İbrahim Tatlıses 2 çalışanı tarafından dolandırıldı

İbrahim Tatlıses sahibi olduğu Tatlıses Gıda isimli şirket bünyesinde çalışan iki bayan çalışanı tarafından dolandırıldı.

İbrahim Tatlıses 2 çalışanı tarafından dolandırıldı

İbrahim Tatlıses sahibi olduğu Tatlıses Gıda isimli şirket bünyesinde çalışan iki bayan çalışanı tarafından dolandırıldı. Muhasebe görevinde bulunan çalışanların kendilerine verilen hak ve yetkiyi kötüye kullandıkları ve zimmetlerine sahtecilik yaparak para geçirdikleri anlaşıldı. Bağımsız bir denetleme kurumu tarafından yapılan araştırma sonucunda Özlem P. ve Fulya B. isimli iki kadın çalışanın sahte faturacılık başta olmak üzere birçok suçu işledikleri açık bir şekilde ortaya çıktı. Adli makamlara yapılan başvurulardan sonra dava açıldı. Bahsedilen rakamların ise yaklaşım 2 milyon TL civarında olduğu biliniyor.

Sahte Faturalar

Yapılan denetlemeler sırasında ortaya çıkan sahtecilik işlemlerinde muhasebe birimi çalışanı olan Özlem ve Fulya T.'nin üçüncü şahıslara ödeme yapmış gibi kestiği faturaların aslında kendi zimmetine geçirmek için kesildiği öğrenildi. Aynı zamanda eşini de sigortalı gibi gösteren ve pirim ödemelerini yapan görevliler kendilerine özel araç kiralaması da yapmışlar. Kiralama işleminden doğan bedeli de kendi hesaplarına aktaran görevlilerin şirketi zarara uğrattıkları da net bir şekilde görüldü.

Resmi Soruşturma

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan durumla birlikte hemen soruşturmalar başlatıldı. Ortaya koyulan sahte faturaların ve hesaba haksız yere aktarılan rakamların ise ortalama 2 milyon TL civarında olduğu biliniyor. Yapılan hesaplamalar sonucunda daha da fazla fatura veya hesaba aktarım yapılıp yapılmadığı da net bir şekilde ortaya çıkacak gibi duruyor. Genel olarak sahte fatura, eşleri sigortalı gösterme, araç kiralama gibi lüks masraf ve faturaların ortaya çıkması gibi durumlar dolandırıcılıkta dikkat çekiyor.

Nasıl Yapıldı?

Fulya T. tarafından eşinin 9 ay boyunca çalışmamasına rağmen yüksek bedelden sigortalı gösterildiği ortaya çıktı. Bunun şirkete maliyeti ise ortalama 30 bin TL olarak hesaplandı. Bebek bakıcıları olan Emine Ö.'yü de aynı şekilde sigortalı gösteren görevli 21 ay sonunda 57 bin TL masraf ortaya çıkmasına neden oldu. Şirket aracılığıyla kiralanan araçlara ise 28 bin TL ödeme yapıldığına dair faturalar kesildi. Bu şekilde yapılan dolandırıcılık ise net bir şekilde ortaya koyulunca dava açılması zorunlu bir hal aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER