Black Mirror Konusu ve En İyi Bölümleri

Sevilen dizi Black Mirror’ın konusunu yeni başlayanlara anlattığımız yazımızda IMDB puanlarına göze en iyi bölümleri de sizler için bir liste haline getirdik. İşte Black Mirror’un en iyi bölümleri ve konuları…

Black Mirror Konusu ve En İyi Bölümleri

1) White Christmas (2014)

2014 yılında Noel mevsimi için yayınlanan Black Mirror’un özel bölümlerinden birisidir. Yapay gözlerle yaşayarak hayatlarını devam ettiren toplumda işlenmiş ve birbirinden farklı 3 hikâyeyi ele alan bir Black Mirror yapımıdır. Dizi, çevresi tamamen karlarla kaplı olan bir evde sohbet eden Matt ve Potter çevresinde gelişmektedir. İletişim eksikliğinden sıkılan Matt sohbet konusu açarak konuşmak için çaba gösterir. 8 ayrı kişiyle ortaklaşa yapay göz işinin içinde olan bu bireyler katıldıkları partide tanıştıkları bir kız ile cinsel birlikteliğe ulaşıldığında yapay göze sahip olan hepsi bu anı izleyebileceklerdir.  Black Mirror en iyi bölümleri listesinin liste başında yer almasıyla da kalitesini ispatlamıştır.

2)  Hang The DJ (2017)

Yayınladığı sezonun en başarılı bölümlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Panic adlı şarkının hikâyesinin de son derece önemli olduğu bu bölümde Hang the DJ isminin seçilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de gerçek anlamda duygulara ve hislere hitap eden bir bölüm olmasıdır. Şarkı tarihi ile de alakalı olan bu bölüm coach isimli bir aygıt ile hem kendileri ile en uyumlu eşleşme seçilmekte hem de o süre içerisinde her şeyin yaşanması sağlanmaktadır.

3) Black Museum (2017)

Toplumsal gerçeklikler ve kritik analizlere bol bol yer verildiği bölüm de 2017 yılında yayınlanan en kaliteli bölümler arasında yer almaktadır. Tıp teknolojisindeki gelişmeler ile de yaşanan toplumsal gelişmeler ve değişmeleri konu alan bölüm duyu aktarımını sağlayan bir aygıt üzerine kurulmuştur.

4) San Junipero (2016)

Teknoloji ve bilimkurgu açısından çok başarılı bir yapım olan San Junipero, bilimsel ilerlemenin insan yaşamında sahip olduğu belirtilmektedir. Dizi de yer alan kahramanlardan olan Yorkie bu gelişimler sayesinde kelimenin tam anlamıyla yeniden doğuyor ve gerçek hayatta yaşama şansı bulamadığı durumları yaşıyor.

5) The Entire History of You (2011)

Kocasının beş günlük seyahate gittiğini fırsat bilerek eski sevgilisi ile kendi yataklarında aldatan kadının öyküsünü ela alan bir bölümdür. Bu yasak ilişkisinden dünyaya gelen çocuğu da Liam’a kendi çocukları olduğunu söyleyerek kandıran Ffion isimli kadının ortaya çıktığı zamanlarda söylediği yalanlarla kurtulma çabasını anlatan bir yapım olmuştur.

6) Hated in the  Nation (2016)

Nesli yavaş yavaş tükenen arıların tamamen son bulması sonucunda drone arıların yerlerini almasını ele alan bir konudur. Bu drone arıları insanların neslini tüketmek ve birçok insanı öldürmek amacıyla kullanan bir psikopatın 987 bin kişinin ölüme sebep olmasını anlatmaktadır. Karin Parke isimli bir karakterin mahkemede yaşanan olayları anlatmasıyla başlayan bölüm olayları sıra sıra gözler önüne sermektedir.

7) Shut Up and Dance (2016)

Diğer bölümlere kıyasla daha gerilim yüklü bir bölüm olan Shut Up and Dance insanların hayatlarının gizli gizli kaydedilerek şantaj yapıldığını ele almaktadır. Kendisine şantaj yapılan bazı insanların ortaya çıkan bu gerçekleri gizlemek adına yaptığı çalışmalarını izleyenlere sunmaktadır. Ne kadar çaba gösterilse de saklanan gerçeklerin ortaya çıkmasıyla ile iyice artan gerilim oranı muhakkak izlenmesi gereken olaylar arasında yer almaktadır.

8) Nosedive (2016)

İnsanların sizin hakkınızda sahip olduğu fikirlerin hayatınızı belirlediğini belirten bu bölümde ne kadar zengin olursanız olun sizin hakkınızda olumlu bir fikre sahip olmayan ev sahibinin size bir ev bile vermeyeceğini belirtmektedir. Bu yüzden kendinizi insanlara sevdirmek için çeşitli şeyler yapması gerektiği üzerinde duruluyor. Bireylere yaranmak için çeşitli faaliyetlerde bulunan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için neleri göze alabildiğini ve nelerle mücadele etmek zorunda kaldığı konusu üzerinde durmaktadır. Bireylerin insanlar hakkındaki düşüncelerinin ne kadar önemli olduğunu belirten dizi Black Mirror en iyi bölümleri arasında yer almaktadır.

9) Uss Callister (2017)

Callister şirketinin Infinity isimli çok oyunculu bir evreni temsil eden oyunun yapımcısı ve şirketin sahibi olan Robert Daly’nin sahip olduğu kompleks yüzünden yaptığı faaliyetleri ele almaktadır. Sıkıntı yaşadığı insanların DNA örneklerini alarak kurduğu oyuna monte ederek istediğini yaptırabilmesini konu almaktadır. Black Mirror konusu olarak özgün ve farklı bir yapım olan bu bölüm bireyleri her açıdan düşünmeye yönlendiren bir eser niteliğindedir.

10) Be Right Back (2013)

Hayat arkadaşı, yoldaşı, sevgilisi yani kelimenin tam anlamıyla her şeyi olan Ash Stramer’i bir trafik kazasında kaybeden Martha yeni bir teknolojik devrim olan yapay zekâ desteği ile güçlendirilmiş bir robotla hayatına devam etmeye başlar. Bu robot sayesinde kaybettiği erkek arkadaşını her an her saniye yanında hisseden ve bilen Martha’nın yaşadıkları, hissettikleri dramatik bir şekilde ele alınmıştır. Gerçeklik hissine yaklaşıldıkça asıl gerçeklikten bir o kadar uzaklaşıldığına dair izlenimler veren ve bunu anlatmak için çeşitli benzetmelerin kullanıldığı bölüm diğerleri kadar başarılı bulunmasa da oldukça etkileyici bir eserdir.

YORUM EKLE