari eser görenleri ile kendisine hayran bırakmaktadır. 1413 yılında Karamanoğulları tarafından kuşatma sırasında zarar görmüştür. Caminin dış duvarlarında yer alan kuşatma izlerinin yanı sıra iç kısımlara gelindiğinde adeta insanı büyüleyecek mimari yapıya sahiptir. Bu ince detayların mimarisi olan Hacı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılmıştır.

2. Bursa Hanlar Bölgesi- Kapalı Çarşı

Haneden üyeleri için asırlar boyunca ev sahipliği yapmış Bursa, mimarisi ve kültürü oldukça zengin bir şehirdir. Bu kültürlerin bir kanıtı olarak şehri ziyaret eden padişahlar kendi adlarına birer han yaptırmıştır. Bu hanlar aynı zamanda geleceğe yönelik bir kültür miras haline gelmiştir. Bu eşsiz yapıların yanı sıra büyük ve her kültürden insanın ziyaret ettiği kapalı çarşının temeli Orhan Gazi zamanında atılmıştır. Osmanlı hükümetinin hükmünde üzerine ince çarşaf serilerek hizmet veren bu çarşı her meslek gruplarını da bünyesinde barındırmaktadır.

3. Yeşil Türbe

Gezginlerin ilk durakları arasında yer alan Yeşil Türbe, Bursa’ da gezilecek yerler arasında zirve isimler arasında yer almaktadır. 1414-1419 yılları arasında inşaatı tamamlanmıştır. Eşsiz güzelliği ile kendin hayran bırak bu mimari eser, cami kullanımı dışında devlet dairesi olarak kullanılmıştır. Çinilerinin yanı sıra ahşap ve hat sanatları ile yapılan eşsiz yapısı ile iki kattan oluşmaktadır.

4. Osmanlı Evi Müzesi

Bursa gezilecek derler denilince akla gelen eski mimariler arasında yer almaktadır. 17. Yüzyılda hali ile misafirlerine eşsiz bir gezi turu yaşatmaktadır. O dönemin tek mimarisi sayılan bu yapı 3 katlıdır. Şatoyu andıran yapısı ile harem, başoda gibi çeşitli bölümleri de bünyesinde barındırmaktadır. Gelen misafirlere daha çok gerçeklik yansıtılması için mankenlerin üzerine yöresel kıyafetler giydirilmiştir.

5. Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi

Aileniz ile birlikte Bursa turu yapmak istediğinizde 1998 yılında hizmete açılmış olan Soğanlı Botanik Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın. 400 metrelik alana sahiptir. 12 kilometrelik bir yürüyüş parkuru sayesinde sevdiklerinizle yürüyüşler yapabilirsiniz. 3 büyük göleti bulunmaktadır. Havuzu, su oyunları ve birçok farklı teması ile anılarınızı güzelleştirebilir, sevdikleriniz ile kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Bünyesinde barındırdığı 150 ağaç türü sayesinde farklı bitki türlerini çok yakından inceleme fırsatı doğmaktadır.  17. Ve 18. Yüzyıllarda Bursa evlerine benzer türde evler inşa edilmiştir.

6. Irgandı Köprüsü

Osmangazi ve Yıldırım ilçelerine birbirine bağlayan bu köprü Gökdere üzerine kurulmuştur. Muazzam manzarası ve birçok yapıyı andıran görüntüsü ile gelen misafirleri kendine hayran bırakarak büyük bir iz bırakmıştır. Yapı üzerinde tam 32 dükkân faaliyet göstermektedir. Evliya Çelebi’nin de yazısında bahsettiği ince mimari yapı, ticari merkezli yapılmıştır. Her yıl ekim ayında düzenlenen Sanat Günleri kapsamında birçok ziyaretçiye ev sahipliği yaparak geçmiş tarihi oldukça hissedilmiştir.

7. Koza Han

Bursa’ da gezilecek yerler listede yer alan mimari eserler sıralamasında Ulu Cami’ye yakın konumuyla bilinen Koza Han, 1491 yılında inşa edilmiştir. Bu mimari yapı 2 katlı olacak şekilde tasarlanmıştır. 95 odası bulunur ve büyük bir avlusu vardır. Eski zamanlarda ahır olarak kullanılan dış yapı yeniden restorasyon edilerek Dış Koza Han adı verilmiştir. Eski zamanlarda ipek ticareti olarak kullanılmıştır. Tüccarların kiraladığı odalar şimdilerde ise yerini dükkânlara bırakmıştır.

8. Muradiye Külliyesi

1425 ile 1426 yılları arasında yaptırılan bu tarihi yapı, Bursa’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Çevresinde yer alan zengin bitki örtüsü ile Yeşil yakıştırması yapılan Muradiye Külliyesi, ibadet dışında da barınma gibi ihtiyaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde en çok ziyaret edilen külliyeler arasında zirve bir yere sahiptir. Bununla beraber engeli olan bireyler için de ayrı hizmetler bölümü yer almaktadır. Hamam ve daha birçok güzelliği içinde barındıran bu yapı en eski mimarilerden yalnızca bir tanesidir.

9. Bursa Kalesi

Kentin kökenlerinde yer alan M.Ö 1. Yüzyılda inşa edilmiştir. Roma, Bizans ve Osmanlı hanedanlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Merkeze olan uzaklığından dolayı bir miktar güçten düşmüştür. Geçen zaman içerisinde birçok bölümü harap olan bu yapı Osmangazi Belediyesi tarafından yeniden restore edilerek eski görünümü elde edilmeye çalışmıştır. Planlanan proje kapsamında 2 kilometrelik bir alan ve 5 kapı eski görünümüne kavuşturulmuştur.

10. Tofaş Anadolu Arabalar Müzesi

Bursa, tarihinde birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürlerin yanı sıra ilk araba üretiminden sonra kendini geliştirerek bu alanda söz sahibi olmuştur. Bunun yanı sıra Tofaş Anadolu Arabalar Müzesi de eski dönemleri oldukça fazlasıyla yansıtmaktadır. Müzenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de sadece motorlu taşıtlar değil ilk araba tasarımına kadar sergiliyor olmasıdır. Eskiden icat edilen hayvan taşıtları bile el yapımı mankenler ile eşsiz bir görüntüye bürünmüştür. Bursa’da gezilecek yerler listesinde bulunması gereken tarihi yapılardan yalnızca bir tanesidir.

YORUM EKLE