Abur Cubur Çeşitleri ve Fiyatları Listesi

İnsanlar yaptıkları bazı aktivitelerin yanında tüketmek üzere bazı yiyecekler alırlar. Atıştırmalık olarak adlandırılabilecek olan bu yiyeceklerin bazıları yağlı bazıları sütlü olarak değişiklik gösterebilirler. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu listede en çok tercih edilen ve tüketilen abur cuburları inceledik. İşte bazı abur cuburlar ve fiyatlarının sıralaması…

Abur Cubur Çeşitleri ve Fiyatları Listesi

1) Çikolatalar

Her yaştan insanın ve her cinsten kişinin yıllar boyunca vazgeçmediği bir ürün olan çikolata en çok tercih edilen abur cubur arasında yer almaktadır. Sütlü, bitter, fındıklı, fıstıklı gibi birçok farklı çeşidi bulunan çikolatayı sevmeyen insan yok denecek kadar azdır. Her türlü içeceğin yanında rahatlıkla kullanabilen çikolata keyifli anlar için birebirdir. Çikolata fiyatları çeşidine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterdiği gibi yaklaşık olarak 1 – 20 lira arasında değişmektedir. Ülkemizdeki birçok kişinin Almanya gibi başka ülkelerde gurbetçi olarak yaşaması ve ülkemize geri dönüş sağlarken yanlarında bol bol çikolata getirmesi de oldukça yaygın bir durumdur. Çikolata içerdiği kalori değerlerinin yüksekliği sebebiyle fazla tüketim gördüğünde kiloya ve yağlanmaya sebep olmaktadır. Dünya üzerinde en çok beğenilen ve kaliteli bir ürün olarak dikkat çeken çikolata ise Belçika çikolatası olarak belirtilmektedir.

2) Kuruyemişler

Farklı çeşitleri ile birçok farklı insanın damak zevkine hitap eden kuruyemişler faydaları ile de tercih edilen abur cuburlar arasına adını yazdırmaktadır. Özellikle bir şeyler izlerken veya bir topluluk içerisinde sohbet edilirken bir yandan da tüketilmek adına kuruyemişler tercih görmektedir. Çeşidine göre fiyatlarında da farklılık gösteren kuruyemişler yurt içi imalatta da pahalı ürünlerle dikkat çekmektedir. Antep fıstığı fiyatı yaklaşık olarak 70 lira olarak görülmektedir. Fındık da yerli bir üretim olmasına rağmen fındığın fiyatı aşağı yukarı 60 – 80 lira arasında değişiklik göstermektedir. İthal ürünler içerisinde fiyatı en yüksek olan ve lezzeti ile yenildiği zaman kendisine adeta bağlayan kaju ise ülkemizde en yüksek fiyata satılan kuruyemiş olarak belirtilmektedir. Kajunun fiyatı son yıllarda cinsine göre farklılık göstermektedir. En ucuz kaju fiyatı 40 lira iken en yüksek kaju fiyatı 400 liranın üzerindedir.

3) Bisküviler

Ülkemizde en çok tüketilen içecek olan çayın yanında vazgeçilmez olarak bisküvi tüketilmektedir. Ülkemizin en keyif aldığı aktivite olan bisküviyi çaya batırmak için bile bu yiyeceği tüketmektedir. Fiyat olarak da uygun bir oranda seyir gösteren bisküvi çeşidine, içeriğine, ağırlığına ve üretim yerine göre çeşitlilik göstermektedir. Fiyatları yaklaşık olarak 1 – 10 lira arasında değişen bisküviler her bakkalda ve markette kolaylıkla bulunmaktadır. Un, şeker ve yumurta gibi basit bir birleşimden meydana geldiği gibi iki adet kapakçığın arasına koyulan kremalar ile ekstra lezzetli bir hâle gelmektedir. Abur cubur listesi içerisinde en çok tercih edilen ürünler olarak dikkat çekmektedir.

4) Gofretler

Çıtırtısı ve içeriğindeki zenginlikler sayesinde en çok tercih edilen abur cuburlar arsasında 4.sırada yer alan gofretler ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Çilekli, fındıklı, muzlu, çikolatalı ve daha birçok meyve çeşidiyle zenginleştirilmiş olan gofretler lezzeti ile de büyük beğeni görmektedir. Kare, dikdörtgen veya silindir olarak birçok farklı formda bulabileceğimiz gofretlerin fiyat aralığı ise 2 – 8 lira olarak gözlemlenmektedir. Yıllar boyunca tüketilen gofretler genel olarak çocuklara tarafından tercih görse de yetişkin kişiler de tüketmek vazgeçmemektedir. Özellikle film, dizi izlerken tercih edildiği görülmektedir.

5) Şekerlemeler

Küçük yaşlarda çok tüketildiğinde dişlerimizin çürüteceği belirtilen şekerlemeler insanlar tarafından çok sık tüketilen abur cubur listesi içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Atıştırmalık ürünler arasında küçük ve lezzetli oluşuyla listede yer alan şekerlemeler çocuklar tarafından vazgeçilmez ürünlerdendir. Birçok yetişkin kişinin de tüketmekten bıkmadığı gibi fiyatlarının uygunluğu ile de kullanım görmeye devam etmektedir. 1 – 5 lira arasında değişen fiyat bandı ile üreticileri mutlu edici bir satış oranı görmektedir.

6) Kuru Meyveler

Saymış olduğumuz atıştırmalıklar arasında belki de en besleyici, en sağlıklı ürünler olarak kuru meyveler gösterilebilir. Meyvelerin kurutulması ve içinin suyunun alınmasıyla birlikte kuru meyve olarak adlandırılan bu atıştırmalık ürünler listemizde 6.sırada yer almaktadır. Genelde yararlı besinler lezzetsiz olarak tanımlandığı için birçok kişi tarafından tercih görmese de faydaları ile kaliteli bir abur cuburdur. Fiyatları paketlerinin gramajlarına ve markalarına göre değişse de tahmini olarak 10 lira üzerinde olmaktadır.

7) Kekler

Evde de kolaylıkla hazırlanabilecek olan kekler insanların yerken aynı zamanda da doyduğu bir abur cubur olarak dikkat çekmektedir. Misafirlikler için kullanılan bu abur cubur genel olarak çay veya kola gibi içeceklerin yanında tüketilmektedir. Lezzetli olmasının yanı sıra içerisinde kullanılan malzemelerle de doğru orantılı olarak oldukça sağlıklı bir besin haline gelmektedir. İçerisine koyulan kremalar ile ekstra bir lezzet kazanan kekler ülkemizde de birçok farklı tarife tanıklık etmiştir. İçeceklerin yanında tüketilen abur cubur olan kekler her evde yapılabilecek abur cubur sınıfında da yer almaktadır. Kekler evde yapıldığında malzeme masrafları ile birlikte 20 liraya kadar ulaşabilirken dışarıdan alındığında bu durum 10 lira seyrinde olmaktadır.

YORUM EKLE