Yolcu Gemisi ”Ruby Princess” Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Ruby Princess yolcu gemisinin, Corona virüsü belirtilerini gösteren 200 mürettebat üyesi ve yolcuları ile birlikte Sydney kıyılarında kaldığı biliniyor.

Yolcu Gemisi ”Ruby Princess” Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Ruby Princess yolcu gemisinin, Corona virüsü belirtilerini gösteren 200 mürettebat üyesi ve yolcuları ile birlikte Avustralya’da Sydney kıyılarında kaldığı biliniyor. Gemi yolcularında grip benzeri bazı semptomlar görülmesine rağmen Sydney’de inmelerine izin verilmesi sebebiyle cezai bir soruşturma başlatıldı.

Ruby Princess gemisinde 600’den fazla kişinin corona virüsü testi pozitif çıktı ve 10 kişi vefat etti. Şu anda gemi yaklaşık 200 hasta mürettebat üyesi ile birlikte kıyıdan uzak duruyor. Bölge polisi ulusal güvenlik yasalarının çiğnenip çiğnenmediğinin detaylıca araştırılacağını söyledi.

Ruby Princess felaketi nasıl başladı?

Komiser Mick Fuller yaptığı basın toplantısında ”cevaplanmamış pek çok soru” olduğunu belirtti.

Yasa gereği, kaptanın yerel yetkililere gemilerinin bulaşıcı hastalıklardan arınmış olduğunu garanti eden belgeler sunması halinde yolcu yerleştirmelerine ve iniş yapmalarına izin verilmesi gerektiğini söyleyen Fuller, gemi sahipleri Carnival Australia tarafından sağlanan bilgiler ile ilgili kanunun gerekliliklerini içeren durumlar hakkında bazı tutarsızlıklar olduğunu belirtti.

Mick Fuller gazetecilere yaptığı basın açıklamasında, ulusal biyogüvenlik ve eyalet yasalarının ihlal edilip edilmediğinin anlaşılması için tek yolun ‘soruşturma yapmak’ olduğunu söyledi. Fuller, yolcuların Sydney’e inmeden bir gün önce bir çalışanın tıbbi yardıma ihtiyacı olan iki kişi hakkında acil bir çağrı yaptığını da ekledi. Yapılan incelemede ise ”temiz raporu” verildiği ortaya çıktı. Buradan bakıldığında sorgulanması gereken çok fazla şey olduğu görülüyor.

Hükümet, insanların gemiden çıkmalarına izin vermekle ilgili sayısız tepki ve eleştiri ile karşılaştı. Hükümet ise bu kararın uzman tavsiyelerine dayandığını özel olarak belirterek kendisini savundu. Fuller, Carnival Australia’nın soruşturma için işbirliği yapacağını da sözlerine ekledi. Şirket ise henüz ceza soruşturması hakkında kamuya açıklama yapmadı.

Yaklaşık 2.700 kişinin bulunduğu yolcu gemisi Ruby Princess, 11 günlük bir yolculuğun ardından geçtiğimiz ay Sydney’e gelmişti.

Avustralya’nın genel corona virüsü tablosu

Avustralya şimdiye kadar 5.548 corona virüsü vakası ve 30 ölüm bildirmiş ve kruvaziyer gemilerinde hasta olanlar Avustralya’daki tüm vakaların yaklaşık onda birini oluşturuyor.

Avustralya bu konuda Almanya gibi dikkatli davrandı ve önlemleri almakta gecikmedi. Sosyal mesafe konusunda katı davrandığı gibi sosyal uzaklaşma önlemleri uygulamaya da devam etti. Salgının kontrol altına alınması amacıyla kulüpler, kafeler, parklar ve spor salonları kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 20:52
YORUM EKLE